Jump to content

Kënga Magjike 2017

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kënga Magjike 2017
Datat
Gjysmëfinalja e parë6 dhjetor 2017
Gjysmëfinalja e dytë7 dhjetor 2017
Finalja9 dhjetor 2017
Pritës
VendiPallati i Kongreseve, Tiranë, Shqipëri
Prezantues
Transmetuesi pritësTelevizioni Klan (TV Klan)
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve50
Votimi
Sistemi i votimitSecili garues jep një shumë prej 30 pikësh për këngët e tyre të preferuara.
Kënga fituese"E çmendur" nga Anxhela Peristeri

Kënga Magjike 2017 ishte edicioni i 19-të i konkursit vjetor të muzikës Kënga Magjike dhe u mbajt më 6, 7 dhe 9 dhjetor 2017 në Pallatin e KongreseveTiranë që u transmetua drejtpërdrejt në Televizionin Klan (TV Klan). Ardit Gjebrea, Ariola Shehu dhe Nevina Shtylla ishin prezantuesit e tri shfaqjeve live.[1][2]

Fituese e edicionit të këtij viti ishte Anxhela Peristeri me këngën e titulluar "E çmendur".[3][4]

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga Magjike 2017, organizuar nga Televizioni Klan (TV Klan), ishte edicioni i nëntëmbëdhjetë radhazi i konkursit vjetor. Dy gjysmëfinalet dhe finalja e madhe u mbajtën në Pallatin e Kongreseve në Tiranë përkatësisht më 6, 7 dhe 9 dhjetor 2017.

Gjysmëfinalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e 1-rë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e parë u zhvillua më 6 dhjetor 2017 në Pallatin e KongreseveTiranë.

Renditja Artisti Kënga
1 Lind Islami "Problem"
2 Mishela Rapo "E Doja S'e Doja"
3 Alar Band "Leni Ojnat"
4 Akullthyesit "Clown"
5 Xhesika Polo "Jetën Ma Fal"
6 Elson Braha "23"
7 Stresi & Anxhelo Koçi "Sa Her E Don"
8 Rovena Stefa "Veç Një Jetë"
9 Çiljeta "Hajmali"
10 All In Band "Kundër Rrymës"
11 Reinaldo Gaci "Mos Harro"
12 Arjeta Palushaj "Simbioze"
13 Armenda Gashi "I Huaj"
14 Toli "Nuk Kam Frike"
15 Serxhio Hajdini "Pafundesi"
16 Majlinda Cikaqi "Kam Mall"
17 Genti Deda ft Dj Rob "Dashuria"
18 Andrea De Pascalis "Gocce Di Spirito"
19 Kelly "Kur Ti Buzeqesh"
20 Klint Çollaku "Më S'më Gjën"
21 Gjergj Lekaj "Ndryshojmë"
22 Mentor Haziri "Plagë Në Zemër"
23 Fifi "Zhurmë"
24 Stine "Ma More Zemrën"
25 Anxhela Peristeri "E çmendur"

Gjysmëfinalja e 2-të[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e dytë u zhvillua më 7 dhjetor 2017 në Pallatin e KongreseveTiranë.

Renditja Artisti Kënga
1 Classic Boys "Kalo Kalo"
2 Blerina Braka "Mirupafshim Dashuri"
3 Franc Koruni "Jemi Një Lloj"
4 David "Vetëm Ne Të Dy"
5 Laura Nezha "Je Dashuri"
6 Aurel Thëllimi "E Diel"
7 Valon Shehu "Ti Mos Më Shaj"
8 Egzona Ademi "E Ndjëj"
9 Fjolla Morina & Blasta "Shake"
10 Algert Sala "Buze"
11 Albina Kelmendi "Si N'Fillim"
12 Ergys Shahu "Fale Zemrën"
13 Albulena Jashari "Njerëzit"
14 Silvana Rusi "Ai"
15 Gjon Shahu "Medicine"
16 Gerard Merdani "Fjalët më Mungojnë"
17 Xhon Jesku "Je Në Mua"
18 Klejti Mahmutaj "Më Mbaj"
19 Kastro Zizo & Rea "Pa Faj"
20 Endri & Stefi Prifti "E Prek Magjinë"
21 Evi Reçi "Dorëzohu"
22 Rovena Dilo "Ke Lë Për Mu"
23 NRG Band "Gocat Më Martini"
24 Samanta Karavella "Humbur"
25 Elhaida Dani "E Ngrirë"

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja e madhe u zhvillua më 9 dhjetor 2017 në Pallatin e KongreseveTiranë.

Treguesi :      Fitues      Vendi i dytë      Vendi i tretë

Renditja Artisti Kënga Pikë Vendi
1 Alar Band "Leni Ojnat" 354 19
2 Anxhela Peristeri "E çmendur" 999 1
3 Mentor Haziri "Plagë Në Zemër" 691 7
4 Valon Shehu "Ti Mos Më Shaj" 438 14
5 Endri & Stefi Prifti "E Prek Magjinë" 743 5
6 Gjon Shahu "Bar" 266 20
7 Xhesika Polo "Jetën Ma Fal" 360 18
8 Lind Islami "Problem" 453 13
9 Fifi "Zhurmë" 878 3
10 NRG Band "Gocat Më Martini" 363 17
11 Stresi & Anxhelo Koçi "Sa Her E Don" 493 10
12 Stine "Ma More Zemrën" 459 12
13 Samanta Karavella "Humbur" 821 4
14 Blerina Braka "Mirupafshim Dashuri" 374 15
15 Rovena Dilo "Ke Lë Për Mu" 537 9
16 Klint Çollaku "Më S'më Gjën" 739 6
17 Elhaida Dani "E Ngrirë" 988 2
18 Aurel Thëllimi "E Diel" 481 11
19 Egzona Ademi "E Ndjëj" 371 16
20 Kastro Zizo & Rea "Pa Faj" 623 8

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ardit Gjebrea tregon prezantueset e "Këngës Magjike"". /tvklan.al. TV Klan. 22 tetor 2017. Marrë më 10 dhjetor 2019.
  2. ^ "Të gjithë po flasin, Arjola Shehu dhe Ardit Gjebrea paskan lidhje gjaku?". classlifestyle.com. 13 dhjetor 2017. Marrë më 10 dhjetor 2019.
  3. ^ ""E çmendur", kënga më e mirë për 2017-ën". tvklan.al. TV Klan. 10 dhjetor 2017. Marrë më 10 dhjetor 2019.
  4. ^ "Anxhela Peristeri fiton "Kënga Magjike 2017"". telegrafi.com. 9 dhjetor 2017. Marrë më 10 dhjetor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]