Jump to content

Gentiana Ismajli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Genta Ismajli)
Genta Ismajli
Emri i lindjesGentiana Ismajli
Lindi12 prill 1984
Gjilan, RSF Jugosllavia
OrigjinaKosova
Zhanret
  • Këngëtare
  • kantautore
  • aktore
Vitet aktik2003–present
LabeliBzzz Entertainment

Gentiana Ismajli (ose e njohur për publikun si Genta Ismajli) lindi më 12 Prill 1984 në Gjilan. Është një këngëtare shqiptare nga Gjilani, Kosovë. U bë e njohur pas prezantimit të saj në programin e vitit të ri në Radio Televizionin e Kosovës me këngën "Kthehu". Pas një kohe të shkurtë ajo nxori edhe këngën "Dridhem", që doli se ishte vjedhje e një kënge bullgare.

Është shumë e pëlqyer nga rinjtë në të gjitha trojet shqiptare, falë imazhit të saj, veshjeve ekstravagante, teksteve filozofike, gjimnastikës në skenë, por edhe këngëve të bukura që mund të kategorizohen si turbofolk. Genta tani banon në Prishtinë, por ajo ka banuar për disa vite edhe në ShBA.

Diskografia( Albumet dhe hitet)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Viti Kopertina Titulli Hite Shënime
2004 Mos më shiko -Kthehu
-Dridhem
Publikuar nga Albanota
2005 Më e fortë jam unë -Luj me mua Publikuar nga Palma Gjilan
2006 Posesiv -Posesiv[1] Publikuar nga Palma Gjilan
2011 Guximi
  • Njëra ndër këngët më të bukura të Gentës ka emrin "Posesiv". Kjo është një fjalë angleze dhe përdoret për persona që kërkojnë tërë dashurin dhe vëmendje e një personi tjetër.
  • Edhe pse Genta ka të njëjtin mbiemër sikurse Adelina Ismajli ato nuk janë nga e njëjta familje.
  1. ^ "Posesiv" kënga me të cilën Genta morri pjesë në "Euro Video Grand-Prix" mbajtur në Tiranë. Muzika kompozuar nga Darko Dimitrov, dhe teskti i shkruajtur nga Avni Qaili.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://www.teksteshqip.com/genta-ismajli/biografia