Adrenalina (këngë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Adrenalina"
Këngë nga Senhit
Publikimi8 mars 2021
TekstshkruesChanel Tukia, Tramar Dillard, Jimmy Thörnfeldt, Joy Deb, Kenny Silverdique, Linnea Deb, Malou Linn Eloise Ruotsalainen, Senhit Zadik Zadik, Suzi Pancenkov, Thomas Stengaard
ProducerJimmy Joker, Joy Deb, Thomas Stengaard
San Marino San Marino "Adrenalina"
Festivali Evropian i Këngës 2021
ShtetiSan Marino
PerformuesSenhit
GjuhaAnglisht
KompozitorëJimmy Joker, Joy Deb, Thomas Stengaard
TekstshkruesChanel Tukia, Tramar Dillard, Jimmy Thörnfeldt, Joy Deb, Kenny Silverdique, Linnea Deb, Malou Linn Eloise Ruotsalainen, Senhit Zadik Zadik, Suzi Pancenkov, Thomas Stengaard
Performanca e Finales
Vendi në Gjysëm-FinaleE 9-ta
Pikët në Gjysëm-Finale118
Vendi në FinaleE 22-ta
Pikët në Finale50
Paraqitjet tjera
◄ Freaky! (2020)   

"Adrenalina" është një këngë e këngëtares italiane Senhit, e publikuar më 8 mars 2021 përmes Panini Sp A.[1] Kënga e ka përfaqësuar San MarinonFestivalin Evropian të Këngës 2021Roterdam, Holandë.[2] Një version me vokal nga reperi amerikan Flo Rida u publikua më 12 mars 2021.[3]

Festivali Evropian i Këngës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përzgjedhja e brendshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 16 maj 2020, San Marino RTV konfirmoi se Senhit do të përfaqësonte San Marinon në garën 2021.[4] Një copëz e hyrjes së Senhit u publikua më 7 mars 2021, duke zbuluar se Flo Rida do të përfshihej në këngë.[5] Megjithatë Ekipi San Marino pas hyrjes deklaroi se "Flo Rida ka qenë pjesë e produksionit dhe është paraqitur në videoklip, por ende nuk është vendosur nëse ai do të marrë pjesë në skenë në Roterdam. Pjesa e repit, sido që të jetë, do të mbetet".[6]

Në Eurovision[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edicioni i 65-të i Festivalit Evropian të Këngës do të zhvillohet në Roterdam, Holandë dhe do të përbëhet nga dy gjysmëfinale më 18 maj dhe 20 maj 2021, dhe finalja e madhe më 22 maj 2021.[7] Sipas rregullave të Eurovisionit, të gjitha shtetet pjesëmarrëse, përveç shtetit pritës dhe "Pesë të Mëdhenjve", të përbërë nga Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar, u kërkohet të kualifikohen nga një prej dy gjysmëfinaleve për të garuar për finale, megjithëse 10 shtetet e para nga progresi përkatës gjysmëfinale në finalen e madhe.[8] Më 17 nëntor 2020, u njoftua se San Marino do të performonte në gjysmën e parë të gjysmëfinales së dytë të konkursit.[9]

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Digital download
# Titulli Gjatësia
1. "Adrenalina"   2:51
2. "Adrenalina" (karaoke version) 2:51
Digital download – Flo Rida version
# Titulli Gjatësia
1. "Adrenalina" (featuring Flo Rida) 2:59

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Adrenalina - Single by Senhit on Apple Music" (në anglisht). Apple Music. Marrë më 13 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ Granger, Anthony (2021-02-01). "San Marino: Senhit's Eurovision 2021 Entry To Now Be Revealed on March 8". Eurovoix (në anglisht). Marrë më 2021-02-22.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Adrenalina - Single by Senhit & Flo Rida on Apple Music" (në anglisht). Apple Music. Marrë më 13 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ ""See you next year!" – Senhit announces she will represent San Marino at Eurovision 2021". Wiwibloggs (në anglisht). 16 maj 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  5. ^ "San Marino: Senhit and Flo Rida To Sing "Adrenalina" At Eurovision 2021?" (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  6. ^ ESCXTRA: Senhit to deliver some "Adrenalina" at Eurovision 2021 – but will Flo Rida be there?
  7. ^ "Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.
  8. ^ "Rules–Eurovision Song Contest" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 5 shkurt 2021.
  9. ^ Groot, Evert (17 nëntor 2020). "2020 Semi-Final line-up to stay for 2021" (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2020. Marrë më 24 dhjetor 2020.