Eneda Tarifa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Eneda Tarifa
ESC2016 - Albania Meet & Greet 04.jpg
U lind në
Emrat e tjerëEneida Tarifa

Eneda Tarifa (lindi me 30 mars 1982), njohur ndryshe si Eneida Tarifa, është një këngëtare dhe moderatore shqiptare. Ajo përfaqësoi Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2016 me këngën "Fairytale", pasi ka fituar Festivalin e Këngës 54 me versionin në gjuhën shqipe të këngës, "Përrallë". Ajo ka marrë pjesë më parë në Festivalin e Këngës në vitin 2003 dhe 2007, dhe fitoi Top Fest në vitin 2010.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tarifa ka lindur në Tiranë, Shqipëri në 30 mars 1982. Ajo e filloi karrierën e saj në vitin 2001, duke marrë pjesë në Këngën Magjike me këngën "Ika larg". Në vitin 2002, ajo mori pjesë në Festivalin e Këngës 42 me këngën "Qëndroj", dhe arriti të kualifikohet në finale. Në vitin 2006, Tarifa mori pjesë në Kënga Magjike me këngën "Rreth zjarrit kanë tendencë", dhe shkoi në vendin e katërt në konkurrencë me 154 pikë.[1] Asaj iu dha edhe Çmimin Zadeja Çesk.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kënga Magjike History". Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2016. Marrë më 28 dhj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]