Flaka Krelani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flaka Krelani
U lind (28-06-1989) 1989 Qershor, 28 (1994 vjeç) invalid year invalid day Gjakovë, Kosovë
Zhanretrock, rock alternative, blues
Punakëngëtare, tekstshkruese
VeglatVokaliste
Vitet aktive2004-
BashkëpunimetMc Kresha, Eliza Hoxha, Doruntina Disha, J.Pak, Rina Abdyli, Troja

Flaka Krelani (e lindur më 28 qershor 1989) është një këngëtare shqiptare nga Kosova.

Karriera muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flaka e filloi karrierën e saj në "Ethet", ku ajo arriti deri në finale. Pas kësaj gare, ajo u bë një nga këngëtaret shqiptare më të njohura të muzikës rok. Flaka ka marrë pjesë në disa festivale muzikore të mbajtur në territore të ndryshme shqiptare. Ajo ka marrë pjesë në Top Fest, duke marrë çmimin "Best Alternative" në edicionin e katërt, dhe "Best Rock" në edicionin e tetë.

Ajo është përpjekur në garën për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision katër herë.[1] Në vitin 2008, ajo zuri vendin e dytë, dhe në pozitat Top 5 në dy vitet e ardhshme. Në vitin 2015 ajo renditet e treta me këngën e saj "S'je Për Mu"[2]

Dikografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Xperimental (2016)

Këngë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "A ka kuptim"
 • "Jam Njeri I Mirë"
 • "E Di"
 • "Edhe Sa"
 • "Enderr"
 • "Zjarr"
 • "Të Shokuar Funk"
 • "Më Goditi Mua"
 • "Intro Xperimental"
 • "Jan Qu Fjalt E Urta Pesh"
 • "Jeta Kerkon Dashuri" - bashkëpunim me Doruntina Disha
 • "Krej C'ka Ek S'je"
 • "Le Te Behet çfare Te Doje"
 • "Nata"
 • "Ngrihu Tash"
 • "Nje Bote Tjeter"
 • "Nuk Mundem" - bashkëpunim me Arbër Elezi
 • "Pa Titull"
 • "Për Ty" - bashkëpunim me Erti Hizmo
 • "Relax"
 • "S'je Për Mu"
 • "Shpirti"
 • "T'Boj më Rock"
 • "Tek Ti Ne Shpirt (Labirinti I Zemres)"
 • "Ti"
 • "Okb-Së"
 • "Zjarm"
Bashkëpunime
 • "Botë Të Bukur" - bashkëpunim me Troja
 • "Prane Njeri Tjetrit" - bashkëpunim me këngëtarë të ndryshëm
 • "Qyteti I Humbur" - bashkëpunim me Artistet e Gjakovës
 • "Si Bass" - bashkëpunim me Rina Abdyli dhe Mc Kresha

Çmime dhe Nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i Këngës

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2007 "Jeta kerkon dashuri" Vendi i dytë Fitues/e
2015 "S'je per mu" Vendi i tretë Fitues/e

Top Fest

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2007 "Nje bote tjeter" Best Alternative Fitues/e
2011 "Krej C'ka Ke Sje" Best Rock & Alternative Song Fitues/e

Netet e Klipit Shqiptare

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2015 "Zjam" Best Rock Video Fitues/e

Videofest Awards

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2007 "Nje bote tjeter" Best Rock Video Fitues/e
Best Editing Fitues/e
2008 "T'boj me Rock" Best Rock Video Fitues/e

Zhurma Show Awards

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2015 "Am I Good Man" Best Rock Kandidat/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Flaka rikthehet më baladë në festivalin E RTSH-së". Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2013. Marrë më 20 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Flaka Krelani: Synon Eurosong-un". Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2013. Marrë më 20 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)