Jump to content

Arilena Ara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arilena Ara
U lind në (1998-07-17) 17 korrik 1998 (25 vjeç)
ProfesioniKëngëtare, prezantuese televizive
Vite aktiviteti2010-tani
Faqja në rrjetarilenaara.com

Arilena Ara, lindur më 17 korrik 1998, është një këngëtare shqiptare. E lindur dhe e rritur në Shkodër, ajo u bë e famshme në botën shqiptare me fitoren në sezonin e dytë të garës për talentë X Factor Albania. Ajo mori pjesë në edicionin e 18-të të Këngës Magjike dhe doli në vendin e tretë me këngën Nëntori. Në vitin 2019, ajo fitoi Festivalin e 58-të të Këngës në RTSH dhe me këngën Fall from the Sky, do ta përfaqësonte ShqipërinëFestivalin Evropian të Këngës 2020Roterdam, Holandë, por festivali u anullua.

Jeta dhe karriera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1998–2018: Jeta e hershme dhe fillimet e karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arilena Ara lindi më 17 korrik 1998 në një familje katolike shqiptare në qytetin e Shkodrës, Shqipëri.[1] Në fëmijëri ka marrë pjesë në konkurse të ndryshme vallëzimi dhe këndimi, përfshirë këtu edhe Gjeniun e Vogël, ku përfundoi në vendin e tretë.[2][3] Ara kaloi në audicion për sezonin e dytë të X Factor Albania në vitin 2012 duke kënduar "We Are" me gjyqtarë Tuna, Pandi Laço, Soni Malaj dhe Alban Skënderaj. Ajo mori një wild card dhe u vendos në kategorinë Vajzat me Tunën si mentore. Ajo mundi Aldo Bardhin për të fituar konkursin më 31 mars 2012 duke interpretuar këngët "No More Drama", "Man Down" dhe "S&M" si duet me mentoren e saj.[4] Në shkurt 2014, ajo publikoi këngën e saj të parë "Aeroplan" shkruar nga Rozana Radi dhe prodhuar nga Darko Dimitrov.[5]

Në Nëntor 2016, Ara u njoftua për pjesëmarrje në edicionin e 18-të të Kënga Magjike me këngën e titulluar "Nëntori".[6] Ajo u kualifikua në finalen e madhe në konkurs dhe përfundoi e treta në përgjithësi duke fituar çmimin për Baladën më të Mirë.[7] Në korrik 2017, ajo performoi në Festivalin Europa Plus në Rusi përkrah këngëtares amerikane me origjinë shqiptare Bebe Rexha dhe këngëtares shqiptare nga Kosova Era Istrefi.[8] Në gusht 2017, kënga arriti sukses komercial në Rumani dhe debutoi në Listat Rumune të Radios dhe TV-së në numrin një, duke u ngjitur në të njëjtin pozicion në numrin një më 24 shtator 2017.[9] Në dhjetor 2018, Top Channel njoftoi se Ara do të gjykonte përkrah Aleksandër dhe Renis Gjokës dhe Miriam Canit në sezonin e tretë të The Voice Kids Albania.[10]

2019–sot: Eurovizioni dhe Pop Art

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Arilena Ara pas fitores së edicionit të 58-tëFestivalit të Këngës.

Në dhjetor 2019, Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) shpalli Arilenën si përfaqësuesen shqiptare për Eurovizion 2020Roterdam, Holandë, pasi fitoi edicionin e 58-tëFestivalit të Këngës me këngën "Shaj".[11][12][13] Në shkurt 2020, pas disa muajsh të kaluar në Los Angeles, Shtetet e Bashkuara, ajo njoftoi se kishte filluar të punonte për albumin e saj debutues në studio.[14][15] Në mars 2020, Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) njoftoi anulimin e Festivalit Evropian të Këngës 2020 për shkak të pandemisë COVID-19.[16] Në dhjetor 2020, ajo u shfaq në këngën vijuese "A i sheh" të muzikantit shqiptar Alban Skënderaj, e cila gjithashtu arriti në vendin e 29-të në Shqipëri.[17]

Arilena publikoi albumin e saj debutues në studio, Pop Art The Album, më 6 nëntor 2021.[18] Para publikimit të tij, u publikuan katër këngë njëra pas tjetrës, "Murderer", "Aligator", "Thirr Policinë" dhe "Ke me mungu". Me muzikë R&B dhe hip hop, "Murderer" me reperin shqiptar Noizy u publikua si kënga kryesore e albumit në korrik 2021.[19][20] Kënga e dytë e albumit, "Aligator", pasoi më 9 gusht 2021 dhe arriti kulmin në vendin e pestë në Shqipëri.[21][22][23] Për këngën e tretë të albumit të titulluar "Thirr Policinë", këngëtarja bashkëpunoi me muzikanten shqiptare nga Kosova Dafina Zeqiri dhe arriti në vendin e gjashtë në vendlindjen e saj.[24][25]

 • Pop Art The Album (2021)

Si artiste kryesore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
ALB[26] CIS[27] HUN[28] ROM[29]
"Aeroplan" 2014 No Non-album single
"Business Class"
"Vegim" 2015
"Toke Rroke" 2016
"Nëntori" 38 1
"I'm Sorry" 2017
"Snow in December" 14
"Silver and Gold"
"Zemër"
"I'll Give You My Heart" 2018
"Doja"

(me Flori Mumajesi)

2019
"Shaj"
"Fall from the Sky" 2020
"Murderer"

(me Noizy)

2021 Pop Art The Album
"Aligator" 5
"Thirr Policinë"

(me Dafina Zeqiri)

6
"Ke me mungu" 1
"—" tregon një këngë që nuk është regjistruar ose nuk është publikuar në atë territor.

Si artiste e përfshirë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
ALB[30] BUL[31]
"Nallane 3"

(Flori Mumajesi me Arilena dhe Dj Vicky)

2017 Non-album single
"Last train to Paris"

(KDDK me Arilena)

2018 32 1
"A i sheh"

(Alban Skënderaj me Arilena)

2020 29
"—" tregon një këngë që nuk është regjistruar ose nuk është publikuar në atë territor.

Këngë të tjera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
ALB[32]
"E gjallë" 2021 30 Pop Art The Album
"—" tregon një këngë që nuk është regjistruar ose nuk është publikuar në atë territor.

Videofest

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2014 "Aeroplan" Best New Artist Kandidat/e

X Factor Albania 2

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2012 Contestant Winner of 1st place Fitues/e

Dance With Me 2

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2015 "Arilena & Labi" Winner of the night(03) Fitues/e
Winner of the night(07) Fitues/e

Kënga Magjike

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2016 "Nëntori" Balada më e mirë Fitues/e
Vendi i tretë

Astana Dausy

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2017 "Nëntori" Kënga e vitit Fitues/e[33][34]

Festivali i Këngës

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2019 "Shaj" Vendi i parë Fitues/e
 1. ^ "Arilena Ara fillon përgatitjet për Krishtlindje që në nëntor". Shqiptarja. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2021. Marrë më 22 nëntor 2019.
 2. ^ "Arilena Ara #Bio". Top Music Awards. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2020. Marrë më 28 dhjetor 2020.
 3. ^ "Arilena Ara, Gati për këtë Udhëtim të ri në 'The Voice Kids'". The Voice of Albania. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2021. Marrë më 2 janar 2020. Në moshën 11-vjeçare ajo mori pjesë në një kompeticion për fëmijë në Shqipëri ku u rendit e treta
 4. ^ "Arilena Ara shpallet fituese e X-Factor Albania". botasot.info. Bota Sot. 1 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2020. Marrë më 2 janar 2020.
 5. ^ "Arilena vjen si 'Aeroplan'". Telegrafi. 27 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2017. Marrë më 2 janar 2020.
 6. ^ Alimemaj, Jola (26 nëntor 2016). "Arilena: E dua sfidën, me të do të arrijë suksesin e merituar". shekulli.com.al. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2022. Marrë më 31 dhjetor 2019.
 7. ^ ""Ma thuaj ti" fiton "Këngën Magjike"". tvklan.al. TV Klan. 11 dhjetor 2016. Marrë më 31 dhjetor 2019.
 8. ^ "Как звезды готовятся к Europa Plus LIVE 2017". europaplus.ru (në rusisht). Europa Plus. 23 korrik 2017. Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2019. Marrë më 31 dhjetor 2019.
 9. ^ "Airplay 100 – 20 august 2017". Media Forest (në rumanisht). Kiss FM. 20 gusht 2017. Marrë më 21 gusht 2017.
 10. ^ "Ekskluzive/ Arilena Ara në jurinë e The Voice Kids, nga çfarë hoqi dorë për të qenë aty". classlifestyle.com. Class Lifestyle. 4 dhjetor 2018. Marrë më 2 janar 2020.
 11. ^ "Arilena Ara me "Shaj" fiton Fest 58". rtsh.al. Radio Televizioni Shqiptar (RTSH). 23 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 29 dhjetor 2019.
 12. ^ "It's Arilena Ara for Albania![[:Stampa:Spaced ndash]]Eurovision Song Contest". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 23 dhjetor 2019. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Festivali i 58-të i Këngës, Arilena Ara do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion". euronews.al. Euronews Albania. 23 dhjetor 2019. Marrë më 4 janar 2020.
 14. ^ "Arilena Ara do ta këndojë në anglisht këngën e saj në 'Eurovision 2020'". telegrafi.com. 18 shkurt 2020. Marrë më 27 shkurt 2020.
 15. ^ Ryan, Tom (23 shkurt 2020). ""Shaj" will be in English at Eurovision" (në anglisht). ESCXtra. Marrë më 27 shkurt 2020.
 16. ^ "Eurovision 2020 in Rotterdam is cancelled" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 18 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 29 dhjetor 2020.
 17. ^ Vautrey, Jonathan (13 dhjetor 2020). "New music this week: 21 songs from Arilena Ara, Damir Kedžo, Isaiah Firebrace and more". Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2021. Marrë më 3 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Arilena Ara brenda pak ditësh sjell albumin e parë në karrierë". Telegrafi. 3 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2021. Marrë më 13 korrik 2021.
 19. ^ ""Murderer"[[:Stampa:Spaced ndash]]Single by Arilena Ara featuring Noizy on Apple Music". Apple Music. 6 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2021. Marrë më 15 nëntor 2021. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Arilena dhe Noizy publikojnë bashkëpunimin e ri 'Murderer'". Telegrafi. 9 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2021. Marrë më 15 nëntor 2021.
 21. ^ ""Aligator"[[:Stampa:Spaced ndash]]Single by Arilena Ara on Apple Music". Apple Music. 9 gusht 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2021. Marrë më 15 nëntor 2021. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Arilena Ara me koreografi 'të zjarrtë' dhe lëvizje provokuese shfaqet në klipin 'Aligator'". Telegrafi. 11 gusht 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2021. Marrë më 15 nëntor 2021.
 23. ^ "Arilena na kujton Besa Kokëdhimën tek 'Aligator' dhe albumin e saj të parë!". Top Channel. 17 gusht 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2021. Marrë më 15 nëntor 2021.
 24. ^ ""Thirr Policinë"[[:Stampa:Spaced ndash]]Single by Arilena Ara featuring Dafina Zeqiri on Apple Music". Apple Music. 28 gusht 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2021. Marrë më 15 nëntor 2021. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Arilena Ara dhe Dafina Zeqiri publikojnë klipin e 'Thirr Policinë'". Telegrafi. 28 gusht 2021. Arkivuar nga origjinali më 7 shtator 2021. Marrë më 7 shtator 2021.
 26. ^ Note: "The Top List" are the charts conducted by Top Channel since December 2015. For peak positions in Albania:
 27. ^ "Arilena Ara[[:Stampa:Spaced ndash]]Listen All Songs". Tophit. Marrë më 14 gusht 2021. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Note: The 'Peak Position On Top Radio Hits' column is to be taken into consideration.
 28. ^ "Single Top 40 slágerlista" (në hungarisht). Slágerlisták. Marrë më 5 shkurt 2021.
 29. ^ "Media Forest[[:Stampa:Spaced ndash]]Weekly Charts Week 49". Media Forest. 18 shtator 2017. Marrë më 27 dhjetor 2019. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ For peak positions in Albania:
 31. ^ For peak positions in Bulgaria:
 32. ^ For peak positions in Albania:
 33. ^ "ARILENA ARA". festivali-rtsh.al. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2019. Marrë më 27 dhjetor 2019.
 34. ^ "ARILENA ARA, GATI PËR KËTË UDHËTIM TË RI NË "THE VOICE KIDS"". thevoice.top-channel.tv. Marrë më 27 dhjetor 2019.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Sheila Haxhiraj
Fitues i
X Factor Albania

2013
Pasardhësi 
Ergi Dini
Parardhësi 
Jonida Maliqi
me "Ktheju tokës"
Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës
2020 (anuluar)
Pasardhësi 
Anxhela Peristeri
me "Karma"