Jump to content

Plas (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

"Plas" është një këngë e regjistruar nga kompozitori, këngëtari dhe kantautori shqiptar Flori Mumajesi. Kënga është kompozuar, prodhuar dhe shkruar nga vetë artisti për pjesëmarrjen e tij në edicionin e 20- të të Kënga Magjike.[1]

"Plas"
Këngë nga Flori Mumajesi
Publikimi2 dhjetor 2018
FormatiDigital Download, Streaming
Regjistrimi2018
Gjatësia3:05
TekstshkruesFlori Mumajesi
ProducerFlori Mumajesi
Kronologjia e këngëve
"Shanghai"
(2018)
"Plas"
(2018)
"Mori"
(2019)

Duke zgjatur tri minuta e pesë sekonda, "Plas" ishte kompozuar, prodhuar dhe shkruar vetëm nga vetë artisti.[2] Kënga kryhet në çelësin B♭ minor me një ritëm prej 144 rrahje në minutë.[3][4] Ajo u lëshua në mënyrë digjitale si një teke përmes Universal Music dhe Onima nën licencën ekskluzive nga Threedots Productions.[5]

Edicioni i 20-të i Kënga Magjike u zhvillua në Pallatin e Kongreseve, Tiranë dhe përbëhej nga dy gjysmëfinale më 5 dhjetor dhe 6 dhjetor 2018, dhe finalen e madhe më 8 dhjetor 2018. Kënga e fitoi me 1092 pikë finalen e madhe të konkursit, konkursi i dytë vjetor më i gjatë i muzikës në Shqipëri.[6][7] Ishte fitorja e parë e Florit në këtë konkurs si këngëtar edhe pse ai ishte edhe kompozitori i hyrjes fituese "Hape Vetën" nga Aurela Gaçe2007.[8][9]

  1. ^ ""Plas" kënga e re e Florit". rtv21.tv. Radio Televizioni 21. 2 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2020. Marrë më 24 nëntor 2019.
  2. ^ "Flori Mumajesi - Plas (Kenga Magjike 2018) | Official Music Video". YouTube. 2 dhjetor 2018. Marrë më 10 nëntor 2019. Note: Open description for credits.
  3. ^ "Plas BPM Key Flori Mumajesi". chords.tv (në anglisht). Marrë më 9 shkurt 2020.[lidhje e vdekur]
  4. ^ "Plas by Flori Mumajesi on Tunebat.com". tunebat.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2020. Marrë më 9 shkurt 2020.
  5. ^ "Plas by Flori Mumajesi on Apple Music". music.apple.com (në anglisht). Apple Music. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2019. Marrë më 9 shkurt 2020.
  6. ^ "Flori Mumajesi fitues i Kënga Magjike 2018!". kengamagjike.com. Kënga Magjike. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2019. Marrë më 10 prill 2020.
  7. ^ "Flori Mumajesi fitues i "Këngës Magjike" 2018". tvklan.al. Klan TV. 9 dhjetor 2018.
  8. ^ "Mumajesi dhe Rexhepagiqi shkelin betimin, pas hatërmbetjeve rikthehen te "Kënga Magjike"". botasot.info. Bota Sot. 29 shtator 2013. Marrë më 24 nëntor 2019.
  9. ^ "AURELA GACE - HAPE VETEN | Official Music Video". YouTube. 10 shkurt 2013. Marrë më 15 nëntor 2019. Note: Open description for credits.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]