Jump to content

Darko Dimitrov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Darko Dimitrov
LabeliM2 Productions

Darko Dimitrov (maqedonisht: Дарко Димитров [ˈdarkɔ ˈdimitrɔf]; lindur më 21 janar 1973) është një prodhues i muzikës, tekstshkrues, aranzhues dhe rekord ekzekutiv maqedonas. I vlerësuar shumë për ringjalljen e skenës muzikore pop jugosllave, e cila gjithashtu ndikoi në shtetet tjera të Ballkanit, ai gjithashtu mori njohje ndërkombëtare për bashkëpunimin me shumë artistë të huaj të njohur.  

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Darko Dimitrov lindi më 21 janar 1973, në Shkup, SFR Jugosllavi (sot Maqedonia e Veriut), nga këngëtari dhe kompozitori i shquar maqedonas, Slave Dimitrov. Familja e tij ka një histori të pasur muzikore - gjyshi i tij ishte këngëtar i shquar i operës dhe muzikës tradicionale, Blagoja Petrov Karagjule. Darko Dimitrov është diplomuar në Akademinë e Muzikës në Shkup dhe ai punon në studion e tij të familjare të quajtur 'Studio Dimitrovi’ së bashku me babanë dhe vëllanë e tij Oliver, ky i fundit është i njohur për prodhimin e albumit debutues të grupit ska-punk, Superhiks.

Një nga hitet e tij të para të prodhimit ishte "Otvori go Pendžerčeto", i realizuar nga grupi rap Nulta Pozitiv dhe në të cilin paraqitej këngëtari popullor, Miter Mitrevski.

Pasi prodhoi për artistë kryesisht hip-hop dhe pop-rap të orientuar gjatë viteve 90, Darko Dimitrov kaloi për të punuar në industrinë e muzikës pop. Nga viti 1996 e në vazhdim, ai prodhoi disa hite për artistë si Nokaut, Karolina Gočeva, Toše Proeski, Kaliopi, Elena Risteska, Jovan Jovanov, Tamara Todevska, Tijana Dapčević, Vlado Janevski, Lambe Alabamaakoski, Vrčak, Vlatko Lozanova, Esma, Gruaja e Darko Pançevit Maja Grozdanovska Pančeva, Besa, Elhaida Dani, Gentiana Ismajli, Anjeza Shahini, Ledina Çelo, Leonora Jakupi, Rosela Gjylbegu, Altuna Sejdiu, Jonida, Vesa, Rovena, Pirro Çako, Juliana Pasha, Kejsi Tola, Greta Koçi, Elvana Gjata, Aurela Gaçe, Xhensila, Rafet El Roman, Aleksandra Radovic, Jelena Tomasevic, Ivo Gamulin, Jovana Nikoliq, Sergej Cetkovic, Hari Varešanović, Emina Jahovic, Arilena Ara, Marija Serifovic, Zeljko Joksimovic, Eye Cue, Edis Görgülü, Jelena Rozga, Severina, Nataša Bekvalac, Anastasija Raznatovic, Anxhela Peristeri, Vlaho, Hurricane, Lexington, Elena Kitić, Lena Kovačević, Yll Limani, Adelina Tahiri, ndër shumë artistë të tjerë vendas dhe të huaj.

Në vitin 1999, Dimitrov publikoi albumin përpilues që shfaq muzikë nga artistë të ndryshëm, të cilat ai ka prodhuar. Albumi, 100% Hits: The Best of Darko Dimitrov theu rekordet e shitjeve kombëtare.

Këngët e tij kanë marrë pjesë në shumë festivale të muzikës pop të shquar si Shkupi Fest, MakFest, Ohri Fest, Sunčane Skale dhe Festivali i Muzikës BudvaMal të Zi, Festivali i Radio FERAS në Serbi, Radio Radio Kroate, Festivali i Splitit në Kroaci, Dora Kroaci, etj. Festivalin Pamukkale në Turqi, Golden Stag në Rumani, Kënga MagjikeShqipëri dhe Festivalin Evropian të Këngës 2006 për Fëmijë me Nevoja të Veçanta, Junior Eurovision Song 2011 dhe 2018.

Dimitrov prodhoi dhe kompozoi "Ninanajna",[1] hyrjen maqedonase në Festivalin Evropian të Këngës 2006. Kënga u realizua edhe në gjuhën maqedonase edhe angleze nga Elena Risteska dhe u vendos në vendin e 12-të me 56 pikë, duke i dhënë kombit rezultatin e tij më të mirë deri në vitin 2019. Ai gjithashtu shkroi këngën "Ne voliš je znam" e cila u realizua nga Marija Šerifović në shfaqjen fillestare të Festivalit Evropian të Këngës 2008 në Beograd.

Ai përsëri mori pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 2013 dhe 2014 si hyrje në bashkautor dhe bashkë-kompozitor i IRJ të Maqedonisë; "Pred da se razdeni" (Para lindjes së diellit), interpretuar nga Esma Redžepova dhe Vlatko Lozanoski në vitin 2013, dhe "Tek qielli" interpretuar nga Tijana Dapčević më 2014. Të dyja këto hyrje nuk arritën të kualifikohen në finale.

Në vitin 2015, Dimitrov organizoi dhe prodhoi hyrjen për Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës 2015, "I'm Alive", interpretuar nga Elhaida Dani, duke u renditur në vendin e 17-të me 34 pikë.

Në vitin 2018 dhe 2019, Dimitrov bashkë-shkruajti edhe hyrjet e Maqedonisë së Veriut edhe të Serbisë në Festivalin Evropian të Këngës, përfshirë këngën "Proud" e cila vendosi në vendin e 7-të në konkursin 2019, dhe i dha Maqedonisë së Veriut rezultatin më të mirë deri më tani.

Darko Dimitrov ka fituar mbi 30 çmime në kategoritë 'prodhuesi më i mirë', 'kompozitori më i mirë' dhe 'rregulluesi më i mirë' dhe këngët e tij fituan më shumë se 100 çmime. "Proud" fitoi vendin e parë nga juria në Festivalin Evropian të Këngës 2019 dhe të shtatin në përgjithësi. Ai bashkë-themeloi labelin e muzikës M2 Productions së bashku me Ivo Jankovski dhe punoi me shumë prodhime në Evropë.

Këngët që ai ka prodhuar kanë më shumë se 500 milionë shikime në YouTube në total.

M2 Productions ka organizuar disa shfaqje talentesh, nga të cilat dolën disa yje të tanishëm pop maqedonas. Midis këtyre përfshijnë Elena Risteska, Lambe Alabamaakoski, Aleksandra Pileva, 4play, Emil Arsov, Tuna, Dimitar Andonovski, dhe Bojana Atansovska.

Si një kantautor i shquar, Darko Dimitrov mbështetet nga Ministria e Kulturës e Republikës së Maqedonisë.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hyrjet në Festivalin Evropian të Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti Viti Kënga Artisti Vendi Pikë Kompozitor Prodhues
Flag of Maqedonia e Veriut IRJ e Maqedonisë   2006 "Ninanajna" (Нинанајна) Elena Risteska 12 56 Po Po
Flag of Maqedonia e Veriut IRJ e Maqedonisë   2013 "Pred da se razdeni" (Пред да се раздени) Esma & Lozano Nuk u kualifikua Po Po
  Flag of Maqedonia e Veriut IRJ e Maqedonisë 2014 "To the Sky" Tijana Dapčević Nuk u kualifikua Po Po
Flag of Shqipëria Shqipëria   2015 "I'm Alive" Elhaida Dani 17 34

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Po
 Flag of Maqedonia e Veriut IRJ e Maqedonisë 2018 "Lost and Found" Eye Cue Nuk u kualifikua Po Po
Flag of Serbia Serbia 2018 "Nova deca" (Нова деца) Sanja Ilić & Ballkanika 19 113

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Po
Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 2019 "Proud" Tamara Todevska 7 30 Po Po
Flag of Serbia Serbia 2019 "Kruna" (Круна) Nevena Bozhoviq 18 89

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Po
Flag of Shqipëria Shqipëria 2020 "Fall from the Sky" Arilena Ara Anuluar Po Po
Flag of Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 2020 "You" Vasil Garvanliev

style="background: #ff9090" class="table-no" | Jo

Po

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 2006 esctoday.com awards: THE NOMINATIONS Arkivuar 2007-12-29 tek Wayback Machine. esctoday. December 11, 2006. Retrieved October 30, 2007.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]