Voices (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Voices"
Këngë nga Tusse
Publikimi27 shkurt 2021
TekstshkruesJoy Deb, Linnea Deb, Jimmy "Joker" Thörnfeldt, Anderz Wrethov
ProducerJoy Deb, Linnea Deb, Jimmy "Joker" Thörnfeldt, Anderz Wrethov
Flag of Sweden.svg "Voices"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiSuedia
PerformuesTusse
GjuhaAnglisht
KompozitorëJoy Deb, Linnea Deb, Jimmy "Joker" Thörnfeldt, Anderz Wrethov
TekstshkruesJoy Deb, Linnea Deb, Jimmy "Joker" Thörnfeldt, Anderz Wrethov
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 7-ta
Pikët në Gjysëm-Finale142
Vendi në FinaleE 14-ta
Pikët në Finale109
Paraqitjet tjera
◄ Move (2020)   

"Voices" është një këngë e realizuar nga këngëtari kongolez-suedez Tusse.[1] Kompozuar nga Joy Deb, Linnea Deb, Jimmy "Joker" Thörnfeldt dhe Anderz Wrethov.[2] Kënga konkurroi në Melodifestivalen 2021, ku arriti deri në finale në 13 mars 2021.[3][4] Kënga mori më shumë pikë si nga shikuesit ashtu edhe nga juria ndërkombëtare në finale dhe fitoi finalen me 175 pikë, 57 pikë përpara nënkampionit. Prandaj e ka përfaqësuar SuedinëFestivalin Evropian të Këngës 2021 në Roterdam.[5] Pas fitores së këngës në Melodifestivalen, ajo u ngjit në vendin e parë në listën suedeze Sverigetopplistan.

Listat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performanca e grafikut për "Voices"
Grafik (2021) Pozicioni më i lartë
Suedi (Sverigetopplistan)[6] 1

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Debutantens och veteranens stora finaljubel". Sydsvenskan (në suedisht). Marrë më 4 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Melodifestivalen 2021: Se bidragen - Tusse – Voices | SVT Barn" (në suedisht). Marrë më 4 mars 2021 – nëpërmjet Barnkanalen SVT.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ TT, Björn Berglund / (20 shkurt 2021). "Perrelli och Tusse till final i Melodifestivalen" (në suedisht). Marrë më 4 mars 2021 – nëpërmjet Svenska Dagbladet.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ These are Sweden’s contenders for the Eurovision Song Contest The Local. Retrieved 11 March 2021.
  5. ^ "Tusse triumphs at Melodifestivalen with 'Voices'". Eurovision.tv (në anglisht). 13 mars 2021. Marrë më 13 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  6. ^ "Veckolista Singlar, vecka 11" (në suedisht). Sverigetopplistan. Marrë më 20 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)