Hurricane (grup)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hurricane, i njohur gjithashtu si Hurricane Girls, janë një pop - R&B grup vajzash serbe formuar nga Zoran Milinković[1] në nëntor 2017 dhe përbëhet nga tre anëtarë: Sanja Vučić, Ivana Nikolić dhe Ksenija Knežević.[2]

Hurricane

Ato këndojnë kryesisht në anglisht; ato kanë vetëm katër këngë në gjuhën e tyre amtare serbe deri më tani. Hurricane synon të njihet globalisht; ato kanë dy këngë të planifikuara për Universal (që nga nëntori 2019),[3][4][5] dhe tashmë kanë bashkëpunuar me producentin hollivudian, Stephen Belafonte (në shtator 2018).[6]

Pas pjesëmarrjes së tyre në edicionin e vitit 2020 të Beovizija (nata e dytë gjysmëfinale, 29 shkurt; nata finale, 1 mars), ato do ta përfaqësojnë SerbinëFestivalin Evropian të Këngës 2020, me këngën "Hasta La Vista".[7]

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktualë
 • Sanja Vučić - vokalist kryesor (2017 – aktual)
 • Ivana Nikolić - vokaliste kryesore (2017 – e tanishme)
 • Ksenija Knežević - vokaliste kryesore (2017 – e tanishme)

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hurricane ka 18 këngë deri më tani:[8]

 • 2018: "Irma, Maria", "Breathe" (cover), "Corazon" (cover), "The Show Must Go On" (cover), "She Loves Control" (cover), "Feel Right", "Personal", "Should've Listened" (audio), "Who To Love" (audio), "HURRICANE" (introduction video), "Live" (live from Stark Arena Belgrade)
 • 2019: "Pain In Your Eyes", "Liar" (audio), "Magic Night", "Favorito" [first in Serbian],[9] "Avantura", "Brzi prsti"
 • 2020: "Hasta La Vista" (Beovizija 2020 winner), "Guallame El Pantalon"

Lëshime të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hurricane ka edhe "How It All Started? Intervista 2019 IOTV "video intervistuese e filmuar në ishujt e Karaibeve.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ wiwi
 2. ^ klix.ba
 3. ^ telegraf.rs
 4. ^ grand.online
 5. ^ pink.rs
 6. ^ "estrada.ba". Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2019. Marrë më 7 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ eurovision.tv
 8. ^ a b "Videography". Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2019. Marrë më 7 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "vgraphy" defined multiple times with different content
 9. ^ telegraf.rs

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Nevena Bozhoviq
me "Kruna"
Serbia në Festivalin Evropian të Këngës
2020
Pasardhësi 
-