Spiro Dede

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Spiro Dede gazetar shqiptar, ish-sekretar i Komitetit Qendror të PPSH në fundin e viteve ’80 dhe një nga liderët e rëndësishëm të Partisë Socialiste në fillimet e saj, ka qenë redaktori kryesor i librave me kujtime të Enver Hoxhës.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Tranzit : vjersha - 1972
  • Toka e nëntoreve : reportazhe letrare - 1977
  • Njerëzit për të cilët rroj : poezi - 1980
  • Kundërrevolucioni në kundërrevolucion : rreth ngjarjeve të viteve 1980-1983 në Poloni - 1983
  • Shoku ynë Alqi Kondi - 1985
  • Klasikët e Marksizëm-Leninizmit : [album] - 1986
  • Pajisjet për ndërmarrjet e ushqimit social (red. Spiro Dede) - 1988


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.