Tomorrow I Go

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Tomorrow I Go"
Këngë nga Ledina Çelo
Publikimi2005
ZhanriDance
Gjatësia3:01
LabelRTSH
TekstshkruesPandi Laço
ProducerAdrian Hila
Ledina Çelo Kronologjia e këngëve
"Tomorrow I Go"
(2005)
"Lojë dashurie"
(2005)
"Tomorrow I Go"
Festivali Evropian i Këngës 2005
ShtetiShqipëria
PerformuesLedina Çelo
GjuhaAnglisht
KompozitorëAdrian Hila
TekstshkruesPandi Laço
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-Finale4
Pikët në Gjysëm-Finale167
Vendi në Finale7
Pikët në Finale106
Paraqitjet tjera
◄ The Image of You (2004)   
Zjarr e ftohtë (2006) ►

"Tomorrow I Go" është një këngë e këngëtares shqiptare Ledina Çelo. Ajo u publikua si pjesë e një përmbledhjeje CD në 29 prill 2005 nga CMC Records. Kënga u punua nga Adi Hila dhe u shkrua nga Pandi Laço. Muzikisht, është një këngë vallëzimi me ndikim popullor në gjuhën angleze që përfshin tinguj tradicionalë shqip në instrumentacion. Në mënyrë lirike, kënga diskuton temat e dashurisë dhe martesës, ndërsa pasqyron gjithashtu historinë e martesës së një gruaje.

"Tomorrow I Go" përfaqësoi Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës 2005Kiev, Ukrainë, pasi Çelo fitoi garën e para-përzgjedhjes, Festivali i Këngës, me versionin e këngës në gjuhën shqipe "Nesër shkoj". Vendi arriti vendin e 16-të në një fushë prej 24, duke mbledhur një total prej 35 pikësh. Gjatë interpretimit të këngës me temë shqiptare, Çelo u shoqërua nga katër violiniste mbështetëse femra dhe një baterist mashkull.

Historiku dhe kompozimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2004, Ledina Çelo u shpall si një nga garueset e përzgjedhura për të garuar në edicionin e 43-të të Festivalit të Këngës, një konkurs për të përcaktuar hyrjen e Shqipërisë në Eurovision 2005. Për ndjekjen e rregullave të konkursit, teksti i hyrjeve pjesëmarrëse duhej të ishte në gjuhën shqipe. Çelo mori pjesë me këngën "Nesër shkoj", kompozuar nga Adrian Hila dhe shkruar nga Pandi Laço.[1] Për qëllimin e pjesëmarrjes së këngëtarit në Eurovision Song Contest, "Nesër shkoj" u ribë dhe u përkthye në "Tomorrow I Go".[2] Muzikisht, kjo e fundit është një këngë vallëzimi etnike në gjuhën angleze që përfshin elemente tradicionale shqiptare.[3] Instrumentimi i tij përbëhet nga instrumente të ndryshëm tradicionalë shqiptarë, përfshirë tupan dhe çifteli.[4] Në mënyrë lirike, kënga diskuton temat e dashurisë dhe martesës, dhe gjithashtu kap historinë e një gruaje duke biseduar me nënën e saj para dasmës së saj.[5]

Publikimi dhe promovimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Tomorrow I Go" u lansua fillimisht më 29 prill 2005, si pjesë e albumit kompozuesEurovision Song: Kyiv 2005CD përmes CMC Records. Më 14 shkurt 2018, ajo u vu në dispozicion për shkarkim dixhital nga Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) dhe Broken AL Audio.[6] Një videoklip shoqërues për këngën u prezantua premierë para fillimit të Festivalit Evropian të Këngës në maj 2005.

Në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transmetuesi kombëtar i Shqipërisë, Radio Televizioni Shqiptar (RTSH), organizoi edicionin e 43-të të Festivali i Këngës për të përcaktuar pjesëmarrësin e vendit për Festivalin Evropian të Këngës 2005. I pari përbëhej nga dy gjysmëfinale në 16 dhe 17 dhjetor dhe finalen e madhe në 18 dhjetor 2004, që përfshinte Çelo që u zgjodh për të përfaqësuar Shqipërinë në garë, pasi votat e jurisë dhe televota u bashkuan.[7]

Kyiv[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 50-të i Festivalit Evropian të Këngës u zhvillua në Kiev, Ukrainë dhe përbëhej nga një gjysmëfinale më 19 maj dhe finalen e madhe tre ditë më vonë në 21 maj 2005.[8] Sipas rregullave të Eurovizionit në atë kohë, vendet e zgjedhura pjesëmarrëse, përveç vendit pritës dhe "Big 4", të përbërë nga Franca, Gjermania, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkua të kualifikoheshin nga gjysmëfinalet për të garuar për finalen e madhe. Sidoqoftë, dhjetë vendet e para nga gjysmëfinalja kaluan në finalen e madhe. Për shkak të 10 rezultateve kryesore në vitin e kaluar, Shqipëria u kualifikua automatikisht në finalen e madhe dhe performoi e 8-ta, pas Moldavia dhe Qiproja pararendëse.[9] Në finalen e madhe, Shqipëria arriti vendin e 16-të në një fushë prej 24 me 53 pikë.[10] Gjatë interpretimit të këngës me sfond me ngjyrë të kuqe dhe të zezë, Çelo u shoqërua në skenë nga katër violiniste mbështetëse dhe një daullist i veshur me kostume tradicionale të frymëzuara nga shqiptarët.

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shkarkim dixhital
 1. "Nesër shkoj (Festivali i Këngës)" - 3:37

Historia e publikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni Data Formati Etiketa Ref.
Të ndryshme 14 Shkurt 2018 Shkarkim dixhital
 • Broken AL
 • RTSH

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kyiv 2005 Participant Ledina Çelo" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2020. Marrë më 1 maj 2020.
 2. ^ "Ledina Celo to sing 'Tomorrow I go'" (në anglisht). ESCToday. 25 mars 2005. Marrë më 24 mars 2020.
 3. ^ "Albanien: Ledina Celo" (në gjermanisht). ARD. Marrë më 1 maj 2020.
 4. ^ Philips, Roel (11 janar 2005). "Ledina Çelo interview for ESCToday" (në anglisht). ESCToday. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2005. Marrë më 1 maj 2020.
 5. ^ Van Vliet, Wouter (16 maj 2005). "Albanian rehearsal and press conference" (në anglisht). ESCToday. Marrë më 4 maj 2020.
 6. ^ Citations regarding the digital release of "Nesër Shkoj" by Ledina Çelo in various selected countries:
 7. ^ "Ledina Çelo -eine bekannte Sängerin der albanischen Unterhaltungsmusik" (në gjermanisht). RTSH. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2020. Marrë më 1 maj 2020.
 8. ^ "Eurovision Song Contest–Kyiv 2005" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2020. Marrë më 1 maj 2020.
 9. ^ "Kyiv 2005: Grand Final" (në anglisht). European Broadcasting Union. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2020. Marrë më 1 maj 2020.
 10. ^ "Kyiv 2005: Grand Final Scoreboard" (në anglisht). European Broadcasting Union. 21 maj 2005. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2020. Marrë më 1 maj 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]