Festivali i 58-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Festivali i Këngës 2019 ishte edicioni i 58-të i konkursit vjetor të muzikës Festivali i Këngës, i cili u mbajt më 19, 20 dhe 22 dhjetor 2019 në Pallatin e Kongreseve në Tiranë dhe u transmetua drejtpërdrejt në Radio Televizionin Shqiptar (RTSH). Tri shfaqjet i prezantoi Alketa Vejsiu.[1]

Festivali i 58-të i Këngës në RTSH
Edicioni 58-të
Qyteti Tirana
Vendi Shqipëri
Viti 2019
Datat 19, 20, 22 dhjetor
Prezantues Alketa Vejsiu
Artisti Fitues Arilena Ara
Kënga Fituese Shaj
 Crystal Clear action 2leftarrow.png             2018 2020             Crystal Clear action 2rightarrow.png 

Arilena Ara e fitoi konkursin dhe do ta përfaqësonte ShqipërinëFestivalin Evropian të Këngës 2020 në Roterdam, Holandë. [2] Por Eurovision-i 2020 u anullua për shkak të pandemisë e Coronavirusit.

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

= Konkurruesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Këtë herë, Festivali i Këngës në RTSH do t'i besohet dyshes së famshme!". anabelmagazine.com. 9 qershor 2019. Marrë më 7 dhjetor 2019.
  2. ^ "National Selection Calendar 2020". eurovision.tv. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2019. Marrë më 7 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]