Ulrikke Brandstorp

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ulrikke Brandstorp (lindur më 13 korrik 1995), e njohur gjithashtu thjesht si Ulrikke, është një këngëtare, kantautore dhe aktore muzikore norvegjeze. Ajo është e njohur për pjesëmarrjen në garat norvegjeze të këndimit Idol (2013), The Voice (2015) dhe Stjernekamp (2018).

Ulrikke Brandstorp

Në vitin 2019, ajo luajti rolin e Liesl në mjuziklin The Sound of Music, interpretuar në Folketeateret në Oslo.[1][2]

Në vitin 2020, ajo fitoi Melodi Grand Prix 2020 me këngën "Attention", dhe do ta përfaqësojë NorvegjinëFestivali Evropian i Këngës 2020 që do të mbahet në Roterdam, Holandë.[3] Ajo kishte marrë pjesë më parë në Melodi Grand Prix 2017, në të cilën përfundoi në vendin e katërt me këngën "Places".

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozicionet Albumi
NOR [4]
"Play With" 2017 - Non-album singles
"Places" -
"Sick of Love" -
"Careless" 2018 -
"Time Is Precious" -
"Cry" 2019 -
"Shallow"[5](me Ben Adams) -
"Attention" 2020 3

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ulrikke tilbake på teaterscenen – skal spille i «Sound of Music» på Folketeateret". www.sa.no (në norvegjisht). 2019-02-01. Marrë më 2020-02-22.
  2. ^ Winter-Bay, Lise Lotte. "Stjernekamp-Ulrikke takket først nei til den store rollen: - Ville utvikle meg som popartist". www.klikk.no (në norvegjisht). Marrë më 2020-02-22.
  3. ^ O'Donoghue, Tom (2020-02-15). "🇳🇴 Ulrikke Brandstorp has won Norway Melodi Grand Prix 2020!". ESCXTRA.com (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2020. Marrë më 2020-02-22.
  4. ^ "VG-lista – Topp 20 Single uke 9, 2020". VG-lista. Marrë më 29 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Shallow - single". Apple Music. 16 gusht 2019. Marrë më 24 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Keiino
me "Spirit in the Sky"
Norvegjia në Festivalin Evropian të Këngës
2020
Pasardhësi 
-