Kënga Magjike 2018

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kënga Magjike 2018
Datat
Gjysmëfinalja e parë5 dhjetor 2018
Gjysmëfinalja e dytë6 dhjetor 2018
Finalja8 dhjetor 2018
Pritës
VendiPallati i Kongreseve, Tiranë, Shqipëri
PrezantuesArdit Gjebrea
Klaudia Pepa
Bora Zemani
Transmetuesi pritësTelevizioni Klan (TV Klan)
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve47
Votimi
Sistemi i votimitSecili garues jep një shumë prej 30 pikësh për këngët e tyre të preferuara.
Kënga fituese"Plas" nga Flori Mumajesi

Kënga Magjike 2018 ishte edicioni i 20-të i konkursit vjetor të muzikës shqiptare Kënga Magjike dhe u mbajt mes 5 dhjetorit 2018 dhe 8 dhjetorit 2018 në Pallatin e KongreseveTiranë. Tri shfaqjet live u pritën nga Ardit Gjebrea, Klaudia Pepa dhe Bora Zemani.[1][2]

Fitues i konkursit ishte Flori Mumajesi me këngën e titulluar "Plas".[3][4] Kjo ishte fitorja e tij e parë në konkurs si këngëtar edhe pse ai ishte gjithashtu kompozitori i hyrjeve fituese "Hape Vetën" nga Aurela Gaçe2007 dhe "Ma Zgjat Dorën" nga Eneda Tarifa në edicionin pasardhës 2019.

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga Magjike 2018, e organizuar nga Televizioni Klan (TV Klan), ishte edicioni i njëzetë me radhë i konkursit vjetor. Dy gjysmëfinalet dhe finalja e madhe u mbajtën në Pallatin e Kongreseve në Tiranë përkatësisht më 5, 6 dhe 8 dhjetor 2018.

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja e madhe u zhvillua më 8 dhjetor 2018 në Pallatin e KongreseveTiranë.[5]

Çelësi :      Fitues      Vendi i dytë      Vendi i tretë

Artist(ë) Kënga Vendi Pikët
Flori Mumajesi "Plas" 1 1092
Aurela Gaçe & Eli Fara "Zemra Rratatata" 2 863
Fifi & MC Kresha "Psikopatja Jote" 3 834
Ronela Hajati "Vuj" 4 677
Kejsi Tola "Më Ke Mua" 5 645
Era Rusi "Mos Ma Merr" 6 595
Rozana Radi "Kur Përfundon Një Dashuri Si Kjo E Jona" 7 557
Olsi Bylyku & Lorenc Hasrama "Si Të Flas" 8 551
Artjola Toska & Bruno "Digjem" 9 536
Krusita "Akull" 10 504
Mentor Haziri "Më Ke Vra" 11 448
Klajdi Haruni "Nuk Të Dua Dot Më Pak" 12 445
Ardit Cuni & Daniela Toci "Qaj" 14 438
Wendi Mancaku "Ëndrra Ime" 15 407
Erik Lloshi "Mos Urre" 16 369
Manuel Moscati & Matteo Becucci "Sempre" 17 349
Flori Nazifi & Inis Neziri "Fli Në Krahët E Mi" 18 342
Venera Lumani "Lind Për Ty" 19 338
Revolt Klan "Ndriço" 20 334
Rovena Dilo & Onat "Ma Jo" 21 302
Robert Aliaj "Ah Ku Më Hodhi Zoti" 22 270
Kanita "S'jemi Ne" 23 254
Alar Band & Livia "Të Duam Ty" 24 244
Kelly "Ma Ka Fajin Zemra" 25 210
Kastro Zizo "Sonata E Gjumit" 26 196
Mishela Rapo & Ergys Shahu "Dashni E Rrallë" 27 165
Genti Deda "Sa T'kam Dasht" 28 156
Sergio HD "Love Don't Matter" 29 140
Viola "Ai" 30 137
Giorgia Igliozzi "Equidistante" 31 130
Amela Agastra "Më Ler" 32 127
Gerald Celibashi "Diamante Në Sirtar" 33 125
Henri Mahmuti "Nuk Kthehët Pas" 34 115
Xhon Jesku "Ty Nuk Të Kam" 35 110
Marko Strazimiri "4 0 3" 36 109
J Gashi "Hola" 37 89
Rigersa Zefi "Të Kam Humb" 38 85
Rodolf Byku (ROD) "Engjëll" 39 73
Xhoi "Aq Sa Më Do" 40 71
Lidia Lufi "Duaj" 41 71
Silvi Mema "Për Ty" 42 27

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Finalja e Këngës Magjike në foto". tvklan.al. TV Klan. 8 dhjetor 2018.
  2. ^ "Klaudia dhe Bora ndajnë emocionet para nisjes së Këngës Magjike". tvklan.al. TV Klan. 5 dhjetor 2018.
  3. ^ "Flori Mumajesi fitues i Kënga Magjike 2018!". kengamagjike.com. Kënga Magjike. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2019. Marrë më 9 prill 2020.
  4. ^ "Flori Mumajesi fitues i Këngës Magjike 2018". tvklan.al. TV Klan. 9 dhjetor 2018.
  5. ^ "Shpallen të shtunën fituesit e Këngës Magjike". tvklan.al. TV Klan. 7 dhjetor 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]