Jump to content

Victoria Georgieva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Victoria Georgieva
Instrument(et)Vokal
LabeliMonte Music

Victoria Georgieva (bullgarisht: Виктория Георгиева; lindur më 21 shtator 1997), e njohur profesionalisht nga mononimi Victoria, është një këngëtare dhe autore këngësh bullgare. Ajo filloi karrierën e saj pasi mori pjesë në sezonin e katërt të X Factor Bulgaria.[1] U zbulua më 25 nëntor 2019 që Georgieva do ta përfaqësonte BullgarinëFestivalin Evropian të Këngës 2020Rotterdam.[2] Për shkak të anulimit të konkursit të vitit 2020, u njoftua se Georgieva do ta përfaqësojë BullgarinëFestivalin Evropian të Këngës 2021.[3]

Karriera e hershme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Georgieva filloi të këndojë në moshën njëmbëdhjetë vjeç. Pas ca kohësh ajo u regjistrua në studion vokale "Angel Voices", ku mësuesja e saj e muzikës ishte Atanaska Lipcheva.[1] Georgieva mbajti audicione për 3 sezonet e para të X Factor Bulgaria, por ajo kurrë nukia doli t'i bindë gjyqtarët, kryesisht për shkak të moshës së saj.[4]

2015: X Factor Bulgaria

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2015, pas 3 përpjekjeve ajo më në fund e bëri atë të kalojë gjyqtarët dhe emisionet live.[5] Ajo u largua nga shfaqja në javën e 9-të.

Titulli Viti Pozicionet Albumi
BUL [6]
"Nishto Sluchayno" (paraqet Niki Bakalov dhe VenZy) 2016 - Non-album singles
"Nezavarshen Roman" 15
"Chast Ot Men" 2017 28
"Stranni Vremena" 2018 28
"I Wanna Know" 2019 -
"-" tregon një regjistrim që nuk ka chart ose nuk janë lëshuar.
  1. ^ a b "Виктория Георгиева сред красотата на музиката". utro.bg. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Финалисти - Виктория". novatv.bg. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Bulgaria 🇧🇬, iCard Eurovision (2020-03-20). "Once again, we will be represented by @victoriageorge_. Subsequently, all longer-term plans, such as choice of future representatives or the work on possible national selection will be postponed with 1 year". @bg_eurovision (në anglisht). Marrë më 2020-03-21.
  4. ^ "Звездни изпълнения и необикновени истории при старта на X Factor". dareknews.bg. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Кои са финалистите в X Factor?". trud.bg. 21 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 28 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Viktorija Georgieva - Music Charts". acharts.co. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Parardhësi 
Equinox
me këngën "Bones"
Bullgaria në Festivalin Evropian të Këngës
2020
Pasardhësi 
-