Jump to content

Rezarta Smaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rezarta Smaja
Lindi (1984-03-23) 23 mars 1984 (40 vjeç)
Shkodër, Shqipëri
ZhanretPop rock
Këngëtare
Vitet aktik2008–tani
LabeliE pavarur

Rezarta Smaja (lindur më 23 mars 1984) është një këngëtare shqiptare.

Jeta dhe karriera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezarta Smaja ka lindur më 23 mars 1984 në Shkodër, një qytet në veri të Shqipërisë. Ajo filloi karrierën e saj muzikore në grupe rock dhe këndoi në ngjarje të ndryshme muzikore në qytetin e saj. Karriera e saj profesionale nisi pas vendimit të saj për të konkurruar në Ethet (Albanian Idol) ku ishte finaliste. Smaja vendosi të vazhdojë karrierën e saj duke marrë pjesë në festivale muzikore në Shqipëri, si Top Fest, Kënga Magjike dhe Festivali i Këngës. [1] Ajo ka performuar live në Tiranë. [2]

Smaja bëri paraqitjen e saj debutuese në Festivalin e 51-të të Këngës me këngën “Ti” dhe u rendit e 7-ta. [3] Një vit më pas, ajo u rikthye në Festivalin e 52-të të Këngës, duke interpretuar "Në zemër" dhe duke u renditur sërish e 7-ta. [4] Ajo mori pjesë në Kënga Magjike 2014 me "Shpirt i lirë" dhe doli në finale, e mbajtur më 13 dhjetor 2014. [5] Më vonë atë muaj, ajo konkurroi në Festivalin e 53-të të Këngës, me "Më rrëmbe" [6] një këngë e shkruar nga Dr. Flori, një kantautor shqiptar që vdiq në nëntor 2014. [7] [8] Ajo u kualifikua në finale dhe u rendit përsëri e 7-ta. Ajo konkurroi në Festivalin e 54-të të Këngës me këngën "Dashuri në mjedisësi", duet me Klodian Kaçanin. Ata përfunduan në vendin e 4-të në finale. [9] Ajo gjithashtu konkurroi në Festivalin e 55-të të Këngës me këngën "Pse prite gjatë", e cila doli edhe e 7-ta [10]Festivalin e 56-të të Këngës, ajo dhe partneri i saj në duetin Luiz Ejlli u votuan si të preferuarat e fansave, [11]. [12] por nuk doli në podium. Rezultatet e plota nuk u zbuluan kurrë. Pas një pushimi, Smaja u rikthye në Festivalin e 60-të të Këngës dhe përfundoi e 3-ta me hyrjen e saj "E jemja nuse". [13]

 • 2009 - "Pranë dhe larg"
 • 2012 - "Ti"
 • 2013 - "Dorëzuar"
 • 2013 - "Në zemër"
 • 2014 - "Shpirt i lirë"
 • 2014 - "Më rrëmbe"
 • 2015 - "Dashuri në përjetësi" (me Klodian Kaçanin)
 • 2016 - "Pse prite gjatë"
 • 2017 - "Ra një yll" (me Luiz Ejlli)
 • 2021 - "E jemja nuse"
 1. ^ "Rezarta Smaja, biography". Teksteshqip. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Rezarta Smaja, interview". MAD TV. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Albania: Festivali i Këngës #51". eurovisionworld. Marrë më 2022-08-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Albania: Festivali i Këngës #52". eurovisionworld. Marrë më 2022-08-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Kënga Magjike 2014: Rezarta Smaja". TV Klan. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Watch tonight: The Albanian national final!". Eurovision. 28 dhjetor 2014. Marrë më 19 shkurt 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Albania: 18 finalists revealed". escXtra.com. escXtra. 27 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2014. Marrë më 27 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Live: Festivali i Këngës – Semifinal 2". escXtra.com. escXtra. 27 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2014. Marrë më 27 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Brey, Marco (28 dhjetor 2015). "Eneda Tarifa to represent Albania with a "Fairytale"". eurovision.tv. European Broadcasting Union. Marrë më 16 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Vranis, Michalis (1 nëntor 2016). "Albania: The 24 participants of the 55th Festivali i Këngës". Esctoday. Marrë më 19 shkurt 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Weaver, Jessica (23 dhjetor 2017). "Albania: Your favourites of the Festivali i Këngës 56 final!". Esctoday. Marrë më 19 shkurt 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Weaver, Jessica (23 dhjetor 2017). "Albania: Your favourites of the Festivali i Këngës 56 final!". Esctoday. Marrë më 19 shkurt 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Santos, Pedro (29 dhjetor 2021). "Albania: Ronela Hajati wins ticket to Eurovision 2022 with 'Sekret'". Eurovisionworld. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2022. Marrë më 19 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)