Kejsi Tola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kejsi Tola
Tola në 2009
U lind në (1992-05-03) 3 maj 1992 (31 vjeç)
Vlorë, Shqipëri
Shtetësia
 • Shqipëri
ArsimiLiceu Artistik Jordan Misja Akademia e Arteve
Profesioni
 • Këngëtare
 • Kantautore
Vite aktiviteti2004–tani
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)Vokale
Websitekejsitola.com

Kejsi Tola (lindur më 3 maj 1992) është një këngëtare dhe autore këngësh shqiptare. Ajo përfaqësoi ShqipërinëEurovision Song Contest 2009Moskë, Rusi, pasi fitoi edicionin e 47-të të Festivalit të Këngës. [1] [2]

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kejsi Tola ka lindur më 3 maj 1992 në një familje shqiptare në qytetin e Vlorës, Shqipëri. [3] Tola filloi të performojë qysh në moshën 11-vjeçare në talent show-n “Young Voices of Albania”, duke fituar çmimin e parë dhe dy herë fitues i Young Voices of Shkodra. Në konkursin e parë të Gjeniut të Vogël ishte një nga dhjetë finalistët. Karriera e saj muzikore pati një kërcim në vitin 2008, ku fitoi çmimin e parë në edicionin e 4-të të spektaklit të talenteve Ethet. Tola vazhdoi rrugën e saj duke u përzgjedhur fituese e edicionit të Festivalit të Këngës 2008 me këngën "Më merr në ëndërr", e cila i mundësoi asaj të përfaqësonte Shqipërinë në Eurovision 2009, si interpretuesja më e re. [citim i nevojshëm]

Tola vazhdoi studimet muzikore në Liceun Artistik "Jordan Misja", më pas u diplomua si soprano në Akademinë e Arteve në Tiranë. Ajo vazhdoi karrierën e saj muzikore përmes disa këngëve të suksesshme dhe me çmime të prodhuara nga disa prej producentëve më të suksesshëm; “Me Jeto”, “Perendeshe e Fantazise” dhe “Iceberg”. Gjatë vitit që lamë pas, Tola ka publikuar dy këngë të reja "U Rritëm" dhe "Më ke mua". [citim i nevojshëm]

Tola përfaqësoi Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2009 në Moskë, pasi fitoi Festivalin e Këngës më 21 dhjetor. Ajo përfundoi në vendin e shtatëmbëdhjetë me 48 pikë. Kënga e saj për konkursin quhej Carry Me in Your Dreams. [4] Futja e Tolës është dorëzuar nga Edmond Zhulali i cili ishte përgjegjës për hyrjen e parë të kombeve në Eurovizion The Image of You in Eurovision Song Contest 2004 interpretuar nga Anjeza Shahini. [5] [6]

Tola tentoi të hynte sërish në Eurovizion në vitin 2010, për herë të dytë radhazi, duke marrë pjesë në Festivalin e Këngës 2009 më 27 dhjetor 2009. Por ajo u rendit në vendin e 15-të me baladën e saj “Ndonjëherë”. [7] [8] ku ishte finaliste dhe iu dha Çmimi i Parë Magjik. [citim i nevojshëm]

Tola tentoi edhe një herë të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2011 në Düsseldorf, Gjermani. Megjithatë, kënga e saj me tempo të mesme “Pranë” ku ishte finaliste dhe u vlerësua me çmimin vokal më i mirë. Në vitin 2012, ajo tentoi të hynte për herë të tretë në Eurovision Song Contest. Kënga e saj quhet “Atje” dhe përfundoi e 4-ta me 42 pikë. Pasi u përpoq të hynte sërish në Eurovision, në vitin 2014, Tola mori pjesë në Kënga Magjike me këngën “Iceberg” duke u vlerësuar me çmimin e prodhimit më të mirë. Katër vite më vonë, ajo hyri në të njëjtin konkurs Kënga Magjike me këngën "Me ke mua", shkruar, kompozuar dhe aranzhuar nga Flori Mumajesi, ku mori çmimin e prodhimit më të mirë. Kjo këngë u nominua edhe në këngën më të mirë të vitit në Kult Awards 2019. [citim i nevojshëm]

Në vitin 2023 ajo u përzgjodh sërish për të konkurruar në Festivalin e Këngës me këngën "Vallëzoj me dritën". [9] Megjithatë, më vonë ajo u tërhoq nga gara. [10]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teket[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Një Minutë" (2008)
 • "Carry Me in Your Dreams" (2008)
 • "Qielin do ta Prek me Ty" (2009)
 • "UAT" (2009)
 • "Ndonjëherë" (2009)
 • "Pranë" (2010)
 • "Më Jeto" (2011)
 • "Atje" (2012)
 • "Perëndeshë e Fantazisë" (2012)
 • "S'jemi më atje" (2012)
 • "Iceberg" (2014)
 • "U rritëm" (2018)
 • "Më ke mua" (2018)

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga Magjike

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2009 "Qiellin Do Ta Prek Me Ty" Magjia e Parë Fitues/e
2011 "Me Jeto" Vokali më i mirë Fitues/e
2012 "Perendeshe e Fantazise" AMC Fun Page Prize Fitues/e
2014 "Iceberg" Produksioni më i mirë Fitues/e

Kult Awards

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2015 "Iceberg" Kënga e Vitit Kandidat/e

Young Voices of Albania

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2003 "Veten e saj" Çmimi i parë Fitues/e

Young Voices of Shkodra

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2003 "Veten e saj" Çmimi i parë Fitues/e
2004 "Veten e saj" Çmimi i parë Fitues/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kejsi Tola". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2020. Marrë më 13 shkurt 2020.
 2. ^ "Albanien: Kejsi Tola". eurovision.de. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më 13 shkurt 2020.
 3. ^ "Kejsi Tola[[:Stampa:Spaced ndash]]Biografia". TeksteShqip. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2021. Marrë më 21 tetor 2021. {{cite web}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!)
 4. ^ "Eurovision Song Contest 2009 Final | Eurovision Song Contest – Baku 2012". Eurovision Song Contest. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2009. Marrë më 9 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Albania: Complete line-up revealed". Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2009. Marrë më 17 janar 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Tola Tola – Carry Me in Your Dreams (Albania 2009) | Eurovision Song Contest – Baku 2012". Eurovision Song Contest. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2009. Marrë më 9 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Hondal, Victor (25 nëntor 2009). "Festivali i Këngës to be held over four shows". ESCToday. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2012. Marrë më 25 nëntor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Brey, Marco (26 nëntor 2009). "Albania: National Final to kick off on Christmas Eve". European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2012. Marrë më 26 nëntor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Juhász, Ervin (2023-10-17). "Meet all the participants of the 62nd Festivali i Këngës!". ESCBubble (në anglishte britanike). Marrë më 2023-10-17.
 10. ^ Bijuvignesh, Darshan (2023-11-01). "Albania: More Details of Festivali i Këngës 62 Announced Including Line-up Change". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 2023-11-01.
Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Olta Boka
me Zemrën e lamë peng
Shqipëria në Eurovizion
2009
Pasardhësi 
Juliana Pasha
me It's All About You