Instituti i Teknologjisë në Masaçusets

Coordinates: 42°21′35″N 71°05′32″W / 42.35982°N 71.09211°W / 42.35982; -71.09211
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Massachusetts Institute of Technology
MotojaMens et Manus (Latin)
LlojiPrivat
Themelimi10 prill 1861
Ndihma$13.475 billion (2015)[1]
KancelariCynthia Barnhart
PresidentiL. Rafael Reif
ProvostMartin A. Schmidt
Stafi akademik
1,021
Studentë11,319[2]
Location
KampusiUrban, 68 ha
ColorsCardinal Red & Steel Gray[3]
   
Faqja zyrtarewww.mit.edu

Instituti i Teknologjisë i Massachusetts (en: Massachusetts Institute of Technology, MIT) është një universitet privat hulumtimi i ndodhur në Cambridge, Massachusetts. MIT ka pesë shkolla dhe një kolegj, që përmban një total prej 32 departamentesh akademike, me një drejtim të theksuar të kërkimit shkencor dhe teknologjik.

Themeluar nga William Barton Rogers në 1861 në përgjigje të industrializimit në rritje të Shteteve të Bashkuara, universiteti adoptoi modelin e universiteteve Europiane dhe i kushtoi rëndësi udhëzimeve laboratorike që nga fillimi. Kampusi i tij prej 68,0 hektarësh u hap në vitin 1916 dhe shtrihet mbi 1.6 km përgjatë bregut verior të lumit Charles. Kërkuesit e MIT janë përfshirë në përpjekje për të zhvilluar kompjutera, radarë, dhe guidanca inerciale në lidhje me kërkimet ushtarake gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës së Ftohtë. Në 60 vitet e fundit, disiplinat arsimore të MIT janë zgjeruar përtej shkencat fizike dhe inxhinierike në fusha si biologjia, shkenca e trurit, ekonomia, filozofia, linguistika, shkencat politike, dhe menaxhimi.

MIT pranoi 4.232 studentë dhe 6.152 studentë pasuniversitarë të diplomuar për vitin arsimor 2009-2010. Ai punëson rreth 1.009 pedagogë. 75 Laureatë të çmimit Nobel, 47 fitues të Medaljes Kombëtare të Shkencës dhe 31 Fellows MacArthur janë aktualisht, ose kanë qenë më parë lidhur me universitetin. Të ardhurat e grumbulluara nga kompanitë e themeluara nga ish studentët e MIT janë ekonomia e shtatëmbëdhjetë më e madhe në botë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

42°21′35″N 71°05′32″W / 42.35982°N 71.09211°W / 42.35982; -71.09211  1. ^ As of June 30, 2015. "U.S. and Canadian Institutions Listed by Fiscal Year (FY) 2015 Endowment Market Value and Change in Endowment Market Value from FY 2014 to FY 2015" (PDF). National Association of College and University Business Officers and Commonfund Institute. 2016. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 31 janar 2016. Marrë më 7 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Enrollment Statistics". MIT Registrar. Marrë më 13 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Colors - MIT Graphic Identity". Massachusetts Institute of Technology. Marrë më 26 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Symbols: Seal". MIT Graphic Identity. MIT. Marrë më 8 shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)