Jump to content

Grup muzikor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një grup muzikor, band, ose thjesht një grup, është një ansambël i vogël muzikor zakonisht i përbërë nga më pak se dhjetë muzikantë, këngëtarë apo instrumentistë.

Origjina e grupit të muzikës është e lidhur shpesh herë me ardhjen e xhazit në fillim të shekullit XX, megjithatë trajnime të vogla klasike të tilla si kuarteti harkor, për shembull, ishin edhe në atë kohë grupe të plotë muzikor.

Me ardhjen e teknologjive të reja muzikore dhe monitorimi më i mbështetur që kanë grupet e tanishme, funksione të tilla si "VJing" (VJ) dolën dhe anëtarët e grupeve nuk ishin më të kufizuar shumë për muzikantët e tyre. Një grup muzikantësh rock ka kryesisht në shumicën e rasteve një baterist, një basist, dy Kitaristë dhe një këngëtar. Një grup muzikantësh indie ka komponentë të njëjtë si grupi rock, por ai ka një ose më shumë multi-instrumentistë.


Artikuj të ngjajshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]