EMLYON Business School

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

"EMLYON Business School" është një shkollë biznesi evropiane me komplekse universitare në Parisi, Lion, Saint-Étienne, Casablanca[1] dhe Shangai. Ngritur që në vitin 1872.

"EM Lyon" u rendit e 14-a ndër shkollat evropiane të biznesit në 2014-ën nga gazeta "Finacial Times"[2]. Në 2015-ën, programi i saj për Master në Menaxhim u cilësua si i tridhjetë në mbarë botën nga "Finacial Times"[3]. Gjithashtu mban vendin e 68-të në renditjen mbarëbotërore për MBA (Master në Administrim Biznesi) në Nivelet Ekzekutive[4]. Programi MEB (Master në Biznes Evropian) i shkollës është i ngjashëm me një MBA me orar të plotë, por me një qasje ndër-kulturore. "EM Lyon" ka gjithashtu një program PhD (doktoraturë) si dhe një numër programesh Master në fusha të caktuara të menaxhimit si marketing, financë apo sipërmarrje.

Programet e saj janë trefish të akredituara nga sistemet ndërkombëtare AMBA, EQUIS dhe AASCB[5]. Shkolla numëron mbi 26000 ish-studentë në fushat e biznesit dhe politikës, si Jean-Pascal Tricoire (kreu ekzekutiv i Schneider Electric-it), Stéphane Bern (gazetar) dhe Gwendal Peizerat (akull patinator)[6].

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ (frëngjisht) EM Lyon s’installe à Casablanca
  2. ^ (anglisht)European Business School Rankings 2014
  3. ^ (anglisht)Masters in Management 2015
  4. ^ (frëngjisht) Executive MBA - Le chant des sirènes
  5. ^ (anglisht)Triple accredited business schools (AACSB, AMBA, EQUIS)
  6. ^ (frëngjisht) L’ex-champion olympique Gwendal Peizerat continue sur sa lancée

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]