The Karate Kid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Karate Kid
Regjia ngaHarald Zwart
Shkruar ngaRobert Mark Kamen
ProdhuesiWill Smith
Jerry Weintraub
LuajnëJaden Smith
Jackie Chan
Wenwen Han
Taraji Hanson
Zhenwei Wang
Yu Rongguang
KinematografiaRoger Pratt
MontazhiKevin Stermer
MuzikaJames Homer
Shpërndarë ngaColumbia Pictures
Overbrook Entertainment
Data e publikimit
11 qershor 2010
Kohëzgjatja
140 min.
Shteti SHBA dhe Kina
GjuhëtAnglisht,Gjuha kineze
Box office
Fitimi
Fitimi 821'708'551 $ [1]
  ShBA   403'706'375 $ (49.1%) [1]
  Internacional   418'002'176 $ (50.9%) [1]
Vendi (Të gjithë kohën botërore) 7 [1]
Buxheti
Buxheti {{{buxheti}}}
  Marketingu   50'000'000 $ [2]
Shitje
Shitje (DVD/Video)
  DVD   338'800'000 $ [2]
  Video   89'200'000 $ [2]
(Feskimi i fundit: {{{freskimi}}})

The Karate Kid është film amerikan i realizuar ne vitin 2010 film i zhandrit te arteve marciale dhe remake i filmit Karate Kid u xhirua në vitin 1984. ky film drejtohet nga regjisori norvegjez Harald Zwart dhe producent Will Smith,James Lassiter dhe bashkortja e Will Smith-it dhe me skenarsit Chirospher Murphey dhe me histori te Robert Mark Kamen. Në film luajnë aktor te njohur si Jackie Chan,Jaden Smith,Wenwen Han,Taraji Hanson etj...

Filmi bën fjal për 12 vjeqarin me emrin Dre Parker kur ai me të ëmën shpërngulet nga DetroitPekin.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

12-vjeçari Dre Parker dhe Sherry nëna e tij shpërngulen nga DetroitPekin pas gjetjes së një transferim të punës. Dre zhvillon një dëshirë të fortë për një violinist i ri, Maj Ying, i cili reciprocates vëmendjen e tij, por Cheng, një rebel kung fu ogur familja e të cilit është afër Mei Ying-së, përpjekjet për t'i mbajtur ata larg nga Dre rrahur, dhe më vonë në shkollë bullies atë. Gjatë sulmit, zoti Han, vjen në ndihmë Dre-së, duke zbuluar veten si një mjeshtër kung fu Pas lëndimeve Han mends Dre-së duke përdorur zjarrin hedhje kupash, Dre pyet nëse zoti Han mund të mësojë atij kung fu. Han refuzon, por i plotëson mësues Cheng Li-së, Master, për të bërë paqe. Li, i cili mëson nxënësit e tij për të treguar asnjë mëshirë për armiqtë e tyre, sfidat Dre në një luftë me Cheng. Han Li thotë se në qoftë se Dre nuk ka treguar deri gjatë turneut ai personalisht do të sjellë dhimbje në Han dhe Dre. Dre është tronditur kur Han i tregon atij se ai do të luftojë në një turne kung fu. Han premton për të mësuar Dre "të vërtetë" kung fu. Han fillon trajnimi Dre, Han thekson se lëvizjet Dre është të mësuarit të zbatohet për jetën në përgjithësi, dhe se qetësi dhe pjekuri, jo grushte dhe pushtet, janë çelësat e vërtetë për zotërimin e arteve marciale. Si miqësia DRE me Mei Ying vazhdon, Dre bind Mei Ying për të prerë në shkollë për një ditë të fun, por kur ajo është gati vonë për audicion saj violinë e cila u mor përpara një ditë pa njohuritë e tyre, prindërit e saj e konsideron atë një ndikim të keq dhe ndalojnë saj nga shpenzimet më shumë kohë me të. Han Dre ndihmon në leximin e një shënim falje të atit Mei Ying në kineze, ai pranon dhe premton se Mei Ying do të marrë pjesë në turne për të mbështetur Dre. Në turneun, nën-besim Dre është i ngadalshëm për të arritur barazi me kundërshtarët e tij, por së shpejti fillon rrahjen e tyre dhe paradhënie për gjysmëfinale, siç bën Cheng, i cili përfundon me dhunë jashtë kundërshtarët e tij. Dre vjen deri kundër Liang, plagos rëndë. Pavarësisht insistimit Han se ai ka fituar respektin për punën e tij, Dre bind Han të ndreqë këmbën e tij duke përdorur zjarrin hedhje kupash në mënyrë që të vazhdojë. Dre kthehet në arenë, përballet Cheng. Dre jep goditje mbresëlënëse, por kundërvihet Cheng me një grevë në këmbën e lënduar Dre-së. Dre lufton për të marrë lart, dhe tenton teknikën e reflektimit për të manipuluar Cheng ndryshuar qëndrimin e tij në sulm. Cheng akuzon Dre, por Dre flips dhe kap Cheng me një goditje dënimi në kokën e tij, duke fituar turneun e së bashku me respektimin e Cheng dhe shokëve të tij. Cheng vend të Dre awards prezantuesen trofe, dhe studentët Dyluftim Dragoit përkulen te z Han.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Spider-ManBox Office Mojo
  2. ^ a b c Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura TheNumbers

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]