Lesley Roy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lesley Roy (lindur më 17 shtator 1986) është një këngëtare-kantautore nga Balbriggan në Dublin, Irlandë. Ajo ka nënshkruar kontratë me një label të pavarur irlandez dhe në vitin 2006, e licencuar në labelin amerikane, Jive Records. Ajo lëshoi albumin e saj të parë, Unbeautiful më 2008, i cili ishte ekzekutivisht i prodhuar nga Max Martin. Derisa e zhvendosi fokusin e saj në shkrimet e këngëve dhe tërhoqi vëmendjen e Marc Jordan, menaxheri merrte kredi për fillimin e karrierës së Rihanna dhe pronarit të Rebel One Management & Publishing. Si kantautore, Roy ka përjetuar sukses ndërkombëtar me krijime për artistë përfshirë Adam Lambert, Miss Montreal, Medina, Jana Kramer dhe Marlee Scott.

Lesley Roy
Informacione
Lindja17 shtator 1986 në Dublin, Irlandë
ZhanriAlternative rock, pop rock
LabelJive Records
Vite aktiv2008-akoma


Unbeautiful (2008–2009)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkrimi i këngëve (2010–akoma)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali Evropian i Këngës 2020[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 5 mars 2020 u njoftua nga RTE se Roy ishte zgjedhur ta përfaqësonte IrlandënFestivalin Evropian të Këngës 2020 me këngën "Story of My Life".[1] Ajo do të performojë në gjysmëfinalen e parë më 10 maj 2020.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "🇮🇪 Lesley Roy will wave the Irish flag at Eurovision 2020 with the song "Story Of My Life"". 5 mars 2020. Marrë më 5 mars 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]