Festivali i 17-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali i 17-të i Këngës në RTSH
Edicioni 17-të
Qyteti Tirana
Vendi Tiranë
Viti 1978
Datat 26, 27, 28 Dhjetor
Prezantues Zerina Barbullushi dhe Ndriçim Xhepa
Artisti Fitues
Kënga Fituese Këputa një gjethe dafinë
              1977 1979              


Parathënie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhjet, këngët pjesëmarrëse të secilës natë, fituesit, deri në festivalin e 30-të, këtu e kudo që t'i lexoni, janë hedhur nga Jozef Zamputti që i ka të regjistruara direkt nga festivalet[1]. Njëlloj janë rregjistruar nga Jozef Zamputti koncertet "Kur vjen pranvera".

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i 17-të u zhvillua nga data 26 deri 28.12.1978.U prezantua nga Zerina Barbullushi dhe Ndriçim Xhepa. Kënga fituese ishte "Këputa një gjethe dafinë" me muzikë të Limos Dizdarit (fitorja e tretë e tij), tekst aq të veçantë të Xhevahir Spahiut dhe në dy interpretime aq të ndryshme dhe po aq të mrekullueshme nga Gaqo Çako (fitorja e trete e tij) dhe nga dueti Liliana Kondakçi (fitorja e dyte e saj) - Ema Qazimi (fitorja e trete e saj). Është një nga këngët me të bukura të të gjitha festivaleve. Tematika është si e gjithë festivaleve të atyre viteve: për Partinë, sukseset e socializmit etj. Dallohet dueti Adriana Ceko - Muharrem Herri që interpreton bukur dy këngë. Ka ndonjë këngë me temë dashurie si p.sh: "Grurë dhe këngë" me motiv muzikor e tekst afër krijimeve popullore dhe interpretuar aq bukur nga Fatma Zyberi. Po kështu me temë dashurie është kënga "E dua une një shok" (si sytë e mi) interpretuar nga Afërdita Laçi. Por, në interpretimin tjetër të Pëllumb Elmazit largohet kjo temë dashurie dhe kalon në "shoqëri". Merr pjesë përsëri me një këngë ritmike Agim Krajka, me tekst të Arben Dukës, i cili e ka këtë pjesëmarrje në festivale për herë të parë. Fillon karrierën e saj në festivale këngëtarja Irma Libohova. Në këtë festival nuk merr pjesë Vaçe Zela.

.

Nata e parë - 26.12.1978[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Të fortë e kemi Shqipërinë Pjetër Gaci Sali Mani Gjergj Suljoti Ramiz Kovaçi
2 Shokë të pandarë Gaqo Avrazi Valdete Andoni Ylli Çiftja Orhan Zeneli
3 Nënat tona luftëtare Shpëtim Kushta Ruzhdi Qatipi Arta Babaramo Luljeta Përbasha
4 Dëshmorëve të lirisë Kujtim Qëndro Hysni Milloshi Luan Sula Tonin Tërshana
5 Kalaja e festivalit Tish Daija Fatos Alimani Liliana Kondakçi Rakipe Karaj
6 Vatër bujare Spartak Tili Foto Malo Afërdita Laçi

Petrit Lulo

Emirieta Çela

Agim Duro

7 Me Partinë në çdo shtrëngatë Nikolla Zoraqi Xhevahir Spahiu Gaqo Çako Hysni Zela
8 Të gjithë ushtarë ne na ke Aleksandër Peçi Koçi Petriti Qemal Kruja

Pandi Zguro

Kastriot Ago

Bahri Rustja

9 E dua unë një shok Alfons Balliçi Koçi Petriti Pëllumb Elmazi Afërdita Laçi
10 Djepi i trimërisë Kujtim Laro Demokrat Anastasi Adriana Ceko

Muharrem Herri

Luan Zhegu

Tonin Tërshana

11 Shqipëri o vendi im Avni Mula Hysni Milloshi Avni Mula Ema Qazimi

.

Nata e dytë - 27.12.1978[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teskti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Besa besë me Partinë Hajg Zaharian Bashkim Hoxha Thëllënxa Akcani Fatbardha Hoxha

Pëllumb Tare

2 Dasëm në ditën e lirisë Tasim Hoshafi Gjergj Uli Adriana Ceko

Muharrem Herri

Irena Margariti

Kozma Dushi

3 Nëpër dete e oqeane Agron Xhunga Petraq Risto Shaban Shabani

Luan Sula

Kastriot Ago

Bahri Rustja

4 Traktori ynë Naim Gjoshi Kastriot Mahilaj Fatma Zyberi Zeliha Sina
5 Hapet vallja Enver Shëngjergji Isuf Nelaj Bashkim Alibali Rakipe Karaj
6 Grurë dhe këngë Aleksandër Lalo Met Dervishi Elida Shehu Fatma Zyberi
7 Këngë për Isa Boletinin Çesk Zadeja Pandeli Koçi Thëllënxa Akcani Kompleksi i Institutit

të Larte tëArteve

8 Brezaret në jug Klement Marku Niko Kacalidha Nikoleta Mihali Emirieta Çela
9 Çel kjo tokë si trëndafil Agim Krajka Arben Duka Irma Libohova Eduard Jubani
10 Këputa një gjethe dafine Limos Dizdari Xhevahir Spahiu Gaqo Çako Liliana Kondakçi

Ema Qazimi

11 Me Partinë e ty në zemër Ferdinand Deda Zhuliana Jorganxhi Qemal Kruja

Petrit Lulo

Zeliha Sina

Hysni Zela

.

Nata finale - 28.12.1978[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në finale dolën 14 këngë sipas kësaj renditje:

 1. Me Partinë e ty në zemër
 2. Nënat tona luftëtare
 3. Këngë për Isa Boletinin
 4. Vatër bujare
 5. E dua unë një shok
 6. Djepi i trimërisë
 7. Shqipëri o vendi im
 8. Me Partinë në çdo shtrëngatë
 9. Traktori ynë
 10. Kalaja e festivalit
 11. Çel kjo tokë si trëndafil
 12. Grurë dhe këngë
 13. Këputa një gjethe dafine
 14. Të fortë e kemi Shqipërinë

.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Këputa një gjethe dafine - muzika Limos Dizdari, teksti Xhevahir Spahiu

Çmimi i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Grurë dhe këngë - muzika Aleksandër Lalo, teksti Met Dervishi
 • Shqipëri o vendi im - muzika Avni Mula, teksti Hysni Milloshi

Çmimi i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Çel kjo tokë si trëndafil - muzika Agim Krajka, teksti Arben Duka
 • Djepi i trimërisë - muzika Kujtim Laro, teksti Demokrat Anastasi
 • Të fortë e kemi Shqipërinë - muzika Pjetër Gaci, teksti Sali Mani

.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Shënim i autorit i cili kontribuoi me artikujt për Festivalet e këngës ne RTSH, në Wikipedia-n shqip dhe këto të dhëna janë direkt nga Fletorja e tij e Shënimeve për këto Festivale