Mira Konçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mira Konci (u lind më 4 Mars, 1973Tiranë) është një këngëtare Shqipëtare, dhe kantautore. Mira filloi karieren duke marrë pjesë në shumë festivale Shqipëtare, kënga e saj më e njohur që ka thyer shumë rekorde në këngët e vjetra shqipëtare është "Këngë Moj"

Pjesëmarrja në festivale e muzikës së lehtë shqiptare dhe çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

- "Bashkon zemrat muzikë e bukur" - Çmimi III në festivalin e dhjetorit 1990

- "Rri me mua" - Festivali i dhjetorit 1993

- "Të sotmen jeto" - Fituese e festivalit të dhjetorit 1994

- "Fatit i besoj" - "Çmimi II i festivalit të dhjetorit 1996

- "Fjalët magjike - "Çmimi III i festivalit të dhjetorit 1997

- "Zemrat presin" - Festivali i dhjetorit 1998

- "Ninulla e nënës" - Këngët e Stinës'97

- E pathëna fjalë - Fituese e Festivalit Kënga Magjike 2002

- "Brenda vetes më merr" - Fituese e Festivalit të dhjetorit të vitit 2002 në rtsh