Jump to content

Festivali i 20-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali i 20-të i Këngës në RTSH
Edicioni 20-të
Qyteti Tirana
Vendi Tirane
Viti 1981
Datat 25, 26, 27 Dhjetor
Prezantues Anisa Markarian dhe Ndriçim Xhepa
Artisti Fitues
Kënga Fituese Krenari e brezave
              1980 1982              

Parathënie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhjet, këngët pjesëmarrëse të secilës natë, fituesit, deri në festivalin e 30-të, këtu e kudo që t'i lexoni, janë hedhur nga Jozef Zamputti që i ka të regjistruara direkt nga festivalet[1]. Njëlloj janë rregjistruar nga Jozef Zamputti koncertet "Kur vjen pranvera".

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i 20-të u zhvillua nga data 25 deri 27.12.1981. Prezantohet nga Anisa Markarian dhe Ndriçim Xhepa. Dirigjente të Orkestrës Sinfonike: Ferdinand Deda dhe Eno Koço. Dirigjent i Orkestrës se Vogël: Isuf Spahiu. Marrin pjesë në garë 23 këngë: 12 natën e parë, 11 natën e dytë dhe 14 dalin në finale. Kënga fituese: "Krenari e brezave" me muzikë të Feim Ibrahimit dhe tekst të Gjokë Becit, kënduar nga Ema Qazimi (fitorja e peste e saj) dhe Liliana Kondakçi (fitorja e katert e saj). Ky është festivali i fundit ku merr pjesë Alida Hisku e cila nuk lejohet më të këndojë e të dalë në skenë. Fillojnë karrierën e tyre këngëtaret Parashqevi Simaku dhe Jolanda Dhamo.

.

Nata e parë - 25.12.1981[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Drita e kongreseve Ferdinand Deda Kudret isai Zeliha Sina

Petrit Lulo

Valdete Hoxha

Bashkim Alibali

2 Vij te ty o fshat Arqile Pilkati Hamdi Shahini

Basri Bushkashi

Bashkim Alibali Vitore Rusha
3 Drini në legjendë të re Diana Ziu Violeta Allmuça Bahri Rustja Eduard Jubani
4 Stacioni më i ri Tasim Hoshafi Bardhyl Londo Pëllumb Elmazi Nazmie Kasmi
5 Një letër Gazmend Mullahi Natasha Lako Fatbardha Hoxha Arta Babaramo
6 Ditë të lumtura Pjetër Gaci Paulin Shtjefni Tonin Tërshana Gaqo Çako
7 Zemrat proletare Shpëtim Kushta Foto Malo Kastriot Ago

Stefi Panariti

Aleksandër Rrapi

Luan Sula

8 Kujtim i luftës Naim Gjoshi Agim Hila Lindita Theodhori Suzana Qatipi
9 Gëzimin njerëzve t'ua shtoj Aleksandër Lalo Jorgo Papingji Liliana Kondakçi Luan Zhegu
10 Vitet e rinisë Kozma Lara Valdete Andoni Jolanda Dhamo

Pëllumb Elmazi

Vitore Rusha

Klotilda Daliu

11 Nusja e maleve Agim Prodani Arben Duka Irma Libohova Mefarete Laze
12 Më kujton ti ato vite Avni Mula Hysni Milloshi Alida Hisku Avni Mula

.

Nata e dytë - 26.12.1981[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Në këmbë na ke Thoma Simaku Luan Malaj Kastriot Ago

Luan Sula

Aleksandër Rrapi

Bahri Rustja

2 Vogëlushët Maksim Shehu Bardhyl Agasi

Pjerin Logoreci

Jolanda Dhamo Adriana Ceko
3 Syri yt gjithë dritë Xhavit Ujkani Zaho Puci Elida Shehu Klotilda Daliu
4 Trëndafili i jetës Alfons Balliçi Petraq Risto Afërdita Laçi Fatma Zyberi
5 Agimet tona Flamur Shehu Luan Qafëzezi Lindita Theodhori

Tonin Tërshana

Liliana Kondakçi

Adriana Ceko

6 Flaka e betimit Kujtim Laro Zhuliana Jorganxhi Alida Hisku Ema Qazimi
7 Këngës djem t'ia marrim-o Spartak Tili Gjokë Beci Suzana Qatipi Petrit Lulo
8 Ç'lumturi na dha kjo jetë Agim Krajka Arben Duka Parashqevi Simaku Irma Libohova
9 Ngrejmë dollinë Tish Daija Natasha Lako Burbuqe Rada Kozma Dushi
10 Krenari e brezave Feim Ibrahimi Gjokë Beci Liliana Kondakçi Ema Qazimi
11 Udhët e atdheut më thërrasin Limos Dizdari Xhevahir Spahiu Mefarete Laze Gaqo Çako

.

Nata finale - 27.12.1981[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në finale dolën 14 këngë me renditjen e mëposhtme:

 1. Drita e kongreseve
 2. Kujtim i luftës
 3. Vogëlushët
 4. Gëzimin njerëzve t'ua shtoj
 5. Stacioni më i ri
 6. Krenari e brezave
 7. Më kujton ti ato vite
 8. Ditë të lumtura
 9. Ç'lumturi na dha kjo jetë
 10. Agimet tona
 11. Udhët e atdheut më thërrrasin
 12. Flaka e betimit
 13. Ngrejmë dollinë
 14. Nusja e maleve

.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Krenari e brezave - muzika Feim Ibrahimi, teksti Gjok Beci

Çmimi i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nusja e maleve - muzika Agim Prodani, teksti Arben Duka
 • Drita e kongreseve - muzika Ferdinand Deda, teksti Kudret Isai

Çmimi i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Më kujton ti ato vite - muzika Avni Mula, teksti Hysni Milloshi
 • Ç'lumturi na dha kjo jetë - muzika nga Agim Krajka, teksti Arben Duka
 • Agimet tona - muzika Flamur Shehu, teksti Luan Qafëzezi

.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Shënim i autorit i cili kontribuoi me artikujt për Festivalet e këngës ne RTSH, në Wikipedia-n shqip dhe këto të dhëna janë direkt nga Fletorja e tij e Shënimeve për këto Festivale