Festivali i 22-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali i 22-të i Këngës në RTSH
Edicioni 22-të
Qyteti Tirana
Vendi Tirane
Viti 1983
Datat 23, 24, 25 Dhjetor
Prezantues Matilda Makoçi dhe Ndriçim Xhepa
Artisti Fitues
Kënga Fituese Vajze moj lule moj
              1982 1984              Parathënie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhjet, këngët pjesëmarrëse të secilës natë, fituesit, deri në festivalin e 30-të, këtu e kudo që t'i lexoni, janë hedhur nga Jozef Zamputti që i ka të regjistruara direkt nga festivalet[1]. Njëlloj janë rregjistruar nga Jozef Zamputti koncertet "Kur vjen pranvera".


Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i 22-të i Këngës në RTSH u zhvillua në Tiranë në datat 23, 24 e 25 Dhjetor të vitit 1983.U prezantua nga dyshja Matilda Makoçi e Ndriçim Xhepa. Morën pjesë 23 këngë: 12 natën e parë, 11 natën e dytë dhe 14 dolën në finale. Dirigjentë të Orkestrës Sinfonike: Ferdinand Deda e Eno Koço. Dirigjent i Orkestrës së Vogël: Alqi Kareco. Kënga fituese “Vajzë moj, lule moj”, kompozuar nga Luan Zhegu me tekst të Adelina Balashit, kënduar nga Tonin Tërshana (fitorja e katert e tij) dhe Liliana Kondakçi (fitorja e peste e saj). Kënga e parë e paraqitur në festivale nga Luan Zhegu si kompozitor. Në vazhdën e këtyre viteve është kënga e parë me teme dashurie që fiton festivalin. Kështu do të vazhdojë në festivalet që vijojnë. Tematika e këngëve në këtë festival është e ndryshme. Ka këngë për dashurinë si p.sh: "Zgjodha njeriun", "Mimoza e dashurisë". Kjo e fundit, në interpretimin e Adriana Cekos do të ketë jetë të gjatë që, edhe sot, dëgjohet me ëndje. Ka akoma këngë për Partinë e Enverin si p.sh. për Enverin "Me ty bashkë gjithmonë të rinj" që merr çmimin e dytë, apo "Vatra e gjithë Shqiperisë" për Shtepinë e Partisë. Ndihet ritmi e muzika moderne në këngët e Flamur Shehut. Kënga e tij "Pragu i vegjëlisë" ka jehonë të madhe dhe me ardhjen e demokracisë, është inçizuar duke ia ndryshuar tekstin.

.

Nata e parë - 23.12.1983[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Kjo kalaja mal me këngë Naim Gjoshi Agim Hila Milika Nerënxi Vitore Rusha
2 Shoqes që ndez mijëra yje Tonin Harapi Agim Shehu Yllka Senja Elida Gurra
3 Zbukurohet qyteti im Agron Xhunga Dedë Luca Spiro Katundi Parashqevi Simaku
4 Në blerimin e brezareve Rudak Ismaili Agim Doçi Mimoza Kajmeni

Vilson Shaho

Mimoza Kajmeni

Telemak Papapano

5 Zgjodha njeriun Aleksandër Lalo Jorgo Papingji Irma Libohova Miga Hysi
6 Rritesh nëpër vite Pjetër Gaci Hysni Milloshi Shpresa Rranxa Gjergj Suljoti
7 Jam i yti o toka mëmë Xhavit Ujkani Zaho Puci Eduard Jubani

Bashkim Alibali

Telemak Papapano

Dhimitër Dushi

8 Mësuesit flokëbardhë Maksim Shehu Skënder Rusi Hatixhe Lushi Nazmie Kasmi
9 Në Koman mes shokësh Simon Gjoni Pjerin Logoreci Rakipe Karaj Valdete Hoxha
10 Ditët që na presin Tish Daija Bardhyl Londo Luan Zhegu Burbuqe Rada
11 Kënga e zemrës Agim Prodani Betim Muço Arta Babaramo Kozma Dushi
12 Me ty bashkë gjithmonë të rinj Apostol Simoni Eglantina Lame Afërdita Laçi Liliana Kondakçi

.

Nata e dytë - 24.12.1983[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Vigjëlojmë Thanas Çaçi Luan Malaj Kastriot Ago

Çlirim Denaj

Vilson Shaho

Gramos Burba

2 Vatra e gjithë Shqipërisë Rexhep Hasimi Fatos Tomorri Yllka Senja

Spiro Katundi

Miga Hysi
3 Gëzuar vitin e ri Enver Shëngjergji Violeta Allmuça Parashqevi Simaku Mimoza Kajmeni
4 Vëllezërit Vladimir Kotani Llambro Ruci Pëllumb Elmazi

Adriatik Agalliu

Milika Nerënxi

Eduard Jubani

5 Vajzë moj, lule moj Luan Zhegu Adelina Balashi Liliana Kondakçi Tonin Tërshana
6 Zjarri i trimërisë Spartak Tili Foto Malo Liliana Kanina Mefarete Laze
7 Zëri i atdheut David Tukiqi Vullnet Mato Tatjana Isai Gaqo Çako
8 Mimoza e dashurisë Gazmend Mullahi Xhevahir Spahiu Adriana Ceko Jolanda Dhamo
9 Zemërzjarrta moj Hajg Zaharian Zhuliana Jorganxhi Ema Qazimi Luan Zhegu
10 Pragu i vegjelisë Flamur Shehu Zhuliana Jorganxhi Mefarete Laze Irma Libohova
11 Festa e lirisë Ferdinand Deda Kudret isai Valdete Hoxha

Bashkim Alibali

Dhimitër Dushi

Petrit Lulo

.

Nata finale - 25.12.1983[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në natën finale dolën 14 këngë sipas kësaj radhe:

 1. Festa e lirisë
 2. Kënga e zemrës
 3. Zgjodha njeriun
 4. Mimoza e dashurisë
 5. Zemërzjarrta moj
 6. Vajzë moj, lule moj
 7. Zjarri i trimërisë
 8. Kjo kalaja mal me këngë
 9. Vatra e gjithë Shqipërisë
 10. Jam i yti o toka mëmë
 11. Ditët që na presin
 12. Pragu i vegjëlisë
 13. Me ty bashkë gjithmonë të rinj
 14. Rritesh nëpër vite

.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Vajzë moj, lule moj - muzika Luan Zhegu, teksti Adelina Balashi

Çmimi i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Me ty bashkë gjithmonë të rinj - muzika Apostol Simoni, teksti Eglantina Lame
 • Festa e lirisë - muzika Ferdinand Deda, teksti Kudret Isai

Çmimi i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Rritesh nëpër vite - muzika Pjetër Gaci, teksti Hysni Milloshi
 • Pragu i vegjelisë - muzika Flamur Shehu, teksti Zhuliana Jorganxhi
 • Ditët që na presin - muzika Tish Daija, teksti Bardhyl Londo

.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Shënim i autorit i cili kontribuoi me artikujt për Festivalet e këngës ne RTSH, në Wikipedia-n shqip dhe këto të dhëna janë direkt nga Fletorja e tij e Shënimeve për këto Festivale