Jonida Maliqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Jonida Maliqi
Informacione
Lindja (1983-03-26) 26 Mars, 1983 (35 vjeç)
Tiranë, Shqipëri
Zhanri * Pop * R&B * Muzikë teatrore
Profesion(e) Këngëtare
Prezantuese televizive
Vite aktiv 1995–present
Webfaqja
www.jonidamaliqi.com


Jonida Maliqi (e lindur më 26 Mars, 1983 në Tiranë, Shqipëri) është një këngëtare shqiptare dhe prezantuese e programeve televizive.[1][2]

Jeta dhe karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Jonida Maliqi filloi karrierën e saj të këngës në Festivalin e Këngës kur ishte 13 vjeç me këngën "Planeti i Fëmijëve", në një duet me Aleksander Rrapin.[3]  Në vitin 1997 ajo kthehet në Festival me një tjetër duet, këtë herë me Kastriot Tushën, një këngë kushtuar Nënë Terezës. Karriera e saj solo filloi në vitin 1999, me këngën e saj "Do jetoj pa t", duke fituar vendin e dytë në festival.

Maliqi është gjithashtu i njohur për portretizimin e Juliet në versionin muzikor shqiptar të Romeo dhe Juliet, së bashku me Alban Skënderajn. Ajo ishte prezantuese në sezonin e katërt të Dancing me Stars Albania, gjithashtu ka qenë gjyqtare në sezonin e pestë të The Voice of Albania në 2016.[4]

Diskografia[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1995: Planeti i fëmijëve
 • 1999: Do jetoj pa ty
 • 2000: Çast
 • 2001: Ik
 • 2002: Ti s'më meriton
 • 2002: Larg teje
 • 2002: Do humbas me ty
 • 2003: Vetëm një natë
 • 2004: Ne të dashuruar
 • 2004: Frikem se më pëlqen
 • 2004: Nuk kam faj që robëroj
 • 2005: Papagalli i dashurisë
 • 2006: Pa identitet
 • 2007: Parfum nate
 • 2007: S'ka fajtor në dashuri
 • 2008: Njëri nga ata
 • 2010: Sot t'i japim fund
 • 2011: Një orë më shumë
 • 2011: Thesar pa emër
 • 2013: Ti
 • 2014: Sonte
 • 2015: Jam bërë si ti

Çmime dhe Nominimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Festivali i Këngës

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
1999 ""Do jetoj pa ty"" Second Prize Fitues/e
2004 "Frikem Se Më Pëlqen" Third Prize Fitues/e

Kënga Magjike

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2003 "Vetem Nje Nate" Best Stage Presentation Fitues/e
2004 "Nuk kam faj qe roberoje" Etno Music Prize Fitues/e
2005 "Papagalli I Dashurise" Best Performer Fitues/e
2008 " Njeri nga ata" First Prize Fitues/e
10 years history Prize Fitues/e
2011 "Thesar Pa Emer" Cesk Zadeja Prize Fitues/e
2013 "Ti" Jon Music Prize Fitues/e

Video Fest Awards

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2014 "Sonte (ft. Dj Blunt & Real)" Best Collaboration Kandidat/e

Top Fest

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2006 "Forca e femres (ft.Tuna)" Best Female Fitues/e
2010 "Sot T'i Japim Fund (ft.Big Basta)" Best Pop R&B Song Fitues/e

Zhurma Show Awards

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2015 "Jam bërë si ti" Best Performer Kandidat/e

Televizion[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]