Karolina Goceva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karolina Gočeva
Каролина Гочева
Background information
Gjithashtu njohur siKarolina
LindiGabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data
Bitola, Macedonia, Yugoslavia
ZhanretPop
Singer
Vitet aktik1991–present
LabeliAvalon Production
Websitewww.karolinagoceva.net

Karolina Gočeva, shpesh e kredituar si Karolina Gocheva (Maqedonisht: Каролина Гочева, lindur 28 Prill 1980), është një artiste regjistrimi maqedon. Ajo e ka përfaqësuar Maqedoninë në Festivalin Evropian të këngës të viteve 2002 dhe 2007, në pozitën e 19 dhe të 14.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gočeva e morri thyerjen e parë të saj në moshën 10 vjecare kur ajo luajti në festivalin e fëmijëve "Si-Do" në Manastir dhe në festivalin vjetor "Makfest 91" në Shtip me këngën "Mamo, pušti me" ("Nënë, më lër të shkoj"). Kariera e saj vec po fillonte, prandaj ajo i shfrytëzoi festivalet kombëtare për ta promovuar zërin e saj dhe talentin.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u bë një pjesëmarrëse e rregullt në SkopjeFest, duke debutuar në vitin 1994 me një performancë të këngës "Koj da ti kaže" ("Kush të të tregojë ty"). Në vitet e ardhshme ajo morri pjesë me sukses, ku zgjidhet kënga Maqedone e Festivalit Evropian të këngës. Në vitin 1996, Gočeva morri pjesë me "Ma, ajde kaži mi" ("Hajde, tregomë") dhe mbërriu në vendin e 9. Në vitin 1998, ajo morri pjesë me "Ukradeni noќi" ("Mbrëmjet e vjedhura") dhe ishte më e suksesshme, duke mbrrirë vendin e 4 me 10,454 televota.

Diskografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njëshet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1991: "Mamo, pušti me"
 • 1992: "Srekjen pat"
 • 1993: "Zamrznato srce"
 • 1993: "Da nema sudbini"
 • 1994: "Koj da ti kaže"
 • 1995: "Isčekuvanje"
 • 1996: "Ma, ajde kaži mi"
 • 1997: "Tonovi tajni"
 • 1998: "Ukradeni noḱi"
 • 1998: "Čuden dožd"
 • 1998: "Edna noḱ"
 • 1998: "Kako da te otkačam"
 • 1998: "Daj mi se"
 • 1999: "Samo za tebe" (featuring Vrčak)
 • 1999: "Sakaj me"
 • 1999: "Bez ogled na se"
 • 2000: "Nemir"/"Pomozi mi (duet with Toše Proeski)"
 • 2000: "Za nas"
 • 2000: "Milenium so tebe"
 • 2001: "Ajde da letame"
 • 2001: "Ti možeš"
 • 2002: "Jamajka"
 • 2002: "Ке bide se vo red"
 • 2002: "Od nas zavisi"
 • 2002: "Štom sakaš"/"Kad voliš"
 • 2003: "Hipokrit"/"Začaren krug"
 • 2003: "Ljubov pod oblacite"/"Ljubov ispod oblaka"
 • 2003: "Sreščemo se opet" (Cover of "Nekogaš & negde" by Vlado Janevski)
 • 2004: "Znaeš kolku vredam"/"Znaš koliko vredim"
 • 2004: "Ljubovta e moja religija"
 • 2005: "Se lažam sebe"/"Lažem sebe"
 • 2005: "Ruža ružica"
 • 2005: "Vo zaborav"/"U zaboravu"
 • 2006: "Ova srce znae"/"Teško srcu pada"
 • 2006: "Bela pesna"/"Bjela pesma (duet with Aki Rahimovski)" (Cover of "Bela" by Risto Samardžiev)
 • 2006: "Umiram bez tebe"/"Umirem bez tebe"
 • 2006: "Ti i ja (duet with Flamingosi)"
 • 2007: "Mojot svet"
 • 2007: "Jedan dan"
 • 2007: "Napred Makedonija (anglisht: Go Go Macedonia)"
 • 2007: "Kad te nema"
 • 2008: "Dafino vino crveno"
 • 2008: "Ptico malečka"
 • 2008: "Za kogo?"
 • 2009: "Kraj"
 • 2009: "Zaboravi' ft OT bend"
 • 2010: "Za godina dve"
 • 2010: "Ne se vrakaš"
 • 2012: "Toj"
 • 2013: "Čalgiska"
 • 2014: "Dve liri"

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe eksterne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]