Jump to content

Will Smith

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Will Smith
U lind në25, shtator, 1968 (51 vjeç)
KombësiaAmerikan
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)
TitulliWill Smith
Faqja në rrjethttp://www.willsmith.com/

Willard Christopher Smith Jr. (lindur me 25 shtator 1968) është një aktor Amerikan, regjisor, rreper, dhe kompozitor. Ai e ka shijuar suksesin në televizion, filma dhe muzika. Në prill 2007

Newsweek e quajti atë "Aktori më i fuqishëm në Hollywood". Smith është nominuar për katër Golden Globe Awards, dy Academy Awards, dhe ka fituar katër Grammy Awards.

Në fund të viteve 1980, Smith arriti një famë modeste si rreper nën emrin The Fresh Prince. Në 1990, popullariteti i tij u rrit ndjeshëm kur ai mori pjesë në serinë televizive popullore The Fresh Prince of Bel-Air. Shfaqja u zhvillua për gjashtë sezone (1990-96) në NBC dhe ka qenë vazhdimisht duke u botuar njëkohësisht në rrjete te ndryshme që atëherë. Pasi seritë përfunduan, Smith lëvizi nga televizioni tek filmat, dhe mori pjesë në shumë filma të blockbuster films. Ai është i vetmi aktor që të ketë tetë filma të njëpasnjëshme bruto rreth 100 milion dollarë në arkat e kinemave, dhe 11 filma të njëpasnjëshme bruto mbi 150 milion dollarë ndërkombëtarisht.

Familja dhe jeta e mëparshme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Smith lindi në West Philadelphia, i biri i Karolinës (Bright), Administratori i shkollës Philadelphia, dhe Willard Carroll Smith, Sr, një inxhinier ftohje. Ai u rrit në lagjen West Philadelphia Wynnefield, dhe u rrit Vaptist. Ai kishte tre vëllezër dhe motra, motra Pamela, që është katër vite më e madhe, dhe binjakët Herri dhe Ellen, që janë tre vjet më të vegjël. Smith mori pjesë tek Our Lady of Lourdes, një shkollë private katolike fillore në Philadelphia. Prindërit e tij u ndanë kur ai ishte 13 vjeç, faktikisht nuk u divorcuan deri në vitin 2000.

Smith ndoqi shkollën e mesme Overbrook. Edhe pse është raportuar gjerësisht, nuk është e vërtetë që ai ka hedhur një bursë për të marrë pjesë në Massachusetts Institute of Technology (MIT); ai kurrë nuk aplikoi në shkollë, edhe pse ai u pranua në një "program para-inxhinierike". Sipas Smith, "Nëna ime, e cila ka punuar për Bordin e Shkollës së Filadelfias. kishte një mik i cili ishte oficer i pranimeve në MIT. Kam pasur rezultate mjaft të larta në SAT dhe ata kishin nevojë për fëmijë me ngjyrë, kështu që mua më pranuan. Por unë nuk kisha ndërmend të shkoja në kolegj.

Will Smith dëgjon me vëmendje pyetjet e gazetares në takimim me median për vitin 2006 Time 100, siç pasqyrohet nga blogu viziv Rocketboom.

Me DJ Jazzy Jeff (si "The Fresh Prince")

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Viti Filmi Roli Rroga (US$)[1] Shënime
1990 Saturday Morning Videos Host TV
In Living Color Various Characters TV
ABC Afterschool Special - "The Perfect Date" Hawker TV
Princi i Belair William "Will" Smith TV (1990-1996)
1992 Blossom Fresh Prince TV, Cameo
Where the Day Takes You Manny 50,000
1993 Made in America Tea Cake Walters 100,000
Six Degrees of Separation Paul 500,000
1995 Bad Boys Detective Mike Lowrey 2,000,000
1996 Independence Day Captain Steven "Steve" Hiller, USMC 5,000,000
1997 Men in Black James Darrell Edwards / Agent J 5,000,000
1998 Enemy of the State Robert Clayton Dean 14,000,000 Nominated — NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
1999 Torrance Rises Cameo
Wild Wild West Captain James "Jim" West 7,000,000
2000 Welcome to Hollywood Himself
The Legend of Bagger Vance Bagger Vance 10,000,000 Nominated — NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
2001 Ali Muhammad Ali 20,000,000 Nominated — Academy Award for Best Actor
Nominated — Broadcast Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated — Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama
Nominated — NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
2002 Men in Black II James Darrell Edwards / Agent J 20,000,000
+ 10% of the gross
BET Award for Best Actor
Nominated — Black Reel Award for Best Actor
Girlfriend by B2K Himself Music video
2003 Bad Boys II Detective Mike Lowrey 20,000,000
+ 20% of the gross
Nominated — NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
2004 A Closer Walk Narrator Documentary
Jersey Girl Himself Uncredited Cameo
American Chopper Himself TV, Cameo
I, Robot Detective Del Spooner 28,000,000 Producer
Nominated — NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
Shark Tale Oscar 15,000,000 Voice
2005 There's a God on the Mic Documentary
Hitch Alex "Hitch" Hitchens 20,000,000 Producer
Nominated — BET Award for Best Actor
Nominated — Black Movie Award for Best Actor
Nominated — Black Reel Award for Best Actor
Nominated — NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
2006 The Pursuit of Happyness Chris Gardner 10,000,000
+ 20% of the gross
Producer

Nominated — Academy Award for Best Actor
Nominated — Black Reel Award for Best Actor
Nominated — Broadcast Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated — Chicago Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated — Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama
Nominated — NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
Nominated — Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role

2007 I Am Legend Dr. Robert Neville 25,000,000 Producer, Nominated — BET Award for Best Actor
Nominated — NAACP Image Award for Outstanding Actor in a Motion Picture
2008 Hancock John Hancock 20,000,000
+ 20% of the gross
Producer
Lakeview Terrace Producer
The Secret Life of Bees Producer
Seven Pounds Tim Thomas Producer
2009 The Mark[2]
2010 Time Share[3][4]
2011 Untitled I Am Legend Prequel[5][6][7] Robert Neville
  1. ^ Will Smith - Box Office Data Movie Star
  2. ^ http://www.boxofficeprophets.com/tickermaster/listing.cfm?tmID=1216
  3. ^ Time Share - Box Office Data, DVD Sales, Movie News, Cast Information - The Numbers
  4. ^ Will Smith opens up about the 'weight of parenting' and Arkivuar 1 maj 2021 tek Wayback Machine how he became a better father to Willow (Apr 30, 2021)
  5. ^ I Am Legend 2 (????) - IMDb
  6. ^ "I Am Legend Prequel | /Film". Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2009. Marrë më 25 maj 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2009. Marrë më 25 maj 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja zyrtareKy artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.