Frekuenca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Frekuenca është numri i një ngjarje të përsëritur për njësi kohe. Ajo zakonisht referohet si frekuencë kohore. Perioda është kohëzgjatja e një cikli në një ngjarje e përsëritur, kështu që perioda është reciprokja e frekuencës. Si shembull, viti është perioda e orbitës së Tokës rreth Diellit,[1] dhe rrotullimi i Tokës, rreth boshtit të saj ka një frekuencë prej 1 rrotullim . [2]

Njësia SI e frekuencave është herc (Hz), e cila përcaktohet si një cikël për sekondë.

Përcaktimi dhe njësitë[redakto | redakto tekstin burimor]

Një njësi tradicionale e matjes e përdorur me pajisje mekanike është rrotullim për minutë, e shkurtuar si RPM. 60 RPM janë të barabarta me një herc.[3]

Perioda, zakonisht e dhënë me simbolin T, është gjatësia e kohës e marrë prej një cikli , dhe është reciprokja e frekuencës f:

'"`UNIQ--postMath-00000001-QINU`"'

Njësia SI për periodën është sekonda.

Shikoni gjithashtu[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Lua error in Moduli:Citation/CS1/Identifiers at line 45: bad argument #2 to 'format' (string expected, got nil).
  1. ^ Sidereal year Shikoni percaktimin e vitit sideral.
  2. ^ The duration of the true solar day
  3. ^ Lua error in Moduli:Citation/CS1/Identifiers at line 45: bad argument #2 to 'format' (string expected, got nil).

Lidhje te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Wiki WikiFjalori: Frekuenca – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë