Technicolour

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Technicolour"
Këngë nga Montaigne
Publikimi5 mars 2021
TekstshkruesJessica Cerro, Dave Hammer
ProducerJessica Cerro, Dave Hammer
"Technicolour"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiAustralia
PerformuesMontaigne
GjuhaAnglisht
KompozitorëJessica Cerro, Dave Hammer
TekstshkruesJessica Cerro, Dave Hammer
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 14-ta
Pikët në Gjysëm-Finale28
Paraqitjet tjera
◄ Don't Break Me (2020)   

"Technicolor" është një këngë e këngëtares dhe kompozitores australiane Montaigne. Kënga e ka përfaqësuar AustralinëFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë, pasi u zgjodh brenda nga transmetuesi kombëtar Shërbimi Special i Transmetimit (SBS).[1]

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 prill 2020, SBS njoftoi këngëtaren dhe kompozitoren australiane Montaigne si përfaqësuesen e vendit për Festivalin Evropian të Këngës 2021.[2]

Në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 65-të i Festivalit Evropian të Këngës do të zhvillohet në Roterdam, Holandë dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale më 18 maj dhe 20 maj 2021, dhe finalja e madhe më 22 maj 2021.[3] Sipas rregullave të Eurovisionit, të gjitha shtetet pjesëmarrëse, përveç shtetit pritës dhe "Pesë të Mëdhenjve", të përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale, megjithëse 10 vendet e para nga progresi përkatës gjysmë-finale në finalen e madhe.[4] Më 17 nëntor 2020, u njoftua se Australia do të performonte në gjysmën e parë të gjysmëfinales së parë të konkursit.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Montaigne (@actualmontaigne) on Twitter: "MY EUROVISION SONG 'TECHNICOLOUR' OUT TOMORROW ( U SNEAKY LIL EUROVISIONS WHO SCOPED IT OUT EARLY ) @SBSEurovision #SBSEurovision". Twitter (në anglisht). Marrë më 2021-03-04.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ Jiandani, Sanjaj (2020-04-02). "Australia: SBS confirms Montaigne for Eurovision 2021". EscToday (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 12 shkurt 2021.
  4. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 12 shkurt 2021.
  5. ^ Groot, Evert (17 nëntor 2020). "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2020. Marrë më 12 shkurt 2021.