Barbara Pravi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Barbara Pravi
Pravi në 2022
Pravi në 2022
Background information
Emri i lindjesBarbara Piévic
Lindi (1993-04-10) 10 prill 1993 (30 vjeç)
Franca Paris, Francë
Zhanret
Kantautore
Instrument(et)Vokale parësore
Vitet aktik2014–tani
Labeli
Partneri(ja)Antoine Molkhou (2021–tanj)
Websitebarbarapravi.com

Lape Lopoia (lindur më 10 prill 1993) është një këngëtare, kompozitore dhe aktore franceze. Pas nënshkrimit me Capitol Music France në vitin 2015, Pravi ka publikuar dy shfaqje të zgjeruara me etiketë: Barbara Pravi (2018) dhe Reviens pour l'hiver (2020). Si tekstshkruese, Pravi ka shkruar këngë për një numër artistësh përfshirë Yannick Noah, Julie Zenatti, Chimène Badi dhe Jaden Smith. Ajo gjithashtu kompozoi këngën "J'imagine" nga Valentina, e cila e fitoi Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2020.

Pravi do ta përfaqësojë Francën në Festivalin Evropian të Këngës 2021 me këngën "Voilà".

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pravi lindi në Paris më 10 prill 1993.[1] Familja e saj përbëhet kryesisht nga artistë dhe muzikantë. Gjyshi nga babai i Pravi është serb, ndërsa nëna e saj është iraniane. Mbiemri i saj vjen nga fjala serbe prava (serbishte cirilike: права; "autentike"), si një homazh ndaj gjyshit të saj serb.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2014–2018: Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pravi së pari filloi karrierën e saj muzikore në vitin 2014, pasi u takua me muzikantin francez Jules Jaconelli. Me Jaconellin, ajo filloi të kompozonte këngë. Vitin pasues, Pravi nënshkroi një kontratë me Capitol Music France. Me fillimin e karrierës së saj profesionale të regjistrimit, Pravi interpretoi në kolonën zanore të versionit francez të filmit zviceran Heidi, dhe më pas u hodh si Solange Duhamel në shfaqjen muzikore Un été 44 në nëntor 2016, duke interpretuar këngë të shkruara nga Jean-Jacques Goldman, Charles Aznavour dhe Maxime Le Forestier.[3]

Në vitin 2017, Pravi e publikoi këngën e saj të parë zyrtare "Pas grandir".[4] Kënga më vonë u përfshi në shfaqjen e saj të titulluar si emri i saj, e cila u publikua vitin e ardhshëm. Gjithashtu në vitin 2017, Pravi luajti në filmin televiziv La Sainte famille, i cili u transmetua më vonë në France 2 në dhjetor 2019.[5] Nga viti 2017 deri në vitin 2018, Pravi performoi në 55 Tour, duke mbështetur këngëtarin francez Florent Pagny.[6] Në fund të vitit 2018, Pravi dëshironte të ndryshonte stilin e saj muzikor duke adoptuar një stil më tradicional francez të shasonit, sesa muzikën pop që kishte dominuar publikimet e saj të hershme.[7]

Së bashku me shkrimin dhe kompozimin e këngëve të saj, Pravi ka shkruar për disa artistë të tjerë duke përfshirë Yannick Noah,[8] Julie Zenatti,[9] Chimène Badi,[10] dhe Jaden Smith.[11]

2019–sot: Suksesi në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2019, Pravi u lidh për herë të parë me Festivalin Evropian të Këngës pasi kompozoi këngën "Bim bam toi" për këngëtaren franceze Carla, të kompozuar me muzikantin francez Igit, i cili njihet më shumë për "Joie". Kënga e përfaqësoi Francën në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2019Gliwice, ku u rendit e pesta.[12][13] Pas konkursit, kënga gjithashtu u bë një sukses në TikTok.[14] Pas suksesit të "Bim bam toi", Pravi më vonë e publikoi shfaqjen e saj të dytë të zgjatur Reviens de l'hiver në shkurt 2020.[15][16]

Në vitin 2020, Pravi dhe Igit u konfirmuan se kishin shkruar edhe një herë hyrjen franceze për Eurovizion. Kënga e tyre, "J'imagine" e interpretuar nga këngëtarja franceze fëmijë Valentina, më vonë e përfaqësoi Francën në Festivalin Evropian të Këngës për Fëmijë 2020Varshavë. "J'imagine" vazhdoi të fitonte konkursin, duke u bërë hyrja e parë franceze që fitoi Festivalin për Fëmijë.[17][18] Më vonë atë vit, Pravi u shpall si një nga garuesit në Eurovision France, c'est vous qui décidez!. Ajo garoi në finale më 30 janar 2021 me këngën "Voilà", e kompozuar nga ajo së bashku me Igit.[19][20] Pravi vazhdoi të fitojë konkursin dhe tani do të përfaqësojë Francën në Festivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam.[21] Ajo thuhet se ishte kërkuar nga France Télévvision të ishte një kandidate për Festivalin Evropian të Këngës për vite më parë, por e kishte refuzuar mundësinë për shkak të ndjenjës sikur nuk ishte gati.[22]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pravi është shumë aktive në luftën për t'i dhënë fund dhunës ndaj grave, pasi më parë ka qenë një e mbijetuar e dhunës në familje.[23] Ajo shpesh ka kontribuar në iniciativa muzikore që synojnë të promovojnë kauza të përfshira në të drejtat e grave.[24][25][26][27][28] Pravi ishte gjithashtu e ftuar të flasë në Shkollën e Biznesit Emlyon përmes TEDx për të folur në lidhje me karrierën e saj dhe se si gjeti vetëbesimin.[29]

Pravi ka përmendur ndikimet e saj muzikore si Barbara, Jacques Brel, Georges Brassens, Françoise Hardy dhe Aragon.[30]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqje të zgjatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Detaje Pozita më e lartë Shitje
FRA[31]
Barbara Pravi
 • Publikuar: 15 qershor 2018
 • Label: Capitol Music France
 • Format: Digital download, CD
Reviens de l'hiver
 • Publikuar: 7 shkurt 2020
 • Label: Capitol Music France
 • Format: Digital download, CD

Këngë teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
FRA
"On m'appelle Heidi" 2016 Heidi
"Pas grandir" 2017 Barbara Pravi
"You Are the Reason"
(Calum Scott dhe Barbara Pravi)
2018
"Le Malamour" 2019 Pa album
"Reviens de l'hiver" 2020 Reviens de l'hiver
"Chair" Pa album
"Voilà"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Eurovision-fr.net – Informations -Eurovision FRANCE 2021 : Entrevue exclusive avec Barbara Pravi". Eurovision-fr.net – Parlez-vous français ? (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2021. Marrë më 16 janar 2021.
 2. ^ "Eurovision France 2021, c'est vous qui décidez : Barbara Pravi – Voilà". En Route: Eurovision (në frëngjisht). 18 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2021. Marrë më 30 janar 2021.
 3. ^ Télématin On encadre – Barbara Pavi (në frëngjisht), arkivuar nga origjinali më 27 janar 2021, marrë më 18 janar 2021
 4. ^ ""Pas grandir" : Barbara Pravi fait le grand saut avec un titre pétillant et féministe". chartsinfrance.net (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2021. Marrë më 19 janar 2021.
 5. ^ "BARBARA PRAVI". Animae (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2021. Marrë më 19 janar 2021.
 6. ^ "Un dernier verre avec Barbara Pravi". LEFIGARO (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2020. Marrë më 13 janar 2021.
 7. ^ Février 2020, 6 (6 shkurt 2020). "Barbara Pravi en interview : "J'ai compris que j'avais besoin d'amour, de personnes bienveillantes"". aficia. (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2020. Marrë më 13 janar 2021. {{cite web}}: |first= ka emër shifror (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 8. ^ "Eurovision : Barbara Pravi impressionne avec "Voilà", une chanson bouleversante". chartsinfrance.net (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2020. Marrë më 19 janar 2021.
 9. ^ Décembre 2020, 16 (16 dhjetor 2020). "Julie Zenatti bientôt de retour dans les bacs". aficia. (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2021. Marrë më 19 janar 2021. {{cite web}}: |first= ka emër shifror (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 10. ^ Eurovision France BARBARA PRAVI, 27 ans – « Voilà » (në frëngjisht), arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2020, marrë më 19 janar 2021
 11. ^ "BARBARA PRAVI". Animae (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2021. Marrë më 19 janar 2021.
 12. ^ Herbert, Emily (11 tetor 2019). "France: Carla to Junior Eurovision 2019". Eurovoix (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2019. Marrë më 30 janar 2021.
 13. ^ "Carla – France – Gliwice-Silesia 2019". junioreurovision.tv (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2021. Marrë më 13 janar 2021.
 14. ^ à 08h44, Par Eric Bureau Le 27 juin 2020; À 16h00, Modifié Le 29 Juin 2020 (27 qershor 2020). "Comment TikTok a boosté la carrière de la chanteuse Carla". leparisien.fr (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2020. Marrë më 13 janar 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 15. ^ "Barbara Pravi". France Bleu (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2020. Marrë më 13 janar 2021.
 16. ^ KHENG, Vincent (7 shkurt 2020). "" Reviens pour l'hiver ", le nouvel EP de Barbara Pravi". Just Music (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2021. Marrë më 13 janar 2021.
 17. ^ "Valentina – France – Poland 2020". junioreurovision.tv (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2020. Marrë më 13 janar 2021.
 18. ^ "Cocorico ! Grâce à Valentina, la France remporte l'Eurovision Junior 2020". www.20minutes.fr (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2020. Marrë më 13 janar 2021.
 19. ^ "France has started their new selection process for Eurovision 2021". Eurovision.tv (në anglisht). 9 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2020. Marrë më 13 janar 2021.
 20. ^ Média, Prisma. "Eurovision France : qui est Barbara Pravi, la favorite des fans du concours ? - Voici". Voici.fr (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2021. Marrë më 2021-01-30.
 21. ^ "France decided: Barbara Pravi to Eurovision 2021!". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 30 janar 2021.
 22. ^ Barké, Sébastien (1 janar 2021). "Eurovision France 2021 : qui est Barbara Pravi, l'interprète de "Voilà" ?". www.programme-tv.net (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2021. Marrë më 13 janar 2021.
 23. ^ "TARATATA N°523". mytaratata.com (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2020. Marrë më 13 janar 2021.
 24. ^ "L'hymne féministe du MLF, "Debout les femmes", repris par 39 musiciennes". L'Obs (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2020. Marrë më 13 janar 2021.
 25. ^ "Barbara Pravi, la chanteuse qui ne voulait pas être une lolita". RTL.fr (në frëngjisht). Marrë më 13 janar 2021.
 26. ^ "Barbara Pravi dévoile une chanson puissante et féministe pour la Journée pour les droits des femmes". BFMTV (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2021. Marrë më 13 janar 2021.
 27. ^ "[Itw]: Barbara Pravi " Chair est ma vérité "". PhenixWebZine (në frëngjisht). 23 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2020. Marrë më 13 janar 2021.
 28. ^ Pervers narcissique (Avec la participation de Barbara Pravi) (në anglisht), arkivuar nga origjinali më 30 janar 2021, marrë më 19 janar 2021
 29. ^ Mars 2020, 8 (8 mars 2020). "Barbara Pravi en interview : "C'est à nous de faire en sorte que le 8 mars soit tous les jours"". aficia. (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2020. Marrë më 13 janar 2021. {{cite web}}: |first= ka emër shifror (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 30. ^ "Interview Barbara PRAVI : " je rêve de faire une voix Disney "". Mamusicale (në frëngjisht). 7 nëntor 2017. Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2020. Marrë më 13 janar 2021.
 31. ^ "Discographie Barbara Pravi" (në frëngjisht). French Charts Portal. Hung Medien. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2021. Marrë më 30 janar 2021.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Tom Leeb
me "The Best in Me"
Franca në Festivalin Evropian të Këngës
2021
Pasardhësi 
E panjohur