Manjola Nalbani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Manjola Nallbani)

Manjola Nallbani ose Nalbani lindur me 3 Gusht 1969 është këngëtare shqiptare nga Tirana.

Ajo është mêsuese e solo këndimit në Akademinë e Arteve ka të mbaruar Fakultetin e Arteve tê Muzikës dega Solo Këndim në Akademinë e Arteve ku dhe punon tani.[1]

Manjola Nallbani është një këngëtare e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo pop. Manjola Nallbani eshte nje kengetare e cila nuk e ka te veçuar zhanrin muzikor, pasi ajo kendon kenge popullore, folklorike, muzike te lehte etj. Perveç muzikes, ajo merret edhe me profesionin e saj shume te dashur, siç eshte mesimdhenia ne Akademine e Arteve ne Tirane. Ka shume pervoje ne muzike dhe me te gjithe ato prezantime te suksesshme, ka arritur qe te jete e dashur per publikun. Eshte e martuar dhe ka 2 vajza.

Manjola Nallbani është fituese e Festivalit të 32-të të Këngës (dhjetor 1993) më këngën 'kur e humba një dashuri'.

Në dhjetor të 1994 ajo merr pjesë në festival me këngën 'Një tren drejt Lindjes'.

Në dhjetor 1995 ajo merr pjesë në Festivalin e Madh me këngën "Përse të dua".

Në dhjetor 1999 ajo merr pjesë në festivalin e RTSH-së me këngën "O bukuri pushtoje botën", në bashkëpunim me grupin The Dreams.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Më shihni çiltër siç ju shoh
  • Art (2004)
  • Tignujt e shpirtit tim (2015)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Manjola Nallbani :: Biografia". www.teksteshqip.com.