Last Dance (këngë nga Stefania)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Last Dance"
Këngë nga Stefania Liberakakis
Publikimi10 mars 2021
Gjatësia3:00
TekstshkruesDimitris Kontopoulos, ARCADE, Sharon Vaughn
ProducerARCADE, Dimitris Kontopoulos
"Last Dance"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiGreqia
PerformuesStefania Liberakakis
GjuhaAnglisht
KompozitorëDimitris Kontopoulos, ARCADE
TekstshkruesDimitris Kontopoulos, ARCADE, Sharon Vaughn
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 6-ta
Pikët në Gjysëm-Finale184
Vendi në FinaleE 10-ta
Pikët në Finale170
Paraqitjet tjera
◄ Supergirl (2020)   

"Last Dance" është një këngë e regjistruar nga këngëtarja greko-holandeze Stefania, e lëshuar digjitalisht më 10 mars 2021. Është shkruar nga Dimitris Kontopoulos, ekipi i këngëve Arcade dhe Sharon Vaughn. Kënga e ka përfaqësuar GreqinëFestivalin Evropian të Këngës 2021. Stefania u zgjodh edhe një herë si përfaqësuese e vendit nga transmetuesi publik grek Hellenic Broadcasting Corporation (ERT), pas anulimit të edicionit të kaluar.

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 mars 2020, Korporata Transmetuese Greke (ERT) njoftoi këngëtaren greko-holandeze Stefania si përfaqësuesen greke për Festivalin Evropian të Këngës 2021.[1] Stefania do të përfaqësonte Greqinë në edicionin e kaluar të festivalit të anuluar. Më 10 mars 2021, kënga "Last Dance" u publikua zyrtarisht.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Muldoon, Padraig (29 mars 2020). "Eurovision 2021: All confirmed acts (29 March)" (në anglisht). Wiwibloggs. Marrë më 28 tetor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ van Lith, Nick (10 mars 2021). "🇬🇷 Stefania reveals Eurovision song "Last Dance" for Greece". ESCXTRA (në anglisht). Marrë më 10 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)