Jump to content

Jaden Smith

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jaden Smith
U lind në8 korrik 1998 (21 vjeqar)
SHBA California, Malibu
KombësiaAmerikan
TitulliJaden Smith në vitin 2009

Jaden Christopher Syre Smith (lindur më 8 korrik, 1998) është një aktor, rapper, vallëzues amerikan dhe bir i Will Smith dhe Jada Pinkett Smith. Ai është vëllai i madh i këngëtares Willow Smith. Roli i tij debutues ishte në vitin 2006, në filmin "The Pursuit of Happyness", gjithashtu ka luajtur në filmat të tjerë: The Day the Earth Stood Still dhe The Karate Kid.

Smith ka lindur në Malibu, Kaliforni. Ai është djali i aktorëve Will Smith dhe Jada Pinkett Smith, dhe motra e tij më e re është Shelg Smith. Smith gjithashtu ka një gjysmë-vëlla më të vjetër, Trey Smith. Smith dhe vëllezërit e motrat e tij janë ambasadorë të rinjve për të Projektit Zambia, e cila ofron ndihmë në bashkëpunim me Hasbro për fëmijët Zambian jetimë nga AIDS.

Smith bëri debutimin e tij të madh rol në filmin e vitit 2006, ndjekje të Happyness si Christopher , bir i Chris Gardner , karakterin e Will Smith . Për rolin e tij , Smith fitoi çmimin për Performance Përparime në të 2007 MTV Movie Awards . Në Academy Awards 79 , Smith paraqiti çmimin për Animated Short më të mirë dhe më të mirë të Veprimit Short Live, duke vepruar së bashku me kandidatin Abigail Breslin . Smith tjetër u shfaq si Jakobit në 2008 film science fiction Scott Derrickson , Ditae Tokës u ndal , një xhirim i vitit 1951 ishte klasike me të njëjtin emër .

Në vitin 2010 , së bashku me Jackie Chan , Smith luajti në The Karate Kid , një xhirim i filmit 1984. Në maj 2013, Will Smith dhe Jaden luajti së bashku , duke luajtur atin dhe djalin , në Pas Tokë . Në vitin 2014, u njoftua se , Smith do të kthehet për The Karate Kid vazhdim " Karate Kid 2 " me Jackie Chan . Filmi do të drejtohet nga Breck Eisner , prodhuar nga James Lassiter dhe Will Smith dhe shkruar nga Zak Penn . Filmi do të dalë në vitin 2015.

Smith rapped së bashku me këngëtarin kanadez Justin Bieber në këngën " Never Say Never ". Më 1 tetor 2012, Jaden lëshuar mixtape e tij të parë , The Best Cafe .

Jaden Smith gjithashtu ka filluar kohët e fundit vetë markë e tij të veshjeve / jetese të quajtur MSFTSrep , në lidhje me logo MSFTS . Rrobat shkojnë nga Hoodies dhe T-shirts me pantallona dhe xhaketa . Në maj 2013 Jaden Smith bashkëpunuar me një projektuesi Korean , Choi Bum Suk , i cili gjithashtu ka markë e vet të quajtur ide të përgjithshme . Ata krijuan një dyqan pop – up në të cilën klientët mund të blejnë rroba me logot e tyre të bashkëpunuar .