Daullja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Daullja

Daullja ose lodra apo tupani, është instrument muzikor popullor, nga grupi i membranofoneve.Ajo përbëhet me lëkurë kafshe e cila përpunohet dhe pasi vendoset në një bazë prej druri ose metali lëkura tërhiqet dhe lëshon tingull pasi goditet me dy shkopinj.Daullja është një instrument popullor e cila përdoret ne këngë e valle.Në ditët e sotme njerëzit e përdorin për të lajmëruar për festa fetare si bajrami por edhe në evenimente ose raste familiare si dasma festime me temë popullore.

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]