Festivali i 16-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali i 16-të i Këngës në RTSH
Edicioni 16-të
Qyteti Tirana
Vendi Tirane
Viti 1977
Datat 26, 27, 28 Dhjetor
Prezantues Zarina Barbullushi dhe Ilir Bibolli
Artisti Fitues
Kënga Fituese Gonxhe ne pemen e lirise
              1976 1978              Parathënie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhjet, këngët pjesëmarrëse të secilës natë, fituesit, deri në festivalin e 30-të, këtu e kudo që t'i lexoni, janë hedhur nga Jozef Zamputti që i ka të regjistruara direkt nga festivalet[1]. Njëlloj janë rregjistruar nga Jozef Zamputti koncertet "Kur vjen pranvera".


Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i 16-të i Këngës në RTSH u zhvillua në datat 26-28 dhjetor të vitit 1977 në Tiranë. Prezantohet nga dyshja Zerina Barbullushi - Ilir Bibolli.

Kënga fituese ishte “Gonxhe në pemën e lirisë”, me temë nga lufta, kompozuar nga Limos Dizdari (që fiton festivalin për herë të dytë) me tekst të Zhuliana Jorganxhi - Robert Shvarc, kënduar nga Vaçe Zela dhe Shpresa Spaho. Është fitorja e shtatë e Vaçe Zelës e cila në këtë festival merr pjesë vetëm me këtë këngë. Fillon karrierën e tij këngëtari Pëllumb Elmazi. Tematika është e njëjtë si në festivalet e fundit. Fillon të ndihet në ndonjë këngë tema e dashurisë si p:sh: "Ne të dy" apo "Kur këndoj për dashurinë". Ky është festivali i fundit për kompozitorin e ri Kastriot Gjini i cili ndahet shpejt nga jeta.
.

Nata e parë - 26.12.1977[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Teskti i këngës Muzika Titulli Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Shqipëria në festë Ferdinand Deda Natasha Lako Janaq Mici Zeliha Sina
2 Obelisku i historisë Aleksandër Peçi Përparim Xhixha Liliana Kondakçi Tatjana Buzi
3 Veteranëve Enver Shëngjergji Petro Çekrezi Gjergj Suljoti Muharrem Herri
4 Shoqet Josif Minga Sulejman Mato Telemak Papapano Nikoleta Mihali
5 Nga llogorja s'luajmë kurrë Kastriot Gjini Shaban Murati Hysni Zela Petrit Lulo
6 Nëna jonë Shpëtim Kushta Ruzhdi Qatipi Tonin Tërshana Gaqo Çako
7 Sa lule çel pranvera Çesk Zadeja Llazar Siliqi Valdete Hoxha

Hysni Zela

Adriana Ceko

Ylli Çiftja

8 Ne të dy Naim Gjoshi Zaho Puci Eduard Jubani Rakipe Karaj
9 Babanë tënd e kisha shok Tasim Hoshafi Dritëro Agolli Liliana Kondakçi Luan Zhegu
10 Gjyshi me mbesën Agim Prodani Fatmir Gjata Tonin Tërshana Gaqo Çako
11 Kasollja e Galigatit Avni Mula Hysni Milloshi Alida Hisku Avni Mula

.

Nata e dytë - 27.12.1977[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Grusht bashkuar rreth Partisë Pjetër Gaci Petraq Risto Gjergj Suljoti

Agim Duro

Kastriot Ago

Petrit Lulo

2 Këngët tona Hajg Zaharian Bashkim Hoxha Fatbardha Hoxha Pëllumb Tare
3 Grurë dhe gëzim Flamur Shehu Betim Muço Afërdita Laçi Liri Rasha
4 Qëndrojmë si malet Spartak Tili Foto Malo Luljeta Përbasha Irena Kuko
5 Komuniste ti rritesh Kujtim Laro Xhevahir Spahiu Lindita Theodhori Tonin Tërshana
6 Kur këndoj për dashurinë Nazmi Lishi Frida Suku Kozma Dushi Kujtim Kamberi
7 Mes minatorëve Lejla Agolli Kastriot Mahilaj Luljeta Përbasha Valdete Hoxha
8 O moj shami shpalosura Alfons Balliçi Koçi Petriti Afërdita Laçi Pëllumb Elmazi
9 Ti që ke në sy lirinë Feim Ibrahimi Ruzhdi Qatipi Alida Hisku Gaqo Çako
10 Gonxhe në pemën e lirisë Limos Dizdari Zhuliana Jorganxhi

Robert Shvarc

Shpresa Spaho Vaçe Zela

.

Nata finale - 28.12.1977[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në finale dolën 15 këngë sipas kësaj radhe:

 1. Shqipëria në festë
 2. Veteranëve
 3. Ne të dy
 4. Nëna jonë
 5. Këngët tona
 6. Kur këndoj për dashurinë
 7. O moj shami shpalosura
 8. Kasollja e Galigatit
 9. Grusht bashkuar rreth Partisë
 10. Grurë dhe gëzim
 11. Qëndrojmë si malet
 12. Sa lule çel pranvera
 13. Gonxhe në pemën e lirisë
 14. Nga llogorja s'luajmë kurrë
 15. Ti që ke në sy lirinë

.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gonxhe në pemën e lirisë - muzika Limos Dizdari, teksti Zhuliana Jorganxhi dhe Robert Shvarc


Çmimi i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shqipëria në festë - muzika Ferdinand Deda, teksti Natasha Lako
 • Kasollja e Galigatit - muzika Avni Mula, teksti Hysni Milloshi


Çmimi i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ne të dy - muzika Naim Gjoshi, teksti Zaho Puci
 • Qëndrojmë si malet - muzika Spartak Tili, teksti Foto Malo
 • O moj shami shpalosura - muzika Alfons Balliçi, teksti Koçi Petriti

.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Shënim i autorit i cili kontribuoi me artikujt për Festivalet e këngës ne RTSH, në Wikipedia-n shqip dhe këto të dhëna janë direkt nga Fletorja e tij e Shënimeve për këto Festivale