Festivali i 9-të i Këngës në RTSH

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali i 9-të i Këngës në RTSH
Edicioni 8-të
Qyteti Tirana
Vendi Shqipëri
Viti 1970
Datat 24, 25, 26 Dhjetor
Prezantues Adriana Fishta dhe Mevlan Shanaj
Artisti Fitues
Kënga Fituese Mesnatë" dhe "Shtëpia ku lindi Partia
 Crystal Clear action 2leftarrow.png             1969 1971             Crystal Clear action 2rightarrow.png 


Parathënie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhjet, këngët pjesëmarrëse të secilës natë, fituesit, deri në festivalin e 30-të, këtu e kudo që t'i lexoni, janë hedhur nga Jozef Zamputti që i ka të regjistruara direkt nga festivalet[1]. Njëlloj janë rregjistruar nga Jozef Zamputti koncertet "Kur vjen pranvera".

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali i 9-të u zhvillua nga data 24 deri 26.12.1970. U prezantua nga Adriana Fishta dhe Mevlan Shanaj.

Morën pjesë 22 këngë: 11 natën e parë, e 11 natën e dytë. Në finale dolën 13 këngë.

Është e vetmja herë që në një festival marrin çmimin e parë dy këngë: "Mesnatë" dhe "Shtëpia ku lindi Partia" - një këngë e rrallë, elegante për dashurinë dhe një këngë për Partinë. Ky eshte festivali i katert ku fiton nje kenge e kenduar nga Vaçe Zela, ndersa i dyti per G. Çakon.

Ky është festivali i parë ku merr pjesë këngëtarja Alida Hisku vetëm me këngën "Portret heroine". Karriera e A. Hiskut do të ndërpritet pas Festivalit te 20-të.

Dhe per here te pare merr pjesë këngëtari nga Durrësi Zija Saraçi.

Kompozitori Agim Krajka merr pjesë përsëri me dy këngë: "Portret heroine" dhe "Unaza". E dyta, ritmike, merr çmim të dytë.

Në këtë festival marrin pjesë për herë parë kompozitorët Shpëtim Kushta (i cili fiton festivalin), Kujtim Laro, Aleksandër Lalo.

Kënga aq e veçantë e Feim Ibrahimit "Ku po shkon o partizan", që mori çmim të dytë, mbas festivalit u inçizua përsëri nga Vaçe Zela duke i ndryshuar tekstin (popullor - që do të thotë se është marrë nga ndonjë poezi apo këngë popullore). Kjo për arsye se "katundari nuk duhej t'i kërkonte ndonjë gjë partizanit për rrugën që do t'i tregonte".

Nata e parë - 24.12.1970[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Peisazh punëtor Kujtim Laro Kompleksi miks Kompleksi i burrave
2 Mes jush Pjetër Gaci Ruzhdi Pulaha Tonin Tërshana Sherif Merdani
3 Viti i ri Nexhmedin Doko Natasha Lako Liri Lushi Zija Saraçi
4 Novele trimërie Androkli Andrea Fatbardha Hoxha Pandi Zguro
5 Shoqja e bankës Aleksandër Lalo Vera Dervishi Naim Kërçuku
6 Portret heroine Agim Krajka Agim Shehu Alida Hisku Ema Qazimi
7 Vallja qe s'mbaron Avni Mula Vllasova Musta Vladimir Muzha Valentina Gjoni
8 Qyteti rri zgjuar Kristo Kote Adelina Mamaqi Petrina Karoli Sazan Miçani
9 Vallja labërishte Agim Prodani Dritëro Agolli Qemal Kërtusha Kompleksi miks
10 Mesnatë Shpëtim Kushta Fatos Arapi Liliana Kondakçi Vaçe Zela
11 Borizani Tish Daija Niko Progri Gaqo Çako


Nata e dytë - 25.12.1970[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Radha e

prezantimit

Titulli i këngës Muzika Teksti Interpretuesi i parë Interpretuesi i dytë
1 Festa e dritave Pjetër Gaci Xhezair Abazi Vladimir Muzha Kleopatra Skarço
2 Të pres në tetor Nikolla Zoraqi Rozeta Doraci Sherif Merdani
3 Miqësi proletare Limos Dizdari Pandi Zguro Shpresa Mani
4 Trina Nikollaq Bulo Natasha Lako Engjëllushe Daja Tonin Tërshana
5 Partizani i vogël Agim Prodani Fatos Arapi Liliana Kondakçi Qemal Kërtusha
6 Orkestra e uzinës Tish Daija Fatbardha Hoxha Petrina Karoli
7 S'të krahasoj Tonin Harapi Llazar Siliqi Rozeta Doraci Vera Dervishi
8 Unaza Agim Krajka Haxhi Rama Valentina Gjoni Justina Aliaj
9 Nënë dhe shoqe Tasim Hoshafi Kleopatra Skarço Zija Saraçi
10 Ku po shkon o partizan Feim Ibrahimi Popullor Arta Babaramo Vaçe Zela
11 Shtëpia ku lindi Partia Nikolla Zoraqi Agim Shehu Ema Qazimi Gaqo Çako


Nata Finale - 26.12.1970[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në finale dolën 13 këngë sipas kësaj renditje:

 1. Festa e dritave
 2. Borizani
 3. Shoqja e bankës
 4. Portret heroine
 5. Viti i ri
 6. Mesnatë
 7. Vallja labërishte
 8. Mes jush
 9. S'të krahasoj
 10. Nënë dhe shoqe
 11. Unaza
 12. Ku po shkon o partizan
 13. Shtëpia ku lindi Partia

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi i parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mesnatë - muzika Shpëtim Kushta, teksti Fatos Arapi
 • Shtëpia ku lindi Partia - muzika Nikolla Zoraqi, teksti Agim Shehu

Çmimi i dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Unaza - muzika Agim Krajka, teksti Haxhi Rama
 • Ku po shkon o partizan - muzika Feim Ibrahimi, teksti Popullor

Çmimi i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Viti i ri - muzika Nexhmedin Doko, teksti Natasha Lako
 • Mes jush - muzika Pjetër Gaci, teksti Ruzhdi Pulaha
 • Vallja labërishte - muzika Agim Prodani, teksti Dritëro Agolli

.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Shënim i autorit i cili kontribuoi me artikujt për Festivalet e këngës ne RTSH, në Wikipedia-n shqip dhe këto të dhëna janë direkt nga Fletorja e tij e Shënimeve për këto Festivale