Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës 2018

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shqipëria mori pjesë në Festivali Evropian i Këngës 2018Lisbonë të Portugalisë, me këngën “ Mall ” të realizuar nga Eugent Bushpepa . Hyrja e saj e përzgjedhur u zgjodh përmes konkursit kombëtar të përzgjedhjes Festivali i Këngës organizuar nga Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) në dhjetor 2017. Deri në këtë pikë, kombi kishte marrë pjesë në Festivali Evropian i Këngës katërmbëdhjetë herë që nga hyrja e tij e parë në 2004 . Para konkursit, kënga u promovua nga një video muzikore dhe performanca live në Holandë dhe Spanjë.

Shqipëria u hodh në short për të garuar në gjysmëfinalen e parë të Festivali Evropian i Këngës, e cila u zhvillua më 8 maj 2018. Duke performuar si numri tre, kombi u shpall në mesin e 10 paraqitjeëve më të mira të gjysmëfinales së parë dhe për këtë arsye u kualifikua për të konkurruar në finale. Në finalen e madhe më 12 maj, ajo doli si numri 12 dhe u rendit e 11-ta nga 26 vendet pjesëmarrëse, duke shënuar 184 pikë.

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpara konkursit 2018, Shqipëria kishte marrë pjesë në Festivali Evropian i Këngës katërmbëdhjetë herë që nga hyrja e saj e parë në 2004 . [1] Vendi më i lartë i vendit në garë, deri në këtë pikë, ka qenë vendi i pestë, të cilin e ka arritur në 2012 me këngën “ Suus ” të realizuar nga Rona Nishliu . [1] Hyrja e parë u interpretua nga Anjeza Shahini me këngën " The Image of You " dhe përfundoi në vendin e shtatë, vendi i dytë më i lartë i Shqipërisë deri më tani. [1] Gjatë qëndrimit të saj në garë, Shqipëria nuk arriti të kualifikohej në finale shtatë herë, ku të dyja paraqitjeët e 2016 dhe 2017 ishin jokualifikueset më të fundit. [2] [3]

Në tetor 2017, transmetuesi kombëtar i Shqipërisë, Radio Televizioni Shqiptar (RTSH), konfirmoi zyrtarisht pjesëmarrjen e Shqipërisë në Festivali Evropian i Këngës 2018Lisbonë, Portugali. [4] RTSH transmeton konkursin brenda Shqipërisë dhe organizon procesin e përzgjedhjes për paraqitjeën e vendit. [5] Që nga debutimi i saj në 2004, ajo ka përzgjedhur vazhdimisht paraqitjeën e saj përmes konkursit të kahershëm Festivali i Këngës . [5]

Para Eurovizionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) organizoi edicionin e 56-të të Festivalit të Këngës për të përzgjedhur përfaqësuesen e vendit në Eurovizion 2018. [6] Ngjarja përbëhej nga dy gjysmëfinale më 21 dhe 22 dhjetor, dhe finalja e madhe më 23 dhjetor 2017. [7] Të tre emisionet live u drejtuan nga prezantuesi dhe gazetari televiziv Adi Krasta, i cili më parë kishte drejtuar ngjarjen pesë herë para vitit 2018. [8] Në tetor 2017, RTSH konfirmoi se kombi do të merrte pjesë në konkurs dhe se sërish Festivali i Këngës do të përdorej si proces përzgjedhës për paraqitjeën. [9] Mbi 70 akte kanë dorëzuar aplikacione në transmetues për shqyrtim gjatë periudhës së dorëzimit të mbajtur nga 2 nëntori deri më 10 nëntor 2017. [10] Emrat e 22 këngëve dhe këngëtarëve të përzgjedhur për të konkurruar në dy gjysmëfinalet u publikuan më 13 nëntor. [10] [11]

Shfaqja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalet u zhvilluan më 21 dhe 22 dhjetor 2017 dhe u transmetuan përkatësisht në orën 20:45 ( CET ). [12] [13] Shorti i shpërndarjes së aplikimeve pjesëmarrëse për çdo gjysmëfinale u publikua më 19 dhjetor, disa ditë përpara ngjarjes. [14] Aktet e intervalit për gjysmëfinalen e parë përfshinin interpretime nga kantautori italian Riccardo Cocciante dhe këngëtarja shqiptare Elhaida Dani, nga të cilat kjo e fundit përfaqësoi Shqipërinë në Festivali Evropian i Këngës 2015 . [15] Rezultatet e gjysmëfinaleve përshkruhen në tabelat e mëposhtme, por nga 22 paraqitjet, 14 kaluan në finalen e madhe. [16]

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja e madhe u zhvillua më 23 dhjetor 2017 dhe u transmetua në orën 20:45 ( CET ). [17] Ai përbëhej nga katërmbëdhjetë paraqitjeët që ishin kualifikuar për në finale, duke përfshirë tetë nga gjysmëfinalja e parë dhe gjashtë nga gjysmëfinalja e dytë. Rezultatet u përcaktuan nga një panel jurie e përbërë nga Adrian Hila, Ilirian Zhupa, Limoz Dizdari, Markelian Kapedani dhe Zana Çela. [18] [19] Pas grumbullimit të pikëve maksimale nga juria, “ Mall ” nga Eugent Bushpepa doli si përfaqësuesi i vendit në Eurovision. [20] Rezultatet e finales janë të përmbledhura në tabelën e mëposhtme:

Çelësi :    Fitues    Vendi i dytë    Vendi i tretë

Final – 23 dhjetor 2017 [19]
Nr. Artist Këngë
1 Redon Makashi "Ekziston"
2 NA dhe Festina Mejzini "Tjetër jetë"
3 Voltan Prodani "E pamundur"
4 Denisa Gjezo "Zemër ku je"
5 Tiri Gjoci "Orë e ndalur"
6 Orgesa Zaimi "Ngrije zërin"
7 Rezarta Smaja dhe Luiz Ejlli "Ra një yll"
8 Artemisa Mithi "E dua botë"
9 Manjola Nallbani "I njëjti qiell"
10 Inis Neziri "Piedestal"
11 Bojken Lako "Sytë e shpirtit"
12 Mariza Ikonomi "une"
13 Eugent Bushpepa " Mall "
14 Elton Deda "Fjalët"

Promovimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një video muzikore shoqëruese për "Mall" u shfaq premierë në kanalin zyrtar YouTube të Festivali Evropian i Këngës më 26 mars 2018. [21] [22] Përveç videoklipit, Eugent Bushpepa udhëtoi në qytetin Aveiro në Oqeanin Atlantik për të filmuar kartolinën e tij prezantuese, e cila shërbente si një paraqitjeë për çdo vend dhe artist pjesëmarrës. [23] [24] Kartolina e tregon atë duke vizituar shtëpitë e peshkatarëve, magazinat e peshkut dhe minierat e kripës të Aveiro. [24] Për qëllime të mëtejshme promovuese, këngëtarja nisi një turne të vogël me performanca live në ngjarje të ndryshme të lidhura me Festivali Evropian i Këngës, duke përfshirë Amsterdamin dhe Madridin . [25] [26] Përveç kësaj, ai ishte planifikuar të performonte në Londër, por u detyrua të tërhiqej për shkak të problemeve me marrjen e vizës . [27]

Në Eurovizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eugent Bushpepa gjatë një prove për finalen e madhe të Festivali Evropian i Këngës 2018 .

Festivali Evropian i Këngës 2018 u zhvillua në Altice Arena në Lisbonë, Portugali, dhe përbëhej nga dy gjysmëfinale të mbajtura në datat përkatëse 8 dhe 10 maj dhe finalja e madhe më 12 maj 2018. [28] Sipas rregullave, çdo vend pjesëmarrës, me përjashtim të vendit pritës dhe " Big Five ", i përbërë nga France, Germany, Italy, Spain dhe United Kingdom, duhej të kualifikoheshin në një nga dy gjysmëfinalet për të konkurruar për finalen e madhe, megjithëse, dhjetë vendet e para nga gjysmëfinalja përkatëse kalojnë në finalen e madhe. [29]

Në janar 2018, në Bashkinë e Lisbonës u mbajt një short i posaçëm i ndarjes që vendosi secilin vend në një nga dy gjysmëfinalet, si dhe gjysmën e shfaqjes në të cilën do të performonin. [30] Shqipëria u vendos në gjysmëfinalen e parë, që do të mbahej më 8 maj dhe ishte planifikuar të performonte në gjysmën e parë të shfaqjes. [30] Pasi u publikuan të gjitha këngët konkurruese për konkursin 2018, renditja e garës për gjysmëfinale u vendos nga producentët e konkursit dhe jo përmes një shorti tjetër, për të parandaluar vendosjen e këngëve të ngjashme pranë njëra-tjetrës. [31] Shqipëria ishte vendosur të performonte në pozicionin e tretë, pas Iceland dhe para Belgium . [31] Në fund të gjysmëfinales, kombi u shpall në mesin e 10 kandidatëve më të mirë dhe për këtë arsye u kualifikua për të konkurruar në finalen e madhe . [32] [33] Katër ditë më vonë në finalen e madhe më 12 maj, Shqipëria doli e dymbëdhjeta në renditje, pas Germany dhe para France . [34] [35]

Votimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Votimi gjatë tre shfaqjeve përfshinte që secili vend të jepte dy grupe pikësh, duke përfshirë një nga juria e tyre profesionale dhe tjetra nga televotimi. Këngëve iu dhanë pikë që varionin nga 1 deri në 8, pastaj 10 dhe 12, nga renditja më e ulët tek ajo më e larta. Juria e secilit komb përbëhej nga pesë profesionistë të muzikës, të cilët janë qytetarë të vendit që përfaqësojnë, me emrat e tyre të publikuar përpara konkursit për të garantuar transparencë. Kjo juri vlerësoi çdo paraqitje bazuar në kapacitetin vokal, performancën skenike, kompozimin dhe origjinalitetin e këngës dhe përshtypjen e përgjithshme të aktit. Përveç kësaj, asnjë anëtar i një jurie kombëtare nuk u lejua të lidhej në asnjë mënyrë me ndonjë nga aktet konkurruese në mënyrë të tillë që ata të mos mund të votonin në mënyrë të paanshme dhe të pavarur. Renditjet individuale të çdo anëtari të jurisë, si dhe rezultatet e televotimit të vendit u publikuan menjëherë pas finales së madhe. [36]

Tabelat e mëposhtme vizualizojnë një ndarje të pikëve që i janë dhënë Shqipërisë në gjysmëfinalen dhe finalen e parë të Eurovisionit 2018, si dhe nga kombi në të dyja rastet. Në gjysmëfinale, Shqipëria përfundoi në vendin e tetë, duke u vlerësuar me 162 pikë gjithsej, 12 nga televotuesit nga Macedonia dhe po aq pikë nga juritë nga Belarus dhe Iceland . [33] [37] Në finale, Shqipëria u rendit në vendin e 11-të me 184 pikë, 12 nga televotuesit nga Italy dhe Maqedonia dhe 12 nga juritë nga Azerbaijan . [35] [38]

Pikët që i jepen Shqipërisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikët e dhëna nga Shqipëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e detajuara të votimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e mëposhtëm përbënin jurinë shqiptare: [39] [40]

Detailed voting results from Albania (Semi-final 1)[37]
Draw Country Jury Televote
E. Deda B. Andoni B. Lako R. Gjylbegu K. Islamaj Rank Points Rank Points
01  Azerbaijan 3 3 17 4 17 6 5 4 7
02  Iceland 17 10 16 17 16 17 18
03  Albania
04  Belgium 7 11 1 8 8 7 4 15
05  Czech Republic 18 15 15 18 15 18 9 2
06  Lithuania 13 13 2 9 9 10 1 11
07  Israel 5 6 3 6 3 2 10 7 4
08  Belarus 6 9 4 1 10 4 7 13
09  Estonia 15 5 18 14 18 14 5 6
10  Bulgaria 8 7 5 7 2 5 6 6 5
11  Macedonia 2 2 10 3 14 3 8 16
12  Croatia 14 8 9 10 13 13 17
13  Austria 11 16 12 16 5 12 8 3
14  Greece 4 4 11 5 12 8 3 2 10
15  Finland 12 14 13 12 11 16 3 8
16  Armenia 10 17 6 11 7 11 12
17  Switzerland 9 12 7 13 1 9 2 10 1
18  Ireland 16 18 14 15 6 15 14
19  Cyprus 1 1 8 2 4 1 12 1 12
Detailed voting results from Albania (Final)[38]
Draw Country Jury Televote
E. Deda B. Andoni B. Lako R. Gjylbegu K. Islamaj Rank Points Rank Points
01  Ukraine 20 16 24 16 23 23 18
02  Spain 13 13 23 15 18 14 25
03  Slovenia 21 17 17 14 16 18 19
04  Lithuania 18 20 14 13 17 16 15
05  Austria 15 15 11 17 12 11 9 2
06  Estonia 17 21 12 12 24 13 7 4
07  Norway 23 19 22 18 22 25 13
08  Portugal 16 22 13 19 14 17 24
09  United Kingdom 11 14 21 20 19 15 8 3
10  Serbia 8 6 10 9 9 8 3 16
11  Germany 4 5 3 4 6 5 6 3 8
12  Albania
13  France 3 3 6 5 5 4 7 6 5
14  Czech Republic 9 10 9 10 8 10 1 17
15  Denmark 19 12 20 21 21 21 20
16  Australia 14 23 19 22 25 24 14
17  Finland 12 25 15 23 20 20 11
18  Bulgaria 5 4 5 3 4 3 8 5 6
19  Moldova 10 7 8 7 10 9 2 22
20  Sweden 7 9 7 8 7 7 4 21
21  Hungary 22 24 16 24 11 19 23
22  Israel 6 8 4 6 3 6 5 10 1
23  Netherlands 24 18 25 25 13 22 12
24  Ireland 25 11 18 11 15 12 4 7
25  Cyprus 1 2 2 2 2 2 10 2 10
26  Italy 2 1 1 1 1 1 12 1 12

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Countries: Albania". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2020. Marrë më 26 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Stockholm 2016: Second Semi-final–Scoreboard". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 28 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Kyiv 2017: First Semi-final–Scoreboard". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 28 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Jiandani, Sanjay (Sergio) (2 tetor 2017). "Albania: RTSH confirms participation in Eurovision 2018". ESCToday. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2020. Marrë më 18 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b "All about Albania". European Broadcasting Union (EBU). 14 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2017. Marrë më 17 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Brown, Alistair (4 tetor 2017). "Albania: Eurovision 2018 Participation Confirmed". Eurovoix. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 28 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Festivali i 56-të i Këngës në RTSH". Radio Televizioni Shqiptar. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2020. Marrë më 26 tetor 2020.
 8. ^ Stella, Nathan (17 tetor 2017). "Festivali I Këngës Final Set For The 23rd Of December!". ESCBubble. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 28 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Jiandani, Sanjay (Sergio) (2 tetor 2017). "Albania: RTSH confirms participation in Eurovision 2018". ESCToday. Marrë më 24 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b Herbert, Emiy (5 dhjetor 2017). "Albania: Festivali i Këngës songs revealed". Eurovoix. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 28 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Rikthehen të mëdhenjtë e muzikës, shpallen finalistët e Festivalit të 56-të të Këngës në RTSH". Radio Televizioni Shqiptar (RTSH). 13 nëntor 2017. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 28 tetor 2020.
 12. ^ Knoops, Roy (21 dhjetor 2017). "Watch now: Albania's Festivali i Këngës 56 kicks off with semi-final 1". ESCToday. Marrë më 7 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Knoops, Roy (22 dhjetor 2017). "Watch now: Semi-final 2 of Festivali i Këngës 56 in Albania". ESCToday. Marrë më 7 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Juhász, Ervin (19 dhjetor 2017). "Allocation of the semi-finalists of Festivali i Kenges revealed!". ESCBubble. Marrë më 5 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Avelino, Gerry (21 dhjetor 2017). "Tonight: Festivali i Këngës 56 Semi-final One". Eurovoix. Marrë më 7 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b c Halpin, Chris (23 dhjetor 2017). "4 finalists revealed for Festivali i Këngës 56 after second semi-final". Wiwibloggs. Marrë më 8 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Knoops, Roy (23 dhjetor 2017). "Watch now: Grand Final of Festivali i Këngës 56 in Albania". ESCToday. Marrë më 7 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Tejeci, Erdi (21 dhjetor 2017). "Festivali i Kenges 56: Jury vote will 100% decide the winner". Wiwibloggs. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 28 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ a b Avelino, Gerry (23 dhjetor 2017). "Albania: Eugent Bushpepa wins Festivali i Këngës 56 with "Mall"". Eurovoix. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 28 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Jordan, Paul (24 dhjetor 2017). "Eugent Bushpepa to represent Albania at Eurovision 2018!". Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2020. Marrë më 8 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Eugent Bushpepa - Mall - Albania - Official Music Video - Eurovision 2018". European Broadcasting Union. 26 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2018. Marrë më 5 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Eugent Bushpepa - Mall - Albania | Official Music Video". YouTube. 26 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2020. Marrë më 5 maj 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 23. ^ Beks, Ephraïm (20 mars 2018). "Destination Lisbon (#4): Meet Eugent Bushpepa from Albania". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2020. Marrë më 25 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ a b Jiandani, Sanjay (Sergio) (20 shkurt 2020). "Albania: Eugent Bushpepa films his Eurovision postcard in Aveiro". ESCToday. Marrë më 5 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Wolther, Irving (16 prill 2018). "Zehn Jahre "Eurovision in Concert" in Amsterdam" (në gjermanisht). ARD. Marrë më 5 maj 2020.
 26. ^ Zwart, Josianne; Escudero, Victor M. (25 prill 2018). "¡Gracias Madrid! — this was the ESPreParty 2018!". European Broadcasting Union. Marrë më 5 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Kristjans, Kristin (6 prill 2018). "POLL: Which London Eurovision 2018 act impressed you the most with their live performance?". Wiwibloggs. Marrë më 5 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Eurovision Song Contest–Lisbon 2018". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Eurovision Song Contest–Rules". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 24 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ a b Zwart, Josianne; Jordan, Paul (29 janar 2018). "Which countries will perform in which Semi-final at Eurovision 2018?". European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2020. Marrë më 24 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ a b Zwart, Josianne (3 prill 2018). "Running order for Eurovision 2018 Semi-finals revealed". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2019. Marrë më 24 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Groot, Evert (8 maj 2018). "First Semi-Final: 10 Acts Qualify for Eurovision 2018 Grand Final". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2020. Marrë më 18 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ a b "Second Semi-final of Lisbon 2018". European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2021. Marrë më 8 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Eurovision 2018: This is the running order of the Grand Final!". European Broadcasting Union. 11 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2019. Marrë më 17 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ a b "Grand Final of Lisbon 2018". European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2021. Marrë më 8 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Groot, Evert (30 prill 2018). "Exclusive: These are the expert jurors for Eurovision 2018". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ a b c d "Results of the First Semi-final of Lisbon 2018". European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2021. Marrë më 9 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ a b c d "Results of the Grand Final of Lisbon 2018". European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2021. Marrë më 9 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Groot, Evert (30 prill 2018). "Exclusive: These are the expert jurors for Eurovision 2018". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2020. Marrë më 30 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Jury members (v1)" (PDF). European Broadcasting Union (EBU). 2018. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 30 prill 2018. Marrë më 15 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]