Jump to content

Festivali i 46-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali i 46-të i Këngës në RTSH
Edicioni 46-të
Qyteti Organizatorë Tirana
Vendi Pallati i Kongreseve
Data e Festivalit Gjysëm-Finalet
14 dhjetor 2007
15 dhjetor 2007
Finalja
16 dhjetor 2007
Prezantues Elsa Lila dhe Pirro Çako
Sistemi Votues 7 juri dhanë 1 deri 12 pikë për këngën e votave.
Artisti Fitues Olta Boka
Kënga Fituese Zemrën e lamë peng
Festivali Evropian i Këngës 2008
Shteti Shqipëria Shqipëria
Përzgjedhjet
Procesi i përzgjedhjes Festivali i Këngës 46
Data e përzgjedhjes Gjysëm-Finalet
14 dhjetor 2007
15 dhjetor 2007
Finalja
16 dhjetor 2007
Performues Olta Boka
Kënga e përzgjedhur "Zemrën e lamë peng"
Performancat Finale
Rezultatet në gjysmëfinale Kualifikuar (9-të, 67 Pikë)
Rezultatet në finale 16-të, 55 Pikë

Festivali i 46-të i Këngës në RTSH u zhvillua në datat 14, 15 dhe 16 dhjetor 2007 në Pallatin e Kongreseve në Tiranë. Kënga fituese "Zemrën e lamë peng", kënduar nga Olta Boka, Kompozitor Adrian Hila.[1]

Shqipëria në Festivalin Evropian të Këngës 2008[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për Shqipërinë kjo ishte hera e 5-të që merrte pjesë në Festivalin Evropian të Këngës. Atë vit Eurovizioni mbahej në kryeqytetin e Serbisë, Beograd. Eventi Përzgjedhës për Shqipërinë ishte Festivali i Këngës në RTSH që atë vit ishte i 46-ti me radhë. Në atë vit si rregull ishin 2 gjysmë-finale dhe disa pjesmarrës u kualifikuan.

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

! Radha Artisti Kënga Pikët Vendi
1 Manjola Nallbani Kjo botë merr frymë nga dashuria 27 7
2 Produkt 28 30 sekonda 3 15
3 Eneida Tarifa E para letër 11 10
4 Mariza Ikonomi Mall i tretur 20 9
5 Greta Koçi Natën të kërkova 35 6
6 Flaka Krelani & Doruntina Disha Jeta kërkon dashuri 57 2
7 Mira Konçi & Redon Makashi Nën një qiell 37 5
8 Kthjellu Dhoma 9 11
9 Kozma Dushi Tatuazh në kujtesë 1 16
10 Devis Xherahu Endacaku 0 17
11 Teuta Kurti Qyteti i dashurisë 3 14
12 Samanta Karavello Pse u harrua dashuria 23 8
13 Juliana Pasha Një qiell të ri 54 3
14 Agim Poshka Kujt i them të dua 8 12
15 Jonida Maliqi S'ka fajtor në dashuri 36 4
16 Olta Boka Zemrën e lamë peng 67 1
17 Rosela Gjylbegu Po lind një yll 8 13

Votimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja, 16 dhjetor
Radha Artisti Kënga Rangu Pikët A. Krajka Gj. Leka B. Haxhia D. Tukiqi R. Magjistari Gj. Xhuvani A. Skënderaj
1 Manjola Nallbani "Kjo botë merr frymë nga dashuria" 7 27 3 4 4 7 8 1 0
2 Produkt 28 "30 sekonda" 15 3 0 0 0 1 1 0 1
3 Eneida Tarifa "E para letër" 10 11 0 1 0 0 0 7 3
4 Mariza Ikonomi "Mall i tretur" 9 20 2 3 0 3 3 3 6
5 Greta Koçi "Natën të kërkova" 5 35 5 5 3 6 4 8 4
6 Flaka Krelani & Doruntina Disha "Jeta kërkon dashuri" 2 57 12 12 12 12 9 0 0
7 Mira Konçi & Redon Makashi "Nën një qiell" 6 35 6 6 6 9 6 2 0
8 Kthjellu "Dhoma" 11 9 0 0 1 0 0 0 8
9 Kozma Dushi "Tatuazh në kujtesë" 16 1 1 0 0 0 0 0 0
10 Devis Xherahu "Endacaku" 17 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Teuta Kurti "Qyteti i dashurisë" 14 5 0 0 5 0 0 0 0
12 Samanta Karavello "Pse u harrua dashuria" 8 23 4 2 2 5 0 5 5
13 Juliana Pasha "Një qiell të ri" 3 54 9 9 9 4 5 9 9
14 Agim Poshka "Kujt i them të dua" 12 8 0 0 0 0 2 4 2
15 Jonida Maliqi "S'ka fajtor në dashuri" 4 36 0 7 7 2 7 6 7
16 Olta Boka "Zemrën e lamë peng" 1 67 7 8 8 8 12 12 12
17 Rosela Gjylbegu "Po lind një yll" 13 8 8 0 0 0 0 0 0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2012. Marrë më 19 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)