Jump to content

Tonin Tërshana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tonin Tërshana (Shkodėr, 1 qershor 1949 - Tiranë, 22 shtator 2015) ishte këngëtar shqiptar.

Tonin Tërshana, përbën një rekord në skenën shqiptare, pasi që në debutimin e parë në festivalet e këngës, në Festivalin e 4 në Radio në vitin 1965, merr çmimin e parë me "Të dua o det" (kompozitor Tonin Harapi, teksti Mark Gurakuqi). Atëherë ishte vetëm 16 vjeç. Ka fituar çmimin e parë dhe në Festivalin e 11-të të RTVSH-së me këngën "Kur vjen pranvera". Ka marrë pjesë në mbi 20 festivale duke fituar 4 çmime të para dhe duke u bërë një ndër këngëtarët me më shumë trofe në Festivale. Presidenti i Republikës Bamir Topi, i ka dhënë titullin e lartë "Mjeshtër i Madh".

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]