Festivali i 12-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Festivali i 12-të i Këngës në RTSH
Edicioni 12-të
Qyteti Tirana
Viti 1973
Datat 28, 29, 30 dhjetor
Prezantues Flutura Cangu dhe Pandi Siku
Artisti Fitues Vaçe Zela dhe Ema Qazimi
Kënga Fituese "Gjurme te arta" Muzika Kujtim Laro Teksti Lirim Deda
 Crystal Clear action 2leftarrow.png             1972 1974             Crystal Clear action 2rightarrow.png 

Festivali i 12-të i Këngës në RTSH u zhvillua në dhjetor të vitit 1973 në Tiranë.

Kënga fituese "Gjurmë te arta", kënduar nga Vaçe Zela dhe Ema Qazimi.


Këngët[redakto | redakto tekstin burimor]

Titulli Këndoi Muzika Teksti Çmimi
Gjurmë të arta Vaçe Zela dhe Ema Qazimi Kujtim Laro Lirim Deda Çmimi i parë
Si agim i kuq Vaçe Zela dhe Alida Hisku Josif Minga Nasi Lera Çmimi i dytë
Poeti partizan Gaqo Çako dhe Zeliha Sina Pjeter Gaci Ruzhdi Qatipi Çmimi i dytë
Partia ime, dielli i vendit tim Ramiz Kovaçi dhe Hysen Koçia Ferdinand Deda Çmimi i tretë
Sup me sup si malet Qemal Kertusha dhe Ema Qazimi Agim Prodani Çmimi i tretë
Kur je me rresht me partizane Suzana Qatipi dhe Thëllënxa Akcani Fehim Ibrahimi Çmimi i tretë
Të dua bregu im i kaltër Kleopatra Skarco
Kënga e lumenjve Kleopatra Skarco
Hekurudha kënga jonë Lindita Sota
Gëzime punëtorë Lindita Sota