Jump to content

Parashqevi Simaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Parashqevi Simaku është një këngëtare shqiptare nga Shqipëria.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parashqevi Simaku u lind në Kavajë1 shtator 1966. Dhe më pas u shpërngul në Durrës.[1]

Ajo që e vogël filloi të këndojë, duke bashkëpunuar me kompozitorë të talentuar.

Këndoi në shumë festivale edhe Koncerte të Pranverës. Më 1985 (Festivali i 24-të i Këngës në RTSH) zuri vendin e parë me këngën "Në moshën e rinisë", gjithashtu më 1988 fiton çmimin e parë të Festivali i 27-të i Këngës në RTSH me këngën "E duam lumturinë", kompozuar nga Pirro Çako. Repertori i saj përfshin një numër të madh interpretimesh. Pas vitit 1991 ajo largohet edhe jeton në SHBA, duke u marrë edhe atje me muzikën, dhe duke nxjerrë një album të ri. Hera e fundit që u shfaq në Shqipëri ka qenë viti 1996Festivali i 35-të i Këngës në RTSH si e ftuar.[2] [3]

Videoklipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për t'u përmendur janë dhe videoklipe këngësh:

 • Konga Qomiles
 • Fustanin që ta solla mbrëmë
 • Ky marak, maraku i shkretë
 • Gëzimi i shtëpisë së re (1983)
 • Me sytë e tu
 • Bashkëmoshatareve
 • E duam lumturinë (1988) fituese
 • Dëgjoma këngën (1991)
 • Se dashuria
 • 2 Këngë Popullore të Shqipërisë së Mesme

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gëzimi i shtepisë së re (1983)
 • Në moshën e rinisë (1985)
 • Një mëngjes (1986)
 • Kur lulëzon bliri (1986)
 • Me sytë e tu (1987)
 • Çdo mëngjes
 • Çdo gjë bashkë ne e ndajmë
 • Buzë detit jemi rritur
 • Bashkëmoshatarët (1987)
 • Koha nuk na pret (1987)
 • E duam lumturinë (1988)
 • Gusht e prush (1988)
 • Jetoj (1989)
 • Nuk jam vetëm (1989)
 • Sonetë për vete (1990)
 • Lejla (1990)
 • Dëgjoma këngën (1991)
 • Se dashuria
 • Kur të prisja ty
 • Tik Tik Tak
 • Mes nesh është dashuria
 • Më the të dua
 • Në sytë e tu
 • Qyteti im
 • Shoqet
 • Bashkë ne të dy
 • Sytë e një vogëlushi
 • Dashuria e vërtetë
 • Pyes veten

Jehonë nga Iliria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Haxhireja
 • Ura e Shijakut
 • Pranvera do të vijë
 • Anës lumenjve
 • Dashuria
 • Se-sa
 • Jug-Veri
 • Kur jam me ty
 • Pak më shumë
 • Dielli

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]