Festivali i 18-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali i 18-të i Këngës në RTSH
Edicioni 18-të
Qyteti Tirana
Vendi Tiranë
Viti 1979
Datat 26, 27, 28 Dhjetor
Prezantues Mimoza Tafaj dhe Pirro Kita
Artisti Fitues
Kënga Fituese Festë ka sot Shqipëria
              1978 1980              Parathënie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhjet, këngët pjesëmarrëse të secilës natë, fituesit, deri në festivalin e 30-të, këtu e kudo që t'i lexoni, janë hedhur nga Jozef Zamputti që i ka të regjistruara direkt nga festivalet[1]. Njëlloj janë rregjistruar nga Jozef Zamputti koncertet "Kur vjen pranvera".

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i 18-të u zhvillua nga data 26 deri 28.12.1979. Prezantuesit ishin Mimoza Tafaj dhe Pirro Kita. Marrin pjesë në garë 20 këngë: 10 natën e parë, 10 natën e dytë dhe dalin 15 natën finale. Këngët për Hysni Kapon (që ndërroi jetë atë vit më 23 shtator) dhe Stalinin (100 vjetorin e lindjes më 18.12.1978) janë jashtë garës. Ato jo vetëm që nuk u përsëritën si këngët e tjera, por në finale kënga per Hysni Kapon është tjetër (kompozuar nga Ferdinand Deda e interpretuar nga Gaqo Çako). Kënga fituese "Festë ka sot Shqipëria" me muzikë të Agim Prodanit, me vargjet e Zhuliana Jorganxhisë, interpretuar nga duetet e Zeliha Sinës me Liliana Kondakçinë (fitorja e trete e saj) e pastaj me Afërdita Laçin dhe, kur fitoi, e kënduar nga të tria bashkë. Tematika është po ajo e festivaleve të atyre viteve. Dallohet dueti Ceko-Herri me këngën "Lulet e dasmës", po ashtu, si gjithmonë, dallohet kënga e Krajkës "Më dhe dritë nga syri yt" për ritmin dhe përmbajtjen, e cila merr çmim të tretë. Në këtë festival fillon karrierën e tij kompozitori Gazmend Mullahi.

Nata e parë - 26.12.1979[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Marshojmë në pesëvjeçare Gazmend Mullahi Vullnet Mato Kastriot Ago

Petrika Rrëmbeci

Kozma Dushi

Bahri Rustja

2 Vjen brigada partizane Naim Gjoshi Agim Hila Suzana Qatipi Emirieta Çela
3 Seç më fton në stan Sabrie Nushi Zaho Puci Elida Shehu Rakipe Karaj
4 Partizani i vogël Tasim Hoshafi Koçi Petriti Kastriot Ago Zina Zdrava
5 Festë ka sot Shqipëria Agim Prodani Zhuliana Jorganxhi Zeliha Sina

Liliana Kondakçi

Zeliha Sina

Afërdita Laçi

6 Në ato fusha plot me grurë David Tukiqi Mustafa Tukaj Elida Shehu

Eduard Jubani

Zina Zdrava

Agim Duro

7 Këngë për Hysni Kapon Tish Daija Aleksandër Banushi Vaçe Zela ---
8 Bijtë tane shkojnë ushtarë Ermir Dergjini Pjerin Logoreci Eduard Jubani Kujtim Kamberi
9 Mes punëtoreve Shaqir Kodra Rajmonda Saliu Eglantina Zagora

Pëllumb Elmazi

Lindita Theodhori

Kozma Dushi

10 Me gjak e shkrove historinë Kujtim Laro Popullor Tonin Tërshana Luan Zhegu
11 Trëndelinë dhe këngë Avni Mula Hysni Milloshi Avni Mula Ema Qazimi

.

Nata e dytë - 27.12.1979[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Ideali na bashkoi Lejla Agolli Basri Bushkashi Gjergj Suljoti

Petrika Rrëmbeci

Kastriot Ago

Bahri Rustja

2 Lules e dasmës Aleksandër Peçi Bardhyl Londo Adriana Ceko

Muharrem Herri

Arta Babaramo

Tonin Tërshana

3 Moj e mirë e nënës Agron Xhunga Vasil Dede Afërdita Laçi Klotilda Daliu
4 Pranverë në qytetin tim Hajg Zaharian Kastriot Mahilaj Irma Libohova Pëllumb Elmazi
5 Lum moj Shkodra heroinë Mark Kaftalli Jonuz Velaj Violeta Zefi Bashkim Alibali
6 Cuca malësore Aleksandër Lalo Besnik Mustafaj Liliana Kondakçi Kompleksi "Na bashkoi

kënga popullore"

7 Rron Stalini midis mesh Avni Mula Pandeli Koçi Ramiz Kovaçi ---
8 Vallja jonë Spartak Tili Foto Malo Suzana Qatipi Petrit Lulo
9 Më dhe dritë nga syri yt Agim Krajka Arben Duka Irma Libohova Luan Zhegu
10 Nëntori i lirisë Limos Dizdari Koçi Petriti Lindita Theodhori Alida Hisku
11 Parti e vendit tim Pjetër Gaci Zhuliana Jorganxhi Gaqo Çako Vaçe Zela

.

Nata finale - 28.12.1979[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në finale dolën 17 këngë si me poshtë:

 1. Nëntori i lirisë
 2. Këngë per Hysni Kapon
 3. Bijtë tanë shkojnë ushtarë
 4. Lulet e dasmës
 5. Seç më fton në stan
 6. Festë ka sot Shqipëria
 7. Mes punëtoreve
 8. Cuca malësore
 9. Lum moj Shkodra heroinë
 10. Rron Stalini midis nesh
 11. Ideali na bashkoi
 12. Trëndelinë dhe këngë
 13. Me gjak e shkrove historinë
 14. Vjen brigada partizane
 15. Më dhe dritë nga syri yt
 16. Vallja jonë
 17. Parti e vendit tim

.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Festë ka sot Shqipëria - muzika Agim Prodani, teksti Zhuliana Jorganxhi

Çmimi i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nëntori i lirisë - muzika Limos Dizdari, teksti Koçi Petriti
 • Parti e vendit tim - muzika Pjetër Gaci, teksti Zhuliana Jorganxhi

Çmimi i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Më dhe dritë nga syri yt - muzika Agim Krajka, teksti Arben Duka
 • Vallja jonë - muzika Spartak Tili, teksti Foto Malo
 • Vjen brigada partizane - muzika Naim Gjoshi, teksti Agim Hila

.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Shënim i autorit i cili kontribuoi me artikujt për Festivalet e këngës ne RTSH, në Wikipedia-n shqip dhe këto të dhëna janë direkt nga Fletorja e tij e Shënimeve për këto Festivale