Jump to content

Kënga Magjike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kënga Magjike
ZhanriI ndryshueshëm
DatatNëntor, dhjetor
VendndodhjaShqipëri
Kosovë (vetëm në vitin 2004)
Vitet aktiv1999–vijon
Themeluar ngaArdit Gjebrea
Faqja zyrtareFaqja zyrtare

Kënga Magjike është një garë muzikore e përvitshme që organizohet nga televizioni shqiptar Televizioni Klan.[1] Gara është transmetuar çdo vit prej kur është themeluar më 1999.[2]

Edicioni i parë i festivalit u transmetua nga Radio Televizioni Shqiptar, ndërsa të gjitha edicionet e tjera, që nga viti 2004, nga TV Klan. Ardit Gjebrea ka qenë prezantuesi kryesor i festivalit prej se është themeluar dhe në raste të tjera, ai ka bashkëprezantuar me prezantues të tjerë si Brigitte Nielsen, Natalia Estrada, Songül Öden dhe Elia Zogu.

Ardit Gjebrea në Kënga Magjike 2009
Pallati i Kongreseve ku u mbajt Kënga Magjike 2016

Përgjatë historisë së saj, transmetues të ndryshëm janë kredituar me prodhimin dhe transmetimin e kësaj ngjarjeje, duke përfshirë RTSH, TV Klan, TVA, RTV NRG (Shqipëri) dhe RTV21, RTK (Kosovë), si dhe shumë stacione radioje. Aktualisht prodhohet dhe transmetohet nga TV Klan.

Kënga Magjike u krijua nga këngëtari, kompozitori, prezantuesi dhe organizatori Ardit Gjebrea dhe filloi të transmetojë në vitin 1999. Zakonisht transmetohet çdo nëntor, me disa përjashtime. Fillimisht u transmetua si një ngjarje tre ose katër natë e ngjashme me Festivali i Këngës në RTSH; megjithatë, më 2005 u prezantua një format i ri i prezantimit të këngëve. Secila këngë u transmetua një muaj para gjysmëfinales dhe finalja në një edicion special të quajtur "Duke Pritur Kënga Magjike...", duke i dhënë shikuesve një shans për të votuar për këngët që do të kalonin në gjysmë-finale përmes telefonit, mesazheve ose në internet në faqen zyrtare të festivalit. U përdor edhe një juri për të përcaktuar se cilat këngë kalojnë në fazën tjetër.

Ky format u zëvendësua më vonë nga sistemi aktual, ku grupe këngësh prezantohen çdo javë në shfaqjen E Diela Shqiptare në TV Klan e pritur nga Ardit Gjebrea. Këngëtarët e vendosur automatikisht kalojnë në fazën gjysmëfinale, ndërsa të ardhurit duhet të mbështeten në verdiktin e një jurie profesionale. Pasi të përcaktohen gjysmëfinalistët dhe të këndojnë gjysmëfinale, janë vetë këngëtarët ata që duhet të votojnë njëri-tjetrin në një sistem 1-me-30 (duke anashkaluar 23, 25, 27, 28 dhe 29) pikë për të përcaktuar të dy këngët që do të arrijnë në finale dhe renditjen e tyre përfundimtare. Juria profesionale, organizatorët e festivalit dhe stacioni televiziv kanë për detyrë të përcaktojnë titujt e çmimeve që do t'i jepet secilit finalist.

Pas kritikave për përdorimin e riprodhimit në shpërndarjen e këngëve, organizatorët vendosën të kufizojnë përdorimin e riprodhimit vetëm në fazën javore të prezantimit në vitin 2015. Këngëtarëve të vendosur u lejohet të përdorin rishikim në këtë fazë, ndërsa të ardhurit duhet të këndojnë live në mënyrë që të marrin një gjykim nga juria. Sidoqoftë, gjysmëfinalja dhe ajo finale duhet të dorëzohen drejtpërdrejt nga këngëtarë të vendosur dhe debutues.

Festivali është vlerësuar për larminë e muzikës që ka sjellë për publikun, duke siguruar një përzierje të madhe të këngëtarëve dhe bandave nga Shqipëria me ato nga vendet fqinje, një pjesë e madhe që vijnë nga Kosova, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe zona të tjera. Kënga Magjike ka qenë gjithashtu skena për shumë rikthime të këngëtarëve të famshëm shqiptarë që banojnë në vende të tjera, si dhe artistë që kanë kontribuar në industrinë e muzikës shqiptare në të kaluarën. Këngët nga ky konkurs kanë rezultuar në hite të shumta të paharrueshme për shqiptarët në të gjithë botën. Në krahasim me konkurrentët e saj kryesorë, Kënga Magjike përmban më shumë muzikë të komercializuar, në kontrast me zhanret kryesisht alternative dhe ato rock, të paraqitura në Top Awards në Top Channel, ndërsa nuk është aq ekskluzivisht ndaluese sa Festivali i Këngës, i cili zakonisht pranon vetëm vokalistët profesionistë.

Prezantuesi Ardit Gjebrea njoftoi se gjatë vitit 2020, Kënga Magjike nuk do të mbahet dhe do të kthehet në 2021.

Si festivali i dytë më i famshëm në Shqipëri, njëzet këngë kanë fituar në Kënga Magjike, i cili është mbajtur çdo vit prej themelimit në vitin 1999. Fituesit e festivalit janë përcaktuar duke përdorur mënyra të ndryshme të votimit gjatë historisë së tij, por kryesisht përmes shpërblimit me pikë nga juria, televotuesit ose vetë pjesëmarrësit.

Viti Kënga Artist(ë) Kompozimi Ref
1999 "Vetëm Një fjalë" Elsa Lila Alfred Kaçinari, Jorgo Papingji
2000 "Një Mijë ëndrra" Irma Libohova & Eranda Libohova Kristi, Irma Libohova
2001 "Për Një Çast Më Ndali Zemra" Rovena Dilo & Pirro Çako Pirro Çako, Timo Flloko
2002 "E Pathëna Fjalë" Mira Konçi Shpëtim Saraçi, Pandi Laço
2003 "Ku Je Ti" Ema Bytyçi Adrian Hila
2004 "Prapë Tek Ti Do Të Vij" Irma Libohova Irma Libohova, Floran Kondi
2005 "Nuk Dua Tjetër" Genta Ismajli Adrian Hila
2006 "Kur Dashuria Vdes" Armend Rexhepagiqi Armend Rexhepagiqi, Aida Baraku
2007 "Hape Veten" Aurela Gaçe Flori Mumajesi, Timo Flloko[3]
2008 "Njëri Nga Ata" Jonida Maliqi Kaliopi, Aida Baraku
2009 "Rruga E Zemrës" Eliza Hoxha & Rosela Gjylbegu Darko Dimitrov, Eliza Hoxha
2010 "Sa E Shite Zemrën" Juliana Pasha & Luiz Ejlli Pirro Çako
2011 "Më Lër Të Fle" Redon Makashi Vullnet Ibrahimi
2012 "Rrefuzoj" Alban Skënderaj Alban Skënderaj[4]
2013 "Tatuazh Në Zemër" Besa Kokëdhima Darko Dimitrov, Alban Skenderaj[5]
2014 "Pa Kontroll" Aurela Gaçe & Young Zerka Adrian Hila [6]
2015 "Akoma Jo" Aurela Gaçe Adrian Hila[7] [8]
2016 "Ma Thuaj Ti" Rozana Radi Elgit Doda & Rozana Radi[9] [10]
2017 "E çmendur" Anxhela Peristeri Kledi Bahiti, Olti Curri[11] [12]
2018 "Plas" Flori Mumajesi Flori Mumajesi [13]
2019 "Ma Zgjat Dorën" Eneda Tarifa Flori Mumajesi [14]
2021 "Thikat e mia" Alban Ramosaj Alban Ramosaj & Bruno [15]
2022 "I Paftuar" Marsela Cibukaj Alban Ramosaj [16]
 1. ^ "Kënga Magjike". tvklan.al. TV Klan. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2021. Marrë më 7 prill 2020.
 2. ^ "Producer–Kënga Magjike". arditgjebrea.info (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2020. Marrë më 7 prill 2020.
 3. ^ "Aurela Gaçe fiton trofeun e "Kënga Magjike"". Marrë më 31 maj 2020.
 4. ^ "Alban Skënderaj fiton në "Kënga Magjike" me "Refuzoj"" (në anglisht). 11 nëntor 2012. Marrë më 31 maj 2020.
 5. ^ "BESA FITON "KËNGA MAGJIKE 2013"". 1 dhjetor 2015. Marrë më 31 maj 2020.
 6. ^ "Aurela Gaçe dhe Young Zerka fitojnë "Kënga Magjike"". tvklan.al. TV Klan. 14 dhjetor 2014.
 7. ^ "Aurela Gaçe wins Kënga Magjike 2015 with "Akoma jo"" (në anglisht). 6 dhjetor 2015. Marrë më 31 maj 2020.
 8. ^ "Aurela Gaçe fiton festivalin "Kënga Magjike"". tvklan.al. TV Klan. 6 dhjetor 2015.
 9. ^ "Rozana Radi fiton në "Kënga Magjike 2016": "Ma thuaj ti" triumfon në finalen e madhe". 10 dhjetor 2016. Marrë më 31 maj 2020.
 10. ^ ""Ma thuaj ti" fiton "Këngën Magjike"". tvklan.al. TV Klan. 11 dhjetor 2016.
 11. ^ "Anxhela Peristeri fiton "Kënga Magjike 2017"". 9 dhjetor 2016. Marrë më 31 maj 2020.
 12. ^ ""E çmendur", kënga më e mirë për 2017-ën". tvklan.al. TV Klan. 10 dhjetor 2017.
 13. ^ "Flori Mumajesi fitues i Kënga Magjike 2018!". Kënga Magjike. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2019. Marrë më 7 prill 2020.
 14. ^ "Eneda Tarifa, fituesja e Kënga Magjike". TV Klan.
 15. ^ "Alban Ramosaj, fituesi i Kënga Magjike". TV Klan. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2022. Marrë më 8 nëntor 2022.
 16. ^ "Marsela Cibukaj, fituese e Kënga Magjike". TV Klan.[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]