Jump to content

Zhelko Joksimoviqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zhelko Joksimoviqi 2012

Zhelko Joksimoviq (lindur më 20 prill 1972Beograd) është sot një prej këngëtareve më të famshmen në territorin e ish-Jugosllavisë. U bë i famshëm në hapësirën muzikore në vitin 2004 kur mori pjesë në Festivalin Evropian "Evrovizioni" të organizuar në Stamboll, Turqi. Kënga ”Lane moje” ("Drenusha ime") që prezantoi Serbia dhe Mali i Zi u rendit e dyta pas "Kërcimit të egër" të këngëtares Ruslana nga Ukraina.

Në dhjetor 2005 nxori në shitje albumin e ri të quajtur "A ka diçka në atë që s'më do" i cili ka pasur një sukses mjaft të madh tek adhuruesit e tij. Në vitin 2006, në bashkëpunim me këngëtarin e famshëm boshnjak Hari Mata Hari ka kompozuar këngën "Lejla", e cila do të prezantojë Bosnjën në Festivalin Evropian që do të mbahet në Athinë18 dhe 20 maj 2006.

  • "Amajlija" (1999)
  • "Vreteno" (Bosht) (2001)
  • "III" (2002)
  • "The Best of" (2003)
  • "Leđa o leđa" (Lëkurë në lëkurë) (2004)
  • "Lane moje" (Drenusha ime) (2004)
  • "Ima nešto u tom što me nećeš" (A ka diçka në atë që s'më do) (2007)
  • "Platinum collection" (2007)
  • "Koncert - Beograd Arena" (2007)