Elena Risteska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Elena Risteska
Elena2006.jpg
Informacione
Lindja27 prill 1986
Flag of North Macedonia.svg Shkup, Maqedoni
ZhanriPop
Profesion(e)Këngëtare
Instrument(e)Vokal
Vite aktiv2002


Elena Risteska (maqedonisht: Елена Ристеска) lindi më 27 prill 1986Shkup, Maqedoni. Është një këngëtare maqedonase.

Me muzikën filloi Risteska në moshën e 16 vjet, ku ajo një konkurrim fitoi. Një vit më vonë, 2003, publikoi ajo albumin e parë (Ден и ноќ, Den i noć, Ditë dhe natë). Paralel ajo studioi gjuhën dhe letërsinë italiane.

Ajo ishte pjesëmarrëse te Eurovision Song Contest 2006 dhe marri pjesë me titullin Ninanajna për Maqedoninë. Në Maqedoni u kualifikuar ajo më 4 mars 2006, ku ajo kundër 19 konkurruese fitoi. Ajo pati 133 vota më shumë se i dyti. Në finale në Athinë arriti ajo me 56 pikë vendin e 15, çka për Maqedoninë deri atë moment vendi më i miri ka qenë.


Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.