Armend Rexhepagiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Armend Rexhepagiqi, lindur më 23 shtator 1966 në fshatin Pllava Mali i Zi, është këngëtar dhe kompozitor shqiptar. Armend Regjepagiqi është një këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Armend Rexhepagiqi lindi më 23 shtator 1966 në fshatin Pllava Mali i Zi. Familja e tij është me prejardhje nga Plava (Mali i Zi). Babai i tij, Jashar Rexhepagiqi, është anëtar i Akademisë së Kosovës. Armendi ka dy motra, njëra Violeta, ishte unike dhe dallohej për kohën dhe vendin me imixhin ekstravagant. Ajo ishte para tij mjaft e popullarizuar si këngëtare. Për shkak të nje hiti të saj, njerëzit atë e quanin jo me emër por "Romantika". Motra tjetër ka qenë ndryshe nga Armendi dhe Violeta. Ka qenë e terhequr, flitej se është studente e shkëlqyeshme, gjithmonë ecte vetëm, vishej dhe dukej si rrethi dhe kush as që fliste keq për të në atë kohë.

Që në shkollë të mesme 1983/1984 Armendi këndonte dhe ishte i njohur bashkë me motrën e tij Violeta, ishin origjinalë me një rrymë të veçantë të muzikës.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Armend Rexhepagiqi gjithë jetën ka kënduar, me zërin karakteristik dhe emocionin që derdh në interpretime ruan origjinalitetin dhe pasuron muzikën argëtuese. Ai njihet si legjenda e muzikës shqiptare, ka shkruar dhe kompozuar shumë kënge siç janë : Qaforja,Edhe një herë, Ajo, Dashurine ku e kam, Nasht, Ne radio, Kaqurrele, Te furra e Qerimit, Kuj do t'ia shpreh pikellimin tim, Dude dudie, Ti nuk me meriton, Dugi, Dam dam dam, Harrova, Betohem me kenge, Shko, Qendresa, e shumë e shumë kënge të tjera. Në vitin 1990 ai përfaqesoi denjësisht Kosoven në Jugovizion për zgjedhjen e kënges kombëtare për garën e Eurovizionit kënga ishte në shqip dhe quhej Mami mami.Në vitin 2006 ai doli fitues në festivalin Kenga Magjike me kengen "Kur dashuria vdes" si dhe arriti te marr Cmimin e Kantautorit me te mire. Si dhe po ne kete vit fitoi video-festivalin e "Video Festit Muzikor" me kengen e tij "Shkel" e cila njihet si nje nder kenget me te mira te tij.Ai bashk me gruan e tij Aida Baraku ka kompozuar kenge edhe per shume kengetar te tjere siç jane Adelina Berisha, Jehona Sopi, Lori, Valeza Bajra, Blertina Shabani, Nora Istrefi, Tuna, Ryva Kajtazi, Leonora Jakupi e shume e shume këngetarë të tjerë ku shumica e këtyre këngeve kanë qenë hite. Ne vitin 2010 Armendi u shfaq në emisionin argetues Albanians got talent si pjesetar i Juris. Armend Rexhepagiqi njihet edhe per stilin e tij te veçante pak ekstravagant dhe mjaft te komentuar.

Në kohën e ish-Jugosllavisë, për arsye se Kosova ishte nën regjimin serb, shqiptarët ishin të obliguar të përfaqësonin shtetin Jugosllav kur është fjala për festivalet apo konkurset evropiane. Kështu në vitin 1990 Armend Rexhepagiqi e përfaqësoi denjësisht Kosovën në Jugovizion, konkurs ky që kishte për qëllim të përzgjedhë këngën më të mirë pjesmarrëse, që do të ishte edhe kënga kombëtare për garën e Eurovisionit. Kënga me të cilën Armendi ishte prezantuar në këtë garë ishte në gjuhën shqipe dhe titullohej “Mami, mami“.

Armend Rexhepagiqi që prej kohësh është i martuar me këngëtaren dhe gjithashtu kompozitore dhe tekstshkruesen e mirënjohur Aida Barakun. Të dy së bashku kanë komponuar dhe shkruar tekstet e disa këngëve që kanë qenë hite të mëdha, që edhe sot e vazhdojnë punën e tyre duke sjellur projekte të reja të bukura për shumë këngtarë shqiptarë. Armendi është I njohur edhe për stilin e tij të veçantë dhe shumë të komentuar saqë kishte deklaruar vetë se ishte grindur me orë të tëra me bashkëshorten e tij për shkak që në “Kënga Magjike 2006“ kishte veshur një fund mbi pantallona.