Festivali i 61-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali i Këngës në RTSH 2022
Datat
Gjysmëfinalja e parë19 dhjetor 2022
Gjysmëfinalja e dytë20 dhjetor 2022
Gjysmëfinalja e tretë21 dhjetor 2022
Finalja22 dhjetor 2022
Pritës
VendiPallati i Kongreseve, Tiranë, Shqipëri
PrezantuesArbana Osmani
KryetarEduard Grishaj
Transmetuesi pritësRadio Televizioni Shqiptar (RTSH)
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve26
Votimi
Sistemi i votimitJuria jep 3 çmimet kryesore, bashkë me dy çmime të tjera: një për artistin e ri më të mirë dhe tjetrin për Karrierë. Me anë të televotimit përzgjidhet kënga përfaqësuese e vendit në Eurovision 2023
Kënga fituese"Evita" nga Elsa Lila

Festivali i Këngës 2022 ishte edicioni i 61-të i konkursit të përvitshëm të muzikës shqiptare Festivali i Këngës. Është organizuar dhe transmetuar nga Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) në Pallatin e KongreseveTiranë, Shqipëri. Festivali u mbajt, për herë të parë në katër net, nga data 19 deri më 22 dhjetor 2022 dhe u prezantua për herë të parë nga prezantuesja shqiptare Arbana Osmani.[1] Elsa Lila me këngën "Evita" doli fituese e festivalit duke fituar votën e jurisë, ndërsa Albina dhe Familja Kelmendi fituan televotimin me këngën "Duje" dhe kështu do ta përfaqësojnë ShqipërinëEurovision 2023 në Liverpool, Mbretëria e Bashkuar.[2]

Formati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 61-të i Festivali i Këngës u organizua nga Radio Televizioni Shqiptar (RTSH) për përcaktimin e përfaqësueses së ShqipërisëFestivalin Evropian të Këngës 2023Liverpool të Mbretërisë së Bashkuar.[3]

Në nëntor 2022, RTSH konfirmoi zyrtarisht kastin e edicionit të 61-të të Festivalit të Këngës. Prezantuesja e konkursit për herë të parë ishte Arbana Osmani, e cila më parë drejtoi për tetë sezone reality show-n Big Brother Albania dhe aktualisht është nikoqire e Big Brother VIP. Drejtor artistik i konkursit u shpall Bojken Lako, drejtuesi i konkursit u emërua Eduart Grishaj dhe drejtuesi muzikor i festivalit u emërua Shpëtim Saraçi.[4]

Përzgjedhja e hyrjes në Eurovizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni shënon ndryshime të rëndësishme në sistemin e votimit të festivalit. Që nga viti 2017, fituesi i festivalit, dhe njëkohësisht përfaqësuesi shqiptar i Eurovizionit, zgjidhej vetëm me votim të jurisë. Sistemi 100% i jurisë doli të ishte i diskutueshëm, me organizatorët që akuzoheshin për nepotizëm dhe korrupsion.[5][6] Në fillim të shtatorit 2022 u raportua se RTSH kishte vendosur të zgjidhte fituesin e festivalit duke përdorur një sistem që përmban votën e publikut.[7] Më 28 tetor 2022, sistemi i votimit të Festivali i Këngës u konfirmua: 3 më të mirët dhe dy çmimet do të zgjidheshin, si zakonisht, nga juria, por fituesi i festivalit nuk do të merrte ftesë zyrtare për të marrë pjesë në Eurovizion, si në vitet e mëparshme.[8] Në vend të kësaj, përfaqësuesi shqiptar i Eurovizionit do të zgjidhej me një sistem të veçantë televotimi.

Këngët konkurruese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

RTSH hapi një periudhë aplikimi për artistët dhe kompozitorët e interesuar për të paraqitur aplikimet e tyre nga data 3 qershor 2022.[9][10] Lista e përkohshme me 26 artistë u publikua më 27 tetor 2022.[11] Më 20 nëntor 2022, prezantuesja Arbana Osmani konfirmoi përmes rrjeteve sociale se, ndryshe nga vitet e fundit, kur RTSH publikonte këngët konkurruese përpara shfaqjeve, këngët konkurruese në festival nuk do të zbulohen deri në konkurs.[12]

Këngët konkurruese
Artisti Kënga Kompozitor(ë) Tekstshkrues
2 Farm "Atomike" Klevis Bega (Kastro Zizo), Renan Berati, Redvis Mazi
Alban Kondi and Lore "Melodi" Alban Kondi
Albina & Familja Kelmendi "Duje" Enis Mullaj Eriona Rushiti
Anduel Kovaçi "Malli" Irkenc Hyka
Arsi Bako "Sonte dua të jem me ty" Osman Mula Evis Mula
Elsa Lila "Evita" Elsa Lila
Enxhi Nasufi "Burrë" Enxhi Nasufi, Andrei "Alandy" Vornicu
Erma Mici "Kozmosi i dashurisë" Erma Mici, Andi Lazaj Erma Mici
Evi Reçi "Ma kthe" Ervin Gonxhi Vojsava Alla
Fabian Basha "Një gotë" Alban Kondi, Fabian Basha Alban Kondi
Fifi "Stop" Filloreta "Fifi" Raçi, Fatjo Miftaraj Filloreta "Fifi" Raçi
Franc Koruni "Në pritje" Franc Koruni
Gent Hoxha "Ajër" Jeris Kaso Elio Shuli
Gjergj Kaçinari "Dje" Gjerg Kaçinari
Luna Çausholli "Jetën ta fal" Endri Shani Pandi Laço
Lynx "Nëse ke besim" Lynx
Manjola Nallbani "Duaj" Kledi Bahiti Manjola Nallbani
Melodajn Mancaku "Gjysma e zemrës sime" Wendi Mancaku Melodajn Mancaku
Permit of Stay "Fobia" Ergys Meta
Petrit Çarkaxhiu "Emri yt mirësi" Petrit Çarkaxhiu
Rezarta Smaja "N'Eden" Eriona Rushiti
Rovena Dilo "Motit" Aldo Shqalshi Rovena Dilo
Sara Kapo "Para teje" Sara Kapo
Sergio Hajdini "Vështirë" Serxhio Hajdini
Urban Band "Në çdo hap" Klodian Rexhepaj Florian "Kelly" Çarkanji
Vanesa Sono "Aroma jonë" Vanesa Sono Alban Kondi

Gjysmëfinalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dy gjysmëfinalet e para, të 26 artistët kënduan këngët e tyre, për herë të parë. Në fund të gjysmëfinales së dytë, pesë nga dhjetë konkurrentët e seksionit Artistët e Rinj u përzgjodhën nga një panel anëtarësh jurie, për të kaluar në shfaqjen e katërt dhe të fundit të konkursit. Megjithatë, të 16 konkurrentët e seksionit të artistëve të mëdhenj kaluan në finale pa u zhvilluar paraprakisht asnjë kualifikim.

Gjysmëfinalja 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e parë u zhvillua më 19 dhjetor 2022.

Çelësi :    Eliminuar

Gjysmëfinalja 1 – 19 dhjetor 2022 [13]
Rendi Artisti Kënga
1 Enxhi Nasufi "Burrë"
2 Erma Mici "Kozmosi i dashurisë"
3 Fabian Basha "Një gotë"
4 Anduel Kovaçi "Malli"
5 Fifi "Stop"
6 Urban Band "Në çdo hap"
7 2 Farm "Atomike"
8 Sara Kapo "Para teje"
9 Rezarta Smaja "N'Eden"
10 Albina & Familja Kelmendi "Duje"
11 Sergio Hajdini "Vështirë"
12 Luna Çausholli "Jetën ta fal"
13 Rovena Dilo "Motit"

Gjysmëfinalja 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e dytë u zhvillua më 20 dhjetor 2022.

Çelësi :    Eliminuar

Gjysmëfinalja 2 – 20 dhjetor 2022 [14]
Rendi Artisti Kënga
1 Melodajn Mancaku "Gjysma e zemrës sime"
2 Permit of Stay "Fobia"
3 Arsi Bako "Sonte dua të jem me ty"
4 Gjergj Kaçinari "Dje"
5 Franc Koruni "Në pritje"
6 Petrit Çarkaxhiu "Emri yt mirësi"
7 Elsa Lila "Evita"
8 Gent Hoxha "Ajër"
9 Evi Reçi "Ma kthe"
10 Manjola Nallbani "Duaj"
11 Lynx "Nëse ke besim"
12 Alban Kondi and Lore "Melodi"
13 Vanesa Sono "Aroma jonë"

Gjysmëfinalja 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e tretë u zhvillua më 21 dhjetor 2022.

Gjysmëfinalja 3 – 21 dhjetor 2022
Rendi Artisti Kënga Viti i performancës
1 Lynx dhe Aleksandër Gjoka "Ecën në shi" 1993
2 Enxhi Nasufi dhe Edea Demaliaj "Mos qaj" 1997
3 Evi Reçi dhe Rosela Gjylbegu "Të kërkoj në ëndërrime" 1998
4 Petrit Çarkaxhiu dhe Bojken Lako "Asgjë e larget" 1999
5 Rezarta Smaja dhe Luan Zhegu "A do vish" 1987
6 Sergio Hajdini dhe Kamela Islamaj "Ne ishtim tre" 1965
7 Elsa Lila dhe Capital T "Pyes lotin" 1996
8 Fabian Basha dhe Eranda Libohova "Kthehu për vehte për mua" 1996
9 Rovena Dilo dhe Soni Malaj "Ante i tokës sime" 2000
10 Franc Koruni dhe Altin Goci "Endërroj" 1991
11 Fifi dhe Flori Mumajesi "Larg u largova" 1993
12 Albina Kelmendi dhe Josif Gjipali "Na lini të jetojmë" 1991
13 Manjola Nallbani dhe Eneda Tarifa "Kur e humba një dashuri" 1993
14 2 Farm dhe Redon Makashi "Dikur luaja me ndjenjën e saj" 1994
15 Alban Kondi, Lore dhe West Side Family "Jehonë" 2008
16 Gjergj Kaçinari dhe Elhaida Dani "Natën vonë" 1972

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja u zhvillua më 22 dhjetor 2022. Gjatë emisionit u ndanë Çmimi i Grupit të Rinj ose Alternativ dhe Çmimi i Karrierës. Juria zgjodhi 3 më të preferuarat e saj, me audiencën e vetme që votoi se kush do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision Song Contest 2023. Votimi ishte i mundur nga Shqipëria dhe Kosova. Elsa Lila me këngën “Evita” doli fituese, ndërsa nënkampionia e festivalit Albina & Familja Kelmendi me këngën “Duje” doli fituese e përzgjedhjes së veçantë të televotës dhe kështu u shpall përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurovision 2023.[15][16]

Çelësi :    Fitues    Vendi i dytë    Vendi i tretë

Finalja – 22 dhjetor 2022
Rendi Artist Kënga
1 2 Farm "Atomike"
2 Sergio Hajdini "Vështirë"
3 Gjergj Kaçinari "Dje"
4 Alban Kondi and Lore "Melodi"
5 Vanesa Sono "Aroma jonë"
6 Elsa Lila "Evita"
7 Erma Mici "Kozmosi i dashurisë"
8 Franc Koruni "Në pritje"
9 Gent Hoxha "Ajër"
10 Petrit Çarkaxhiu "Emri yt mirësi"
11 Melodajn Mancaku "Gjysma e zemrës sime"
12 Manjola Nallbani "Duaj"
13 Urban Band "Në çdo hap"
14 Enxhi Nasufi "Burrë"
15 Rovena Dilo "Motit"
16 Fifi "Stop"
17 Rezarta Smaja "N'Eden"
18 Evi Reçi "Ma kthe"
19 Fabian Basha "Një gotë"
20 Albina & Familja Kelmendi "Duje"
21 Lynx "Nëse ke besim"

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet dhe artistët e shpërblyer në Festivalin e Këngës 61
Çmimi Artist Këngë
Fituese e Festivalit të Këngës 61 Elsa Lila "Evita"
Nënkampionë të Festivalit të Këngës 61 Albina & Familja Kelmendi "Duje"
Vendi i tretë i Festivalit të Këngës 61 2 Fermë "Atomike"
Përzgjedhja përfaqësuese e Eurovizionit Albina & Familja Kelmendi "Duje"
Çmimi i Grupit të Rinj dhe Alternativ Erma Mici "Kozmosi i dashurisë"
Çmimi i Karrierës Rovena Dilo "Motit"

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Arbana Osmani do të prezantojë edicionin e këtij viti të Festivalit të Këngës në RTSh". Telegrafi. 12 nëntor 2022. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2022. Marrë më 15 nëntor 2022.
 2. ^ "Albina dhe Familja Kelmendi çon Shqipërinë në Eurovision, merr votat maksimale të publikut". lajme.rtsh.al. 2022-12-23. Marrë më 2022-12-23.
 3. ^ Jiandani, Sanjay (Sergio) (2022-06-03). "Albania: RTSH confirms participation at Eurovision 2023: FiK 61 preparations kick off". Eurovision News, Polls and Information by ESCToday (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-10-28.
 4. ^ "Arbana Osmani drejton Festivalin e Këngës, prezanton bashkëpunëtorët". RTSH. 2022-11-12. Marrë më 2022-11-12.
 5. ^ Smith, David (2019-12-23). "Festivali i Këngës 58 results: International jury vote for Elvana Gjata... but Albanian jurors mark her down". wiwibloggs (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-10-28.
 6. ^ Christou, Costa (2019-12-30). "XTRA Debate: Rethinking the role of jurors going into the 2020 national final season". ESCXTRA.com (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2022. Marrë më 2022-10-28.
 7. ^ Adams, William Lee (2022-09-11). "Albania: Report says RTSH will add televote to Festivali i Këngës 61". wiwibloggs (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-10-28.
 8. ^ Granger, Anthony (2022-10-28). "🇦🇱 Albania: Public Will Select Entry for Eurovision 2023". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 2022-10-28.
 9. ^ Tejeci, Erdi (2022-06-03). "Albania: RTSH opens song submissions for Festivali i Këngës 61". wiwibloggs (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-10-28.
 10. ^ "Albania 2023: Submissions open for Festivali i Këngës 61". Eurovisionworld (në anglishte britanike). 2022-06-03. Marrë më 2022-10-28.
 11. ^ "Albania's 'Festivali i Këngës' will have 26 participants" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 27 tetor 2022. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2022. Marrë më 5 nëntor 2022.
 12. ^ Granger, Anthony (2022-11-20). "🇦🇱 Albania: Competing Songs Will Not Be Revealed Until Festivali i Këngës 61 Live Shows". Eurovoix (në anglishte britanike). Marrë më 2022-11-20.
 13. ^ "19 dhjetori çel siparin, ja artistët që këndojnë në natën e parë të Fest 61". rtsh.al. Marrë më 2022-12-16.
 14. ^ "Kush janë këngëtarët e natës së dytë, zbulohen surprizat!". rtsh.al. Marrë më 2022-12-16.
 15. ^ Adams, William Lee (2022-12-22). "Albania's Albina & Familja Kelmendi win Festivali i Këngës 61 public vote — and spot at Eurovision 2023". wiwibloggs (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-01-06.
 16. ^ Pons, Miguel; Menéndez, Hugo Carabaña. "Festivali i Këngës 61: Elsa Lila wins the festival and Albina and the Familja Kelmendi will represent Albania at Eurovision 2023". ESCplus (në anglishte britanike). Marrë më 2023-01-06.